İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Çanakkale Belediye Başkan adayının tanıtım toplantısı için Çanakkale'ye geldi. Akşener, Çanakkale’de ilk olarak İYİ Parti Çanakkale İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Akşener, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın ziyaretine ilişkin soruya yanıt veren Akşener, "Bir nezaket ziyareti yaptı. Kendisine teşekkür ediyorum. Aynı zamanda genel başkanları Özgür Özel'in de selamlarını getirdi. Bunun dışında herhangi bir durum söz konusu değil. Şunu söylemek isterim, bazı basın yayın organlarında tesadüfen gördüm; çirkin bir tavır oluştuğuna dair. Asla böyle bir şey yok. Tekrar söylüyorum, Mansur Yavaş bir nezaket ziyareti yaptı. Adı üstünde nezaket. Hepimiz açısından çok üzüldüğüm bir haber. Artık, Türkiye'de ipin ucu kaçtı. Misafir gelmiş, nezaket ziyaret yapan bir insana nasıl çirkin bir davranış sergilenir ki? Onu düzeltmek isterim. Kesinlikle öyle bir şey yok" dedi.

 

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ile ilgili çıkan haberleri de değerlendiren Akşener, “Çok üzüldüğümü ifade etmek isterim. Bir prensibim var. Partimizden ayrılan arkadaşlarımızın hakkında bugüne kadar konuşmamaya özen gösterdim. Üyeleriniz ya da delegeleriniz bir liste yapar. O listeyi ya genel başkan olarak ben ya da bazı şehirlerimizde olduğu gibi üyelerimiz yapar. Dolayısıyla her şeye rağmen sorumluluk o şehrin seçmenine aittir. Yani izahta bulunacak olan orasıdır. Hesaplaşılacak ya da helalleşecek yer de orasıdır. Dolayısıyla, buna böyle inandığım için hiçbir zaman nezaketimi bozmadım. Zaman zaman da çok çirkin, haksız suçlamalara maruz kalmama rağmen.

 

O da şu, biz kurulumuzla (GİK) bir karar aldık. O kararda müstakil olarak seçime girme kararıydı. Türkiye'nin 81 ilinde aday gösterilmesi üzerine. O günden beri hem muhalif medya diye tanımlayacağımız alanlarda hem de yandaş medya ikisi birden ateş ediyor. Çok enteresan. Hangi nasırlara bastığımızı bilmiyorum. Gerçekten bilmiyorum. Çünkü bu parti, bu ülkeyi yönetmek üzere kurulmuş ve pek çok mücadele ederek, çok çirkinliklerle, iftiralarla, pisliklerle, hatta tehditlerle karşı karşıya kalarak bu günlere gelmiş. Dün, ben izlemedim ama arkadaşlarımızdan özet olarak bana anlatılanlardan çıkardığım yorum şudur; çok üzüldüğümü ifade ediyorum. Gerçekten çok üzüldüğümü ifade ediyorum. Söyleyeceğim şey şu; ilgili iddia sahibini isimlendirdiği kişilerin, 'Bunlar iftiradır' diyerek mahkemeye gittiği bir süreç bu. Dolayısıyla mahkemeye ve bu ilgili arkadaşın da tedbirli olarak ihraç sebebiyle disipline verildiği bir süreçte, hukuk açısından sadece bunu söyleyebilirim. Daha ayrıntılı bir cümle kurman mümkün değil ama tekrar söylüyorum edep, haya, ahlak duygusu siyasette çok önemlidir" dedi.

 

BURAK KUNT’U ADAY GÖSTERDİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Çanakkale'de partisinin il başkanlığı ziyaretinin ardından bir otelde düzenlenen aday tanıtım toplantısına katıldı. Programa, İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Oktay Vural, İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve İstanbul Milletvekili Buğra Kavuncu, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu ile belediye başkanları, partililer katıldı. Burada partililere konuşan Akşener, "Eğer siz hakkın, hakikatin, halkının ve zayıfın yanındaysanız, başınız dertten kurtulmuyor. Biz bu ülkenin insanlarını, çok sevenler bir araya geldik. Kimimiz şehirli, kimimiz köylü, kimimiz ilkokul mezunu, kimimiz profesör, kimimiz ortaokul mezunu, kimimiz üniversite, kimimiz lise, kimimiz doçent, kimimiz iş insanı, kimimiz işçi, kimimiz öğretmen, kimimiz avukat, kimimiz ev kadını, kimimiz eve temizliğe kadın, kimimiz çocuğunu okutmak için bileziğini satan kadın, kimimiz o çocuğu okutan bir başka kadın. Hem sosyal disiplinler açısından hem inançlar açısından hem aidiyetler açısından hem de yapılan işler açısından Türkiye’nin özeti olan siyasi partisidir. Onun için dimdik, Elif gibi dost doğru insanların bir araya geldiği bir siyasi partidir. Böyle insanların bir araya gelişi doğal olarak çok kolay olmuyor. Birbirini kontrol eden, takip eden, destek çıkan ama aynı zamanda da yanlış yapıldığında önce uyaran sonra gerekeni yapan insanlardan oluşan bir siyasi parti. Yüzde 100 karşısında hazır durduğumuz 1’incisi Cenab-ı Hak diğeri de milletimiz. Para, itibar, şu, bu için milletini, memleketini zora düşürmeyecek, düşürmeye kalkışanı da engel olacak insanlardan oluşan bir siyasi parti. Zorluklara katlanan, iftiralara dimdik duran ve her türlü eziyete göğüs geren insanların oluşturduğu bir siyasi parti.

Çanakkale böyle bir yer, gece kalan insan yok. Senden istediğim şu, bir hedef koyacaksın; yıllık şu kadar turist gelecek diye ve onu çalışacaksınız. Emeklilerin hayatını kolaylaştıracak her şeyi yapacaksın. Turizmi geliştirdiğin andan itibaren buradaki gençler burada kalacak. Çünkü istihdam yaratılacak ve buradaki gençlerin umudu bir başka şehir ya da Avrupa'daki herhangi bir ülke olmayacak. Sosyal belediyecilik, sosyal devlet anlayışını başka türlü uyguluyorlar. Sosyal belediyecilik anlayışını, İYİ Partili mi, başka partili mi, inançla mı diye ayırmadan hayata geçireceksin. Beytülmal'dır devletinin size verdiği bütçe, çünkü milletin parasıdır. Oraya el uzatanın da elini kolunu kıracaksın. Dünyanın her yerinden Çanakkale'ye sadece o şehitliği görmek için pek çok insan gelmelidir. Geliyor, kalmadan gidiyor. Gelenlerin kalıp dualar edebilecekleri, hangi inançtan olursa olsun imanlarını tazeleyecekleri bir yer olması gerekiyor. Ülkene, milletine hangi alandan geliyorsan gel, bir şehit kabri gördüğünüz zaman o sizin günlük hayatınızda bazı yanlışlıkları ortadan kaldırır. Herkes için geçerlidir. Dolayısıyla hem orayı hem Kazdağları’nı hem denizi ihya edeceksin. Şuculuk, buculuk üzerinden ayrım yapmayacaksın. Belediye alındığı zaman da umarım seçimlerin hemen ertesinde buraya geleceğim" dedi.

Akşener, yaptığı konuşmanın ardından partisinin yerel seçimlerdeki Çanakkale Belediye Başkanı adayının Burak Kunt olduğunu ilan etti. Kunt’u sahneye çağırarak elini kaldırdı ve adaylığını ilan etti.

SÖZ VERDİ

 

Adaylığı açıklanan Burak Kunt da bir açıklama yaptı. Çanakkale’nin iyi bir belediyecilikle tanışmanın zamanı geldiğini belirten Kunt, “Ülkemizin manevi başkentine, Cumhuriyetimizin ön sözünün yazıldığı yere, benim içinse evime, yuvama, Çanakkale ‘me hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Sayın genel başkanım, başta sizin, sonrasında da burada olan kendi öğretmenlerimin ile birlikte şehirdeki tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.  İl teşkilatımızın, merkez ilçe teşkilatımızın, Çanakkale vekilimizin, genel merkez yöneticilerimizin ortak olurları, Genel Başkanımızın da teveccühü ile bugün burada partimin adayı olarak karşınızda olmak büyük bir şans ve aynı zamanda fırsattır. Tıpkı sayın genel başkanımızın da söylediği gibi kazanacak aday olarak karşınızda duruyor olduğum ve bunu ortak bir mutabakat ile yapma şansını bize verdiğiniz için başta sayın genel başkanımıza sonrasında da tüm İYİ parti ailemize teşekkür ederim. Tüm kalbimle inanıyorum ki Çanakkale’nin geleceğini bu birlik ve beraberlik şekillendirecektir.

 

1986 Çanakkale doğumluyum, 38 yaşıma girdim, mustafa kemal atatürk’ün samsun’a çıktığı yaştayım. Her ne kadar cahit sıtkı tarancı yaş 35 ömrün yarası demiş olsa da, içimdeki çocuğu yaşatıyor olmanın büyük bir mutluluğu içindeyim. Ve biliyorum ki kurtuluşumuz içindeki çocuğu yaşatmayı becerebilenlerdedir. Lakin bir genç olarak değil, genç bir siyasetçi olarak bugün benim adaylığım ile atılan bu adım, çanakkale’nin tüm gençleri için bir umut olarak simgeleşecektir. Bugün bunun gururunu yaşıyorum. Bilinsin isterim.

 

21 senelik iki kutuplu bir siyasi alanın konforunu yaşayanlara inat üçüncü bir yol, bir alternatif olabilmenin verdiği gurur ve mutluluk ile bugün karşınızdayım. Bugün artık endişeleriniz olmadan, şehri enerjisi ve liyakati ile ülkemizin ikinci yüzyılına taşıyacak, oy verebileceğiniz bir ekip var. Ben bugün ekip arkadaşlarım ile bunu temsil ediyor olmanın gurunu yaşıyorum. Bilinsin isterim.

 

5 seneye yakın belediye meclis üyeliği hizmet süremde yanlış olanı söylemekten hiç çekinmedim. Bildiğim, inandığım, planladığım, ürettiğim her fikri bu şehrin meclisinde sundum. Hiç kendimize saklamadım. Alın siz yapın, yeter ki bu şehir kazansın demekten hiç geri durmadık. Çanakkale halkımıza gösterdiğimiz bu ilkeli davranıştan gurur duyuyorum. Bilinsin isterim.

 

Sayın genel başkanım, sanırım tam bu nokta size bu şehri iyi bir belediyecilik ile tanıştırmaya söz vermenin zamanı. Lakin müsaadenizle ben size kazanmak için söz vermeyeceğim. Çünkü biliyorum ki kazanmak ilk adım. Bizim asıl işimiz kazandıktan sonra başlıyor. Ben size söz veriyorum, Bu şehrin gençleri artık seslerini duyurmak için bağırmak zorunda kalmayacaklar, bizim ile birlikte fısıldasalar yetecek. Geleceğimize sahip çıkacağız. Birlikte yöneteceğiz. Bu şehirde aile büyüklerimiz bundan sonra kendilerini asla yalnız hissetmeyecek. Söylem de değil, gerçek anlamda her an yanlarında olacağız. Geleceğimizi onların tecrübeleri ile planlayacağız. Esnafımız artık kaderine yenik düşmeyecek bu şehirde. Her gün yeni bir zorlukla, zorbalıkla karşılaşmayacak. Esnafın derdini en iyi bir esnaf anlar, artık çözüm odaklı bir anlayış ile yöneteceğiz. En önemli gündemimiz deprem olacak! Bina yenileme değil, gerçek anlamda kentsel dönüşüme teşvik edeceğiz. Hemşehrilerimizin Ekonomik sıkıntıları yüzünden riskli binalarda oturmaya mahkum olmarına müsaade etmiycez. Sabit gelirlinin, emeklilerimizin, çocuklarımızın ranta ve enflasyona kurban gitmesine müsaade etmeyeceğiz. Kadınlarımızın hayatlarının her anındaki konforlarını arttıracağız. Değerli hemşehrilerim biz size yeni bir şehir vaat etmiyoruz. Biz size özüne dönen bir Çanakkale vereceğiz.

 

Sayın genel başkanımızın nezdinde tüm çanakkalilere sözümüzdür. Bilinsin isterim. Genel başkanım müsaadeniz olursa bir kişiye daha söz vermek isterim. Ellerinizden öper 5 yaşında bir evladım var. Atlas. Anlamayacak biliyorum ama tarihe not düşmek amacımız malum.

 

Evlat bugün annenle, buradaki iyi partinin neferleri ile, dostlarım arkadaşlarım büyüklerim ile çıktığımız bu yolun en önemli sebebi sen ve senin neslindir. Dünyada onca kötülük varken, gazze’de onlarca bebek çocuk katlediliyorken benim elimden gelen bu şehri muhafaza ve müdafa etmektir. Sen ve senin neslin için. Size söz veriyorum! Bilinsin isterim.” dedi.

Arzu Baladur

Foto:BHA