2002 yılından beri Çanakkale Belediye Başkanlığını yapan Ülgür Gökhan, önümüzdeki yerel seçimlerde aday olmayacağını açıkladı. Eşi ile beraber düzenlediği basın toplantısında bu önemli kararı açıklayan Başkan Gökhan’ın açıklamasında duygulu anlar da yaşandı. 31 Mart yerel seçimleri ile beraber Başkan Gökhan’ın kesintisiz 22 yıllık başkanlığı son bulacak.

 

Yerel seçimlere doğru hızla gidilirken tüm gözler Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a çevrilmişti. Gökhan’ın kararı başta CHP olmak üzere diğer partiler için de büyük önem taşıyordu. Gökhan girdiği her seçimde tüm rakiplerine fark atarak kazandı. Bu yüzden hem partisinden hem de diğer partilerde ona karşı aday adayı ve aday olarak çıkmak çok kolay olmuyordu. Bu yüzden Başkan Gökhan’ın kararı çok büyük önem taşıyordu.

CHP genel merkezinde yaşanan değişimle beraber bir süredir Başkan Gökhan’ın da aday olmayacağı konuşuluyordu. Son günlerde bizzat kendisi aday olmayacağını açıklamıştı. Bu toplantı da o açıklamanın resmileşmesi olarak görüldü. Merakla beklenen açıklama da dün yapıldı.

 

İLÇE BAŞKANLIĞI’NDA AÇIKLAMA YAPTI

Başkan Gökhan, bu önemli açıklamayı Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanlığı’nda yaptı. Basın toplantısına Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, CHP Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun, Belediye Başkan Yardımcısı M. İrfan Mutluay başta olmak üzere, partililer ve basın mensupları katıldı.

Açıklamasına 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak başlayan Gökhan, “Şimdi biraz geçmişe gitmek istiyorum, Çünkü geçmişinizi, nereden, nasıl, hangi yollardan geçip, kimlerle yürüdüğünüzü bilmeden, bugün geçmişte kalanlara haklarını teslim etmeden, isimlerini anmadan doğru bir yolda yürüyemezsiniz. Galatasaray Lisesi ve Mülkiyenin ardından eğitim hayatımı tamamlayıp, evlenip, ailemin yaşadığı Çanakkale'ye dönünce ticaret yaparak kente katma değer kazandırmanın yanında, bir başka borcu da ödeme zamanının geldiğini hissediyordum. Bu ülke, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu bu Cumhuriyet, bana dönemin en güzel okullarında ailemin cebinden tek kuruş harcamadan okuma fırsatı sunmuştu, yetmemiş yedek subaylık yaparken bir de üzerine maaş ödemişti. Şimdi aldıklarımı hak etme, öğrendiklerimden halk yararına istifade ettirme zamanı gelmişti. Bunun da yolu siyasetti.

 

Huzurunuzda bu yolda tanıdığım, çok şey öğrendiğim, beraber yürüdüğüm ama bugün aramızda olmayan yol arkadaşlarımı ve büyüklerimi minnet ve saygıyla anmak istiyorum… Reşat Tabak'ın, İzzet Melih Dilmaç'ın, Necati Oğuz'un, Ruşen Fuat Gökhan'ın, Mehmet Sıtkı Başaran'ın, Emin Apaydın'ın, Rahmi Demir'in, Fahri Özgen'in, Tezer Erinç'in, Musa Artam'ın, Emine Yurdatap'ın, Murat Yılmaz'ın, Tamer Balçık'ın, Hayri Civelek'in ve burada adını sayamadığım ebediyete göç etmiş, partimize büyük hizmetler etmiş kıymetlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum.”

 

Başkan Gökhan, basın açıklamasında, “Siyasi süreçlerime de kısaca değinmek istiyorum; 1989-1994 Sosyal Demokrat Halkçı Parti Belediye Meclis Üyeliği, 1994 Cumhuriyet Halk Partisi Kurucu İl Başkanlığı, CHP – SHP Birleşme Kurultayı CHP Divan Başkanlığı, 1999 -2004 seçimleri CHP Belediye Meclis Üyeliği devam etti. Ta ki 2002 yılı Kasım ayında gerçekleşecek genel seçimler için dönemin Belediye Başkanı Sayın İsmail Özay'ın Milletvekili adayı olmak istemesine dek. Sayın Özay'ın aday olabilmek üzere Belediye Başkanlığı görevinden ayrılması üzerine, partimin azınlıkta olduğu Belediye Meclisinden, MHP ve DYP'li üyelerin de desteğiyle Belediye Başkanı olarak seçildim. Sırası gelmişken 1999-2004 dönemi Çanakkale Belediye Meclisi'nin tüm üyelerine bana duydukları güven için bir kez daha minnet ve teşekkürlerimi sunmak isterim. 12 Ağustos 2002'de Sayın İsmail Özay'dan Çanakkale Belediyesi mührünü teslim aldım ve Belediye Başkanlığı yolculuğum böylece başlamış oldu.

 Aldığım mührün benim için önemi çok büyüktü, şehir emanetini, halkın temsilciği görevini bundan böyle en kıymetlilerimden bilecektim. Sayın İsmail Özay'a, dönemin Belediye Meclis Üyeleri ve parti yönetimimize de görevi emanet etmek için bana duydukları güven için bu fırsatla bir kez daha teşekkür ederim. 2004 yılı yerel seçimleri yaklaştığında emanet aldığım görevin tamamlanmasının ardından hem partim hem kent halkı devam etmem yönünde irade gösterdiler ve ben de kente olan borcumu ödeme yolculuğumu sürdürme kararı aldım. 2004 yılı yerel seçimleri “Önce İnsan Sonra Başkan” ve Birlikte Yöneteceğiz, 2009 yılı yerel seçimleri “Daha Yaşanabilir Bir Çanakkale İçin” BEN VARIM, 2014 yılı yerel seçimleri “Kendime de kentime de güveniyorum” ve 2019 yılı yerel seçimlerinde “Ben Buradayım, Varım” diyerek aday adayı oldum ve partimin adayı olarak girdiğim son yerel seçimde çok güzel sonuçlar aldık” dedi.

2002 YILINDA BAŞKAN OLDUM

12 Ağustos 2002 tarihinde başkanlığa adım attığını hatırlatan Gökhan açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Bu sürede; Çanakkale'nin gelişmesi, sürdürülebilir bir şekilde dengeli, koruyup yaşatan bir anlayışla büyümesi için emek harcadık. İnadına alt yapı diyerek kentsel altyapının yanında büyük ölçekli çevre yatırımlarıyla da birçok yerel yönetime örnek olduk. İmar rantının kent rantına dönüşmesi için risk aldık, öncülük ettik.

Kadın, yaşlı, genç, çocuk herkes için eğitim ve öğrenme olanaklarını oluşturmak için, kenti sanatla, kültürle buluşturmak, kültürel varlıklara, çevresel değerlere sahip çıkmak için, ağacı, ormanı, suyu korumak, kurdun, kuşun hakkını savunmak için büyük mücadeleler verdik.

 

En büyük mücadelem; “Barışın Kenti” dediğimiz, yaşanabilir kentler sıralamasında hep en tepede olan Çanakkale'nin, farklı etnik kökenlere, dile, dine, yaşam biçimine sahip tüm hemşerilerimin özgürlük, barış ve ahenk içinde yaşamasının teminatı olabilmekti. Bu yolda da çok emek verdik, kentin rantını, kişilere, büyük şirketlere peşkeş çektirmemek yine kente kazandırmak için zor yollardan geçtik, kumpaslara maruz kaldık, mahkemelerde yargılandık, müfettişten başımızı kaldıramadık, ama o başı kimsenin önünde eğmedik.

 

Bugün geriye dönüp baktığımda gurur duyacağım büyük eserler, yerleşmiş önemli anlayışlar var bu kentte.

 

En büyük gurur kaynaklarımdan biri de Çanakkaleli hemşerilerime “senin de başkanın rüşvet almış, şuradan kendine yakınlarına rant sağlamış, biz hizmet beklerken o senin benim vergimle oluşan kaynağı har vurup harman savurmuş” dedirtmedim ya çok mutluyum.

Bugün Çanakkale Belediyesi hayata geçirdiği pek çok öncü ve cesaret isteyen yatırımıyla önemli sorunlarını çözmüş, kurumsal alt yapısı sağlam, bu ekonomik koşullara rağmen varlıklarını arttırmış örnek bir belediyedir. Evet gelişen kentle birlikte yollar, kanalizasyonlar, binalar yapılır, çöpleri toplanır elbette, bunlar belediyeciliğin hiç bitmeyen işleridir. Fakat aslolan bu hizmetleri kullanacak insanın yaşamına değer katmak, çocuğa, gence, yaşlıya, engelliye, kadına, yoksula, sokak hayvanına kendisini özel ve önemli hissettirmektir. İnsanlık onurunu, insan haklarını, adaleti, eşitliği korumak kollamaktır. Çünkü kent demek; herkesin özgür ve eşit koşullarda kardeşçe, dayanışma içinde yaşayabildiği yer demektir.

Her fırsatta dile getirdiğim gibi Çanakkale'nin Belediye Başkanı olmak bir ayrıcalıktır. Ben de bu konuda kendimi hep şanslı hissettim. Ama bu görevin aynı zamanda çok büyük sorumluluk getirdiği de bir gerçek. Çünkü Çanakkale 100. gurur yılını idrak ettiğimiz laik demokratik Türkiye Cumhuriyetimize önsöz olmuş bir kenttir. Çünkü Çanakkale 1915 yılında, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' ün önderliğinde binlerce Mehmetçiğin kanıyla, canıyla korunmuş, attığınız her adımda yürekleri titreten bir kenttir. Görev yaptığım 21 yılda, bugün hep birlikte “Barışın ve Özgürlüklerin Kenti” haline getirdiğimiz Çanakkale sokaklarında attığım her adımda, soluduğum her nefeste, hemşerilerime verdiğim sözleri, kamunun ürettiği kaynakları kullandığımı, bana korunmak ve kollanmak üzere çok değerli bir emanet teslim edildiğini asla unutmadım. Adaleti, demokrasiyi, eşitliği yok sayanlara, gözü dönmüş çevre talancılarına, suyumuza zehir akıtanlara, kentin rantına göz koyanlara karşı Belediye Başkanı olarak mücadele ettim, yurttaş Ülgür Gökhan olarak da etmeye devam edeceğim.

ADAY OLMAMA KARARI ALDIM

Şimdi kendi kişisel tarihimde bir yol ayrımına geldim. Siz değerli basın mensuplarının aracılığıyla kamuoyuna seslenmek istiyorum. 2002 yılından bu yana sürdürdüğüm Belediye Başkanlığı için yaklaşan seçimlerde aday olmama kararı aldım.

 

Böylesine özel, böylesine önemli, dünya tarihinin akışını değiştirmiş bir kentin, mutlu, modern, uygar Çanakkalelilerin Belediye Başkanı olma ayrıcalığına 21 senedir beni layık gören tüm hemşerilerime, partime, her şeyden önce teşekkür ve minnet borcumu ifade etmeliyim. Çanakkale halkı tarafından, bu denli sevilmek, ilgi görmek, desteklenmek, yapılan onca haksızlığa, hukuksuzluğa karşı korunup, kollanmak benim için ifadesi imkânsız bir duygu, bu eşsiz duyguyu daima kalbimde taşıyacağım ve bu sevginin gücüyle çok mutlu olacağım. Bu süreçte istemeden kırdığım, incittiğim kimse varsa aflarına sığınıyor, herkesin hakkını helal etmesini diliyorum. 21 yıllık Belediye Başkanlığı görevim boyunca Belediye Meclisinde, bürokraside, birliklerde, sivil toplum kuruluşlarında, odalarda, borsalarda, derneklerde, kent konseyinde, muhtarlıklarda, siyasi partilerde birlikte çalışıp ürettiğimiz herkese teşekkür ederim,

 

Görev sürem boyunca Çanakkale Belediyesinde hizmet üretmek için birlikte çalıştığımız bugün aramızda olan olmayan tüm Çanakkale Belediyesi emekçilerine, Uzun yıllardır yaptığımız çalışmaları kamuoyu ile paylaşmamıza aracı olan bugün aramızda olan ya da kaybettiğimiz tüm basın emekçilerine, Beni bu kentin Başkan Ülgür Amcası yapıp bağrına basan, annesinin elini bırakıp Başkan amca diyerek koşarak sarılan tüm çocuklara çok teşekkür ediyorum. Çocukların sevgisini kazanmak benim için çok özel ve ayrıcalıklı tarifi olmayan bir duygu.

 

Bu kentin uygar, üreten, düşünen cesur kadınlarına da özel bir teşekkürüm var. Kent yaşamına kattığınız değer, yıllarca yeniden seçilmemde biliyorum ki en büyük pay bu kentin kadınlarınındır, sağ olun var olun…

 

Bir özel teşekkürüm de aileme olacaktır, kolay değil ailece planlarınızın, programlarınızın yanında bir de kentin planları vardır hep gündeminizde, evdeki huzurunuz sonsuz olsa da omuzunuzda dışarıdan taşıdığınız yüklerle girersiniz eve… Yıllardır ev ve sosyal hayatımızı müthiş bir ahenk içinde birleştirerek, bu dengeli hayatı yaşamamda, başarılı olmamda, sağlıklı olmamda, en önemlisi mutlu olmamda en büyük pay sahibi, sırdaşım, en iyi arkadaşım, elimi hiç bırakmayan sevgili eşim Hale Hanım'a özel teşekkür etmek isterim. Çocuklarıma, torunlarıma da bu zor ve zahmetli yolculukta bana gösterdikleri destek, sabır ve anlayış için çok teşekkür ederim.”

 

EŞİ HALE GÖKHAN DUYGULANDI

2002 yılında geldiği Çanakkale Belediye Başkanlığı görevinde 21 yıldır Çanakkale’ye hizmet veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, önümüzdeki seçime aday olmayacağını düzenlediği basın açıklamasında eşi Hale Gökhan duygulu anlar yaşadı.

Vedaya hazırlanan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın basın açıklamasında yer alan eşi Hale Gökhan duygu dolu anlar yaşadı. 21 yıldır Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile yol yürüyerek Çanakkalelilerin gönlüne dokunan eşi Hale Gökhan, veda açıklamasında göz yaşlarını tutamadı.  

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile 21 yıldır hem yok yürüyen, hem de hayat arkadaşlığı yapan Eşi Hale Gökhan da açıklamanın sonunda duygularını dile getirerek “Tabii ki inişleri, çıkışları var. Tabii ki zorlukları var, sevinçleri var. Ama tabii insanların size olan güvenini hissetmek, sevgisini hissetmek bize  güç veriyor. Dolayısıyla farklı bir yaşam. 21 yılda ben en çok  Çanakkale'nin Lale ablası olmayı sevdim. İnşallah Allah sağlık verirse bundan sonra da yine Çanakkalelilerin ablası olarak devam etmeyi düşünüyorum” dedi.

 

Atakan Alkış

Foto: BHA