Gümüşçay sakinlerinin de yoğun ilgi gösterdiği yürüyüş, Şakirbey Köyü sınırlarında bisiklet, motosiklet ve araçların katılımıyla başladı. Kutlamalara Biga Kaymakamı Erdinç Dolu ve eşi Şenay Yerli Dolu da katıldı. Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı ve eşi Hülya Pastırmacı tüm bisiklet ve motosiklet platformlarının yanı sıra katılımcıların belde girişine kadar araçlarıyla ilerlediler. Belde girişinde buluşan katılımcılar, Gümüşçay'ı marşlar eşliğinde turladılar. Gümüşçay Meydanı'nda tamamlanan turun ardından tören programı başladı. Tören alanına girişte Duman adlı grubun 'Senden daha güzel' şarkısı eşliğinde Atatürk ve Türk Bayrağı vinç yardımıyla göndere taşındı. Bu bölüm büyük alkış aldı. Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı gerçekleştirdi.

Gümüşçay Belediyesi'nin yaklaşık 20 gündür devam ettirdiği Cumuriyet'in 100'üncü yılı kutlamaları, 28 Ekim Cumartesi günü yapılan yürüyüşün ardından Gümüşçay Meydanı'nda düzenlenen törenle tamamlandı. Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, beldede her ev ve işyerine bayrak dağıtırken, cadde ve sokaklar da Gümüşçay sınırından itibaren Türk bayraklarıyla donatıldı. Gümüçay'da bayram havası yaratıldı.

 

Gümüşçay sakinlerinin de yoğun ilgi gösterdiği yürüyüş, Şakirbey Köyü sınırlarında bisiklet, motosiklet ve araçların katılımıyla başladı. Biga Kaymakamı Erdinç Dolu ve eşi Şenay Yerli Dolu, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı ve eşi Hülya Pastırmacı başta olmak üzere tüm bisiklet ve motosiklet platformlarının yanı sıra katılımcıların belde girişine kadar araçlarıyla ilerlediler. Belde girişinde buluşan katılımcılar, Gümüşçay'ı marşlar eşliğinde turladılar. Gümüşçay Meydanı'nda tamamlanan turun ardından tören programı başladı. Tören alanına girişte Duman adlı grubun 'Senden daha güzel' şarkısı eşliğinde Atatürk ve Türk Bayrağı vinç yardımıyla göndere taşındı. Bu bölüm büyük alkış aldı. Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı gerçekleştirdi.

Etkinlikte konuşan Pastırmacı; "Öncelikle bu vatanı ve Cumhuriyet'i bizlere armağan eden ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bir karış vatan toprağı için canını veren tüm şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun. Bugün tüm ülkemizde Cumhuriyet'imizin 100'üncü yılını büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Cumhuriyet'in 100'üncü yılını görmüş olmak hepimiz için öncelikle onur sebebidir. Evet onurluyuz. Çünkü milletimizin bitirilme aşamasında geldiği noktada, atalarımızın emeğiyle, kanıyla, gözyaşıyla ve duasıyla dikip büyüttüğü Cumhuriyet fidanı, artık gölgesinde güvende olduğumuz, huzurlu yaşadığımız bir ulu çınardır. Cumhuriyet'imiz 100 yaşında. Bu vatan ve Cumhuriyet kolay kurulmadı.

Cumhuriyet'imizin 100'üncü yılı olması sebebiyle Gümüşçay Belediyesi olarak coşkulu bir kutlama programı hazırladık. 'Gümüşçay'da herkes Cumhuriyet'in yüzü olacak' sloganıyla 100'üncü yıla yakışır birçok etkinlik yaptık. Gümüşçay'da her ev ve işyerine, ayrıca Gümüşçay Belediyesi'ne bağlı mücavir alanımızda olan Elele Sitesi, Enginkent Sitesi ve Denizatı Sitesi'ndeki ev ve işyerlerine toplam 2 bin bayrak dağıttık. Beldemizi baştan sonra bayraklarla donattık ve süsledik. Cuma namazı öncesi Atatürk ve tüm şehitlerimiz için Mevlid-i Şerif okuttuk. Yaklaşık 20 gündür devam eden yarışmalar düzenledik. Tavla yarışması, ayak tenisi, halat çekme, masa tenisi, balya taşıma yarışması, en güzel koç yarışması, yemek yarışması... Yemek yarışmasında Atatürk'ün sevdiği yemekler yarıştı. Yine okulumuzun Atatürk ve Cumhuriyet temalı bilgi yarışması oldu. Bu yarışmalarla halkımızı da hem yarışmacı hem de izleyici olarak kutlamalara dahil edip halkımızla hep birlikte Cumhuriyet'in yüzü olduk. Bugün de Cumhuriyet yürüyüşümüzü sizlerle beraber coşkuyla yaptık. 20 gün boyunca etkinliklerimize yarışmacı olarak katılan tüm yarışmacılarımıza, bu yarışmalarda izleyici olarak bizleri yalnız bırakmayan vatandaşlarımıza, etkinliklerimize sponsor olan firmalarımıza ve şahıslara, bizlere etkinlikler boyunca destek olan ve etkinlikleri koordine eden Çiğdem hanıma, Kemal hocamıza ve 20 gündür bu etkinlikler için gece gündüz canla başla çalışan belediyede çalışan arkadaşlarıma ve yine yarışmalarda görev alan jüri üyelerine huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürü, burada bizleri yalnız bırakmayan başta kaymakamımız olmak üzere sizlere ediyorum. Cumhuriyet'in 100'üncü yılı kutlu olsun. Daha nice nice, yüzyıllarca, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet ayakta kalır inşallah" dedi.

Arzu Baladur

Foto:BHA