Yerel seçimlere hızla yaklaşılırken Çanakkale’de Cumhur İttifakı’nda tam bir sessizlik hakim. Sessizliğin nedeninin AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas ile MHP İl Başkanı Ali Tuğrul Yıldırım’ın arasının soğuk olmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Uzun zamandır iki başkan yanyana gelmezken, ittifak ortakları arasındaki soğukluğun bazı ilçelerde patlak verdiği de biliniyor.

 

Genel seçimler geride kaldı. Seçimleri Cumhur İttifakı kazandı. İttifakın en büyük ortağı AK Parti ve MHP, bu seçim başarısını yerel seçimlere de yansıtmak için genel merkez bazında tam mutabakat içinde olduğu görüntüsü veriyor. Genel başkanlar sık sık bir araya gelip gelişmeleri değerlendirirken Çanakkale’deki temsilcileri arasında soğuk rüzgarlar esiyor.

Başta CHP olmak üzere diğer partiler yerel seçimlere hazırlık yapıyor ve aday adayları da bir bir kendini gösteriyor. Diğer partilerde yerel seçim hazırlığı ve adaylar rengini belli etmesine karşın, Cumhur İttifakı’nda hiç hareketlilik yaşanmıyor. İttifakın Çanakkale’deki temsilcileri AK Parti İl Başkanı Makas ve MHP İl Başkanı Yıldırım’ın bir araya hiç gelmemesi dikkat çekiyor. İki başkan arasındaki bu durum artık kentte kapalı kapılar arkasında daha sık konuşuluyor.

ÇAN’DA PATLAK VERDİ

İttifakın ildeki il başkanları arasında yaşanan bu gerilim ilk olarak Çan ilçesinde patlak verdi. Belediye başkan aday adaylarının kendini göstermek istediği bugünlerde partiler arasındaki gerilim daha da artıyor. Bu gerilimi ilçede ilk dile getiren ise MHP Çan İlçe Başkanı Halil Turhan, Turhan geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabında, “Siyaseti ya gelin Çanda siz yapın yada Çan siyasetinden elinizi ayağınızı  çekin Çanakkaleden Çana MAKAS atıp karıştırmayın.

Sizin yaptığınız nifak tohumu saçmaktan Cumhur ittifakını yok saymaktan başka bişey değildir. Yok sayanı TANIMAYIZ.” diyerek isim vermeden AK Parti İl Başkanı Makas’ı hedef aldı.

BİGA’DA DA SORUN BÜYÜK

Bilindiği gibi Biga Belediye Başkanı AK Partili Bülent Erdoğan. Uzun zamandır Erdoğan ile MHP’li belediye meclis üyeleri arasında sorun var. Bu sorun da Çanakkale’nin en büyük ilçesi olan Biga’da ittifakı bozuyor. Yaşanan gerilimden dolayı geçtiğimiz günlerde Biga’da düzenlenen önemli bir organizasyona katılan MHP İl Başkan Yıldırım’ın protokolün başkan Erdoğan’ı ziyaret etmesine karşı kendisi bu ziyaretin içinde yer almaması dikkat çekmişti. Bu tavır da ilçede çok konuşulmaya başlandı. Yerel seçimlerin iyice yaklaştığı bugünlerde Cumhur İttifakı’nın Çanakkale’deki teşkilatları arasında yaşanan bu gerilimin devam etmesi durumunda sandıklara olumsuz yansıyacağı ve bazı belediyelerin kaybedilmesine neden olacağı konuşuluyor.

 Mehmet Güler