Tüketimi son yıllarda hızla artan plastiklerin kullanımı ile ilgili tartışma devam ediyor. Doğaya verdikleri zararla daha çok konuşulan bu plastiklerin en küçük parçalarının insan vücuduna da zarar verdiği açıklandı. Bu önemli araştırmayı yapan ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Ali Berber. Daha önce mikro plastiklerle ilgili karides ve daphnialarda yaptıkları araştırmalarda mikro plastiği besin zincirine alan karides ve daphniaların üreme ve gelişim dönemlerinde çok sayıda soruna neden olduğunu belirlediklerini dile getiren Doç. Dr. Berber, "Yıllık bazda 430 milyon tondan fazla bir plastik üretiminden bahsettiğimiz zaman bunun ne kadar büyük bir rakam olduğunu, denizlerimize ve ekosistemimize karışan plastiğin ne kadar büyük bir miktarda olduğunu görmek bizleri üzmekte ve tedirgin etmektedir. 2050 yılında dünyadaki plastik üretim miktarının 1,5 milyar tonun üzerinde olacağı düşünülüyor ve bu ürkütücü bir tahmin. Biz de insanların besin zincirine bile giren mikro ve nano plastiklerin maruziyetinin artmasıyla gelecekte çok büyük sonuçlara sebep olacağı yönünde bir hipotez öne sürüyoruz.

Bu plastikleri her yerde görebiliyoruz. Bu mikro ve nano plastikler büyük çaplı plastiklerin birçok etken sonucunda parçalanması, ufalanmasıyla oluşuyor. Her gün bu mikro parçacıklara farklı yollarla maruz kalıyoruz. Karasal ortamdan sucul sistemlere akan mikro ve nano plastik emisyonları ilk önce nehirlere, oradan da denizlerimize karışarak plastik kirliliğini çok büyük boyutlara ulaştırıyorlar. Her yıl yaklaşık olarak 12,2 milyon tona yakın plastik denizlerimize akıyor. Bu da şimdiden çok büyük bir sonuçla karşılaşacağımızın sinyallerini veriyor.

Nano plastiklerin insana ait kan hücrelerindeki etkilerine laboratuvar ortamında baktık. Ne yazık ki DNA ve kromozomlar üzerinde hasar oluşturan olumsuz etkilerini tespit ettik" diye konuştu

 

Mehmet Güler