Bayramiç karaköy dalak suyu rotası. Oradan da Tavşan oynağı yangın gözetleme kulesne gidildi.
 
Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Çanakkale Şubesi, etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Geçen Pazar günü de spor kulübü üyeleri Kazdağları’na gitti. Sabah erkenden araçla yola çıkan grup, Bayramiç ilçe merkezi üzerinden Karaköy'e kadar 110 Km'lik asfalt yolu takip ederek Karaköy Orman İşletme Şefliği binası yanından 24 km'lik toprak orman yolunu izleyip bin 400 metre rakımlı kayın ormanlarıyla kaplı Dalaksuyu'na ulaştı.
Dalaksuyu çevresinde bulunan kayın ağaçları altında bir süre vakit geçiren grup, piknik yaptıktan sonra bin 450 metre rakımlı Tavşan Oynağı Yangın Kulesi’ne gitti. Zirvede geniş bir alan görülebilme şansını yakaladılar. Kulüp lideri Aytekin Er, yıllardır Çanakkale’nin her tarafında doğa yürüyüşleri düzenlediklerini belirterek, en güzel rotalardan birinin Kazdağları olduğunu söyledi. Er, bu bölgede her mevsim yürüyüş düzenlediklerini sözlerine ekledi.

EN GÜZEL YER DALAKSUYU
Kazdağlarının kalbinin attığı yer olarak bilinen Dalak Suyu, hem kalitesi hem de görseli ile insanları adeta büyülüyor. Bu yüzden buraya gelenler Kazdağlarının kalbi diyorlar.
Kazdağları, dünyada tanınan yerlerden biri. Bu dağın önemli yerleri de Bayramiç sınırları içinde yer alıyor. Ayazma, Sarıkız ve Dalak suyunun olduğu bölgede de ilçe sınırları içinde. Daha bir çok güzel ve değerleri yerde yine bu bölgede yer alıyor. Bu yüzden Kazdağları denildiğinde Bayramiç akla geliyor.
Kazdağlarının en güzel yerlerinden biri de Dalak Suyu, Burası hem suyu hem de doğası ile insanları adeta büyülüyor. Muhteşem kayın ağaçlarının güneş ışıklarına geçit vermediği bu bölgede hava her mevsim çok güzel. Artık havaların iyice ısındığı bu günlerde hava burada çok normal. Huzur verici serinlik ve sessizlik bambaşka. Masalsı bir orman adeta burası. Suyu kışın sıcak yazın ise çok soğuk. Yazın karpuzu koyduğunuzda kısa sürede soğukta çatlayacak kıvama geliyor.
Burada en çok dikkat çeken ise suyu doğal ortamda akıp yine doğal olarak ağaçtan yapılan bir kanaldan gitmesi. Diğer bir yerde ise taşlarla çevrili bir havuz oluşturulan bölge. Hem görsel hem de huzur veren bu yere herkesin görmesi gereken bir yer. Kazdağlarına gidenlerin dağın kalbi olarak bilinen Dalak Suyu’na gitmesi şart.  
 
Bünyamin Nami Tonka
Foto: Zirve Dağcıclık