Gazetemiz bir hafta önce görevden alınabileceğini manşetten gündeme getirmişti. Yerel seçimler öncesi bu görevden alma çok konuşulacağa benziyor. Yerine ise kimin atanacağı şimdiden merak ediliyor.
 
Tüm partiler genel seçim sonuçlarını geride bırakarak yerel seçimlere çalışıyor. Yerel seçimlere ciddi çalışan partilerden biri de İYİ Parti. Genel merkezde her yerde kendi adayları ile seçime gireceğini açıkladı. Bu yüzden parti teşkilatlar şimdiden yerel seçimler için kollarını sıvadı. Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de İYİ Parti yerel seçimlere hazırlık yapıyor.
Hazırlık yapıldığı sürede parti içinde tek engel merkez ilçe başkanlığı gösterilmişti. Yıllardır Milletvekili Rıdvan Uz ve Uz’un ekibinden olan İYİ Parti İl Başkanlığı, merkez ilçe teşkilatı ile anlaşamıyordu. İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran, ne il teşkilatı ne de Milletvekili Uz ile tam bir uyum içinde çalışmadı. Bu sorun nedeniyle Uz’un genel merkezde devreye girerek merkez ilçe teşkilatını görevden alacağı uzun süredir konuşuluyor. Kulis bilgilerinden aldığımız bu duyumu 26 Eylül tarihinde manşet haber olarak yayınlamıştık.

ŞEHİR DIŞINDAYKEN GÖREVDEN ALINDI
Dün beklenen görevden alınma gerçekleşti. Genel merkez tarafından merkez ilçe yönetiminin görevden alındığına dair yazı İYİ Parti İl Başkanlığı’na gönderildi. İl başkanlığı da merkez ilçeye tebliğ etti. İYİ Parti Teşkilat Başkanı Buğra Kavuncu imzasıyla gelen görevden alınma yazısında şu bilgilere yer verildi; “2820 sayılı siyasi partiler kanunun 19. Ve 20. Maddelerinin atıfları ile İYİ Parti tüzüğünün 26. ve 49. Maddelerine uygun olarak İYİ Parti Genel İdare Kurulu’nun 21.08. 2023 tarih ve 63 sayılı toplantısında İYİ Parti Divan Kurulu’na verdiği yetki ile Çanakkale İli, Merkez İlçe Başkanı sayın Necati Gapran ve ilçe yönetiminin görevden el çektirilmesi hususunu onayınıza arz ve teklif ederim”
Şehir dışında olan Gapran’ın İYİ Parti ilçe başkanlarının bulunduğu Whatsapp gruplarından da çıkarıldığı öğrenildi. Konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmaz, detayların yakın süreçte netleşeceği tahmin ediliyor. Öte yandan Gapran’ın şehir dışında olduğu için bir açıklama yapmadı, Çanakkale’ye döndükten sonra gerekli açıklamayı yapacağı öğrenildi. Görevden alınan Gapran’ın yerine kimin atanacağı ise tam netlik kazanmadı.
 
Mehmet Güler