Bu yıl 17'ncisi düzenlenen ve Güney Marmara'nın en büyük tanıtım etkinliği olarak kabul edilen Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı, geçtiğimiz gün muhteşem bir açılışa sahne aldı. 22 bin metrekarelik kapalı pazar yerinde düzenlenen fuara 130 firma katıldı. Fuar 1 Ekim tarihine kadar açık olacak.
Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı, Güney Marmara'nın en büyük tanıtım etkinliği olarak kabul ediliyor. Fuarda çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 130 firma stant açtı.

Biga Belediyesi’nin 22 bin metrekarelik alana sahip kapalı pazar yerinde düzenlenen pek çok davetlinin katıldığı programı, yurtiçi ve yurt dışından çok sayıda basın mensubu da takip etti.

Biga Fuarı’nın açılış törenine, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Çanakkale Vali Yardımcısı Hakkı Uzun, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, İyi Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, CHP Çanakkale Milletvekilleri İsmet Güneşhan ve Özgür Ceylan, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Cüneyt Erenoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, Karacabey TB Başkanı Murat Bertan, Keşan TSO Başkanı İsmail Şapçı, Gemlik TB Başkanı Özden Çakır, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, Biga Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Baş, Biga TSO Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Çanakkale GGK Başkan Yardımcısı Tevfik Başarır, Biga TSO ve Biga TB Meclis Üyeleri, Belde Belediye Başkanları, Biga Belediyesi Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, kamu ve özel sektörün yöneticileri, oda ve dernek başkanları ve yöneticileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, fuara katılan firma yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.
Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, açılışta yaptığı konuşmada, "Güney Marmara'nın parlayan yıldızı, bölge ekonomisinin lokomotif ilçesi, birlik ve beraberliğin simgesi, doğal ve tarihi güzellikleriyle göz kamaştıran, vatansever ve çalışkan insanlarıyla bilinen Biga'mızda bugün açılışını yaptığımız Güney Marmara'nın en büyük fuarına hoş geldiniz, şeref verdiniz" sözleriyle selamladı.

Doğan: “Çok daha başarılı işler gerçekleştireceğiz”
Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, fuarın 17'nci kez düzenlenmesinin haklı gururunu yaşadıklarını belirterek, "Göreve geldiğimiz günden bu yana yaptığımız kurumsallaşma çalışmalarının bugün başarıya ulaştığını net bir şekilde görüyoruz. Fuarımızın bugünkü profesyonel durumuna gelmesinde emeği geçen komite başkanlarımıza, komite üyelerimize, işbirliği içinde olduğumuz ziraat odamıza, borsamıza, belediyemize, kaymakamlığımıza ve fuar şirketimize teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki, bundan sonra çok daha başarılı işler gerçekleştireceğiz" dedi.
“Biz hep birlikte büyük bir aileyiz”
Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, ayrıca Biga Ticaret ve Sanayi Odası'nın 50'nci yılını kutladıklarını vurgulayarak, "Bu yıl bir gururu da iş dünyası adına şahsım ve yönetim kurulum olarak hep birlikte yaşıyoruz. Biga iş dünyasının yegâne temsilcisi Biga Ticaret ve Sanayi Odamız 50 yaşında. Bu gurur hepimizin. 50 yıllık odamızın 50’inci yılında Biga ekonomisinin mihenk taşı odamızı idare etme görevini bana, yönetim kuruluma ve meclis üyelerimize veren tüm oda üyelerimize hepinizin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum. Biz hep birlikte büyük bir aileyiz" dedi.

“İkinci yüzyılımızın planlanmasıyla ilgili”

Doğan konuşmasının devamında; “Geçtiğimiz yıl Biga’mızın yüzüncü yılına ulaşmanın mutluluğunu yaşadık. O dönem bir duruma dikkat çekmiştim. Elbette 100’üncü yıla ulaşmak büyük gurur. Ancak yüzüncü yıla ulaşmanın hepimize yüklediği bir de görev var. İşte bu sorumluluk bilinciyle Biga’mızın gelecek yüzyılını planlamak zorunda olduğumuzu ifade etmiştim. Yat Üretim Serbest Bölgesi, Karabiga Limanı, Karabiga Yat Limanı, Biga Demiryolu, OSB genişleme sahası, Üçüncü Sanayi Sitesi, Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB, Güzel Sanatlar Lisesi, yıkılan okulların yapımı, coğrafi işaretli ürünlerimizin tanıtımı, Biga Üniversitesi, iş garantili meslek lisesi projesi başta olmak üzere çok sayıda projemizin ortaya çıkış nedeni, işte ikinci yüzyılımızın planlanmasıyla ilgili” dedi.

“Ben inanıyorum. Sizler de inanın”

Biga’yı ikinci yüzyıla hazırlamak için çalışmalarını aralıksız yürüttüklerine dikkat çeken Başkan Doğan; “Biga’mız bir sanayi kentidir. Biga’mız bir tarım kentidir. Biga’mız bir hayvancılık kentidir. Biga’mız bir üniversite kentidir. Biga’mız bir turizm kentidir. İşte Biga’mızın ikinci yüzyılının ipucu da bu maddelerde yatmaktadır. İkinci yüzyılı planlarken bize ışık tutan ise meslek komitelerimizin çalışmaları oldu. Komitelerimiz çalıştı. Üyelerimizi dinledi. Sorunları not aldı. Talepleri değerlendirdi, çözümler üretti. Bugün bu noktaya gelmemizde en büyük çalışmayı ortaya koydu. Meclis Divanım başta olmak üzere tüm yönetimimize, meclis üyelerimize ve komitelerimize hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Sözlerimi yere düşürmediniz. Çok çalıştınız. Biga’mıza değer katmak için daha da çok çalışacağız. Göreve gelirken ‘hayallerimiz var’ demiştik. İşte o hayalleri hep birlikte gerçek projelere dönüştürmeyi başardık. Bizim artık hayallerimiz değil; gerçek, ayağı yere basan, somut projelerimiz var. Tüm Bigalılar olarak projelerimizin hayata geçmesi için büyük bir motivasyonla çalışmaya devam edeceğiz. Biga olarak biz bunu başaracağız. Ben inanıyorum. Sizler de inanın” dedi.
“Çanakkale’mizin tüm renkleri burada ve bir arada”
Başkan Şadan Doğan konuşmasının devamında; “Bizler iş dünyası olarak, ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak için çok çalışıyoruz. Biliyoruz ki, çok çalışmak tek başına yeterli değil. Ortak değerlerimiz etrafında birlik olmak zorundayız. Göreve gelirken ‘Çalışarak güçlüyüz, Biga’mız için birlikteyiz’ demiştik. Yakın çalışma arkadaşlarım birlik ve beraberlik ruhunu ne kadar önemsediğimi çok iyi bilirler. Konu Biga olduğunda bir ve beraber olmayı ne kadar önemsediğimizi herkes bilir. Bugün burada, Biga’nın iş dünyası olarak ev sahipliğini yaptığımız fuarımızda, hedefimize ulaştığımızı net bir şekilde görüyorum. Siyasi görüşlerine bakmaksızın Çanakkale’mizin tüm renkleri burada ve bir arada. İşte bizi biz yapan, bizi başarıya ulaştıracak olan da bu birlik ve beraberlik ruhudur. Birlik ve beraberliğin en büyük simgesi olan Çanakkale ruhunu yüreğinde hisseden tüm siz değerli konuklarımızı yürekten alkışlıyorum” dedi.
“Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına erişebilmenin mutluluğu içerisindeyiz”

İş dünyasının temsilcileri olarak üretmeye devam edeceklerini ifade eden Şadan Doğan konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Ülkemizin bağımsızlığı ve özgürlüğü, ekonomik temellerimizin sağlamlığına bağlıdır. Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir” sözleri de bunu ifade etmektedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına erişebilmenin mutluluğu içerisindeyiz. Ülkemizin refahı için mücadele eden tüm kahramanlarımıza minnet duyuyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılının Türkiye Yüzyılı’nın da başlangıcı olması dileklerimle, fuarımızın tüm katılımcılara, ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini umut ediyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”
Erdoğan: “Büyük kıvanç duyuyorum”
Biga Fuarı’nda konuşan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Bugün burada, Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı'nın 17. kez düzenlenmesi vesilesiyle bir araya geldik. Her yıl daha da büyüyerek adından söz ettiren bu önemli etkinlikte, burada sizlerle birlikte olmaktan büyük kıvanç duyuyorum. Hep birlikte, tarımın, hayvancılığın ve teknolojinin buluştuğu fuarımızda, Gönüllerin Şehri Biga'mızı daha da ileriye taşıyacağımıza olan inancımızı geçmişimizden aldığımız güç ile yineliyoruz. Biga, tarımın kalbi olan bir ilçe olarak bilinir ve bu alanda 12 ay boyunca aktif bir şekilde faaliyet gösterir. Topraklarımızın bereketi ve iklimimizin elverişliliği sayesinde tarım, ilçemizin ekonomik yapısının temel taşlarından biridir. Bugün burada, tarımın sürdürülebilirliğini vurgulamak istiyorum. İlçemizdeki çiftçilerimiz, ürettikleri ürünlerle sadece Biga'yı değil, aynı zamanda ülkemizi de besliyorlar. Tarım, sadece geçim kaynağı değil, aynı zamanda toplumumuzun refahını artıran bir unsurdur.”

“Sahip çıkmalıyız”
Biga, coğrafi konumuyla İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerin bağlantı noktası olduğunu belirten Başkan Erdoğan; “138 yıllık bir hayalin sonucu olarak, 1915 Çanakkale Köprüsü ile bu konum daha da güçlendirilmiştir. Köprü, 2 kıtayı birbirine bağlayarak Biga'yı Güney Marmara'nın kilit bir merkezi haline getirmiştir. İlçemiz, tarımın önemli bir parçasıdır. Bu alana gereken önemi vermeli ve sahip çıkmalıyız. Biga'da yılın her günü, her saati devam eden bir tarım faaliyeti vardır. Bu bağlamda, seracılık ve sera OSB (Organize Sanayi Bölgesi) gibi modern tarım uygulamaları büyük bir öneme sahiptir. Seracılık, tarımın güvencesi gibidir ve Biga'nın lojistik potansiyeliyle daha da önemli bir hale gelmektedir. Biga'mız için artık coğrafi ürün başkenti desek, yanlış olmaz. Pirinç, nohut kahvesi, peynir tatlısı gibi ürünler, Biga'nın zengin mutfak kültürünün bir yansımasıdır. Bu ürünler, sadece lezzetleriyle değil, aynı zamanda Biga'nın tarım potansiyelini ve coğrafi çeşitliliğini de temsil eder. Bu ürünlerin tanıtımını yaparak, Biga'nın gıda mirasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve desteklemek istiyoruz.” dedi.
Uz: “Biga’mız bu konularda daima öncü olmuştur”
İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz yaptığı kısa konuşmada; “Güzel olan bir şeyi 180 kere tekrar edin derler büyüklerimiz. Bu vesile ile ben de kürsüye bu güzellikleri tekrar etmek adına çıktım. Bu bağlamda Şadan Başkanım ve yönetim kuruluna hem bizleri bir araya getirdiğinden hem de 17’ncisini yapabilme gücünü ve kudretini gösterip her dönem daha da artırarak ve 130’dan fazla firmanın katılımıyla bu organizasyonu başarması gurur vericidir. Biga’mız bu konularda daima öncü olmuştur, bunu da bir kez daha bugün burada göstermiştir” dedi.
 
Güneşhan: “Çanakkale ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum”
CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan ise yaptığı konuşmada; “17’nci kez düzenlenen Biga Fuarı’nda hemşerilerimiz ile bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Biga; bizler için, Çanakkale için ne kadar önemli ise; aynı zamanda Türkiye için de önemlidir. Biga bugün tarım ve hayvancılıkta ne kadar söz sahibi ise; sanayi anlamında da o kadar söz sahibidir. Biga’da dünyaya açılmış çok önemli sanayicilerimiz, üreticilerimiz ve işletmelerimiz var. Başta Doğtaş olmak üzere İçdaş olmak üzere tüm firmalarımıza teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yüzyılda en stratejik sektör tarım ve hayvancılık olacaktır. Önümüzdeki döneme yönelik tüm planlamalarımızı buna göre yapmak zorundayız. Nasıl ki geçmişte; dünyada tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biri idiysek önümüzdeki yıllarda da tarım ve hayvancılıkta en önde gelen ülkelerden birisi olmak zorundayız. Tarım ve hayvancılıkta planlama çok önemli. Tarım Bakanlığımızın bu konularda ciddi çalışmalar yaptığını biliyoruz. 17’nci kez düzenlenen Biga Fuarımızın ilçemize, Çanakkale ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Gizligider: “Yeni yüzyılda yeni tarım politikaları”
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider yaptığı konuşmada ise bakanlığın faaliyetleri hakkında özetle şu bilgileri fuara katılanlara aktardı:
 
“Çanakkale çok şanslı bir şehir. Sadece havası, doğasıyla değil, şüheda fışkıran toprağıyla, deniziyle değil; aynı zamanda ülkeye örnek olan bir siyasi iklimin de ili olması itibariyledir. Farklı siyasi partilerden milletvekillerimizin çok değerli tespitleri oldu, kendilerine teşekkür ediyorum. 27’nci dönemde Tarım ve Orman Bakanlığımızın girişimleriyle, siyasi partilerin değerli milletvekillerinin de önerileri ile hangi toprakta, hangi ürünlerin yetiştirileceğine toprak karar verecek. Artık toprağın doğal mirasına geri dönmek zorundayız. Toprak artık ne diyorsa; onu ekeceğiz onu üreteceğiz. Hangi ürünün nerede nasıl ekileceği bir çalışma ile eş güdümle destekleme çalışmaları da yapacağız.”
Gider. “Çanakkale bir vilayet ise; Biga bir eyalettir”
AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider ise konuşmasında; “Biga’mız 1870 yılında belediye olmuş bir ilçemizdir. STK’larıyla, siyasileriyle, iş adamlarıyla topyekun hareket edebilen, bunun sonucunda da yaptığı törende iktidar, muhalefet belediye başkanlarının milletvekillerinin, diğer STK’larımızı ve iş adamlarımız birleştirebilen bir ilçedir. Biga kendi içine kapanık bir ilçe hiç olmadı, hiç olmayacaktır. Çanakkale bir vilayet ise; Biga bir eyalettir. Bu anlamda Bigalı olmaktan gurur duyuyorum. Biga’da bugün Türkiye’de yetiştirilen ürün deseninin yüzde 90’nında fazlası yetiştirilebiliyor. Bu ürünlerin tamamı da Türkiye ortalamasının çok daha yüksek oranlarda üretilebiliyor. Türkiye tarımını Biga tarımına orantılarsak; biz memleket olarak başarılıyız demektir. Sayın Bakanımızdan beklentimiz de şudur; milletimizin önündeki engelleri kaldırın, teşviklerimizi verin. CHP’li Milletvekilimizin hayırla bahsettiği gibi yapılanları çok önemsiyoruz. İnşallah bunlar artarak devam edecek ve gelecek fuarlarımızda çok daha güzel şeylerden bahsedeceğiz” dedi.
 
Açılış konuşmalarının ardında protokol üyeleri Biga Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarının açılış kurdelesini kesti. Fuara destek veren firma sahiplerine teşekkür plaketleri takdim edildi. Katılımcılar ardından fuardaki stantları gezdi.
 
Bünyamin Nami Tonka