İletişim Fakültesi olmasına rağmen gazetecilik bölümü açılmamıştı. Yıllardır yapılan girişimler sonuç verdi. ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer’in önerileri ve Yüksek Öğretim Kurulu’nun olumlu yaklaşımı ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 60 öğrenci ile 2017-2018 eğitim-öğretim başlayacak.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Tarhan, yazılı basınının, gazeteciliğin her dönemde önemli olduğunu vurguladı ve doğru, kaliteli, yerinde haber verme anlamında alanında yetişmiş insanların olmasının önemli olduğunu, yaşanan gelişmenin bu bağlamda sevindirici olduğunu belirtti.

 Prof. Dr. Tarhan, sözlerini şöyle sürdürdü: "“Mesleklerine sahip çıkabilecek, meslek bilgilerini en iyi şekilde yansıtabilecek, yetişmiş, alanında deneyimli, iş ahlakına sahip eleman yetiştirmek acısından gazetecilik bölümümüzün eğitim-öğretim faaliyetine geçmesi güzel bir gelişme oldu. Bölümümüzde 1 Doç. Dr., 3 Yrd. Doç. Dr. olmak üzere dört öğretim üyemiz bulunuyor. Başlangıç açısından çok iyi bir durumdayız. Zaman içerinde de zenginleşecek ve büyümesini devam ettirecek. Bir sonraki adımımız ise Yüksek Lisans programı açmak olacak.

Bu anlamada üniversite yönetimiz çok önemli çalışmalar yaptı ve yapmaya devam ediyor. İletişim Fakültesi olarak da alt yapısı güçlü birden fazla uygulama alanına sahibiz. Türkiye’nin en çok dinlenen Üniversite Radyosu ÇOMÜ Radyo, Ton TV ile ortaklaşa yürüttüğümüz televizyon, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü, ÇOMÜ Dergi ve ÇOMÜ Gazete, öğrencilerimizin uygulama yapabilecekleri yerler arasında. Öğrencilerimiz çalışma hayatına başlamadan önce haber yazabilecek, fotoğraf makinesi kullanabilecek, bir gazetenin, derginin çıkarılma süreçlerine dâhil olabilecekler. Bu donanıma sahip olan öğrencilerimiz de çalışma hayatında kendilerine daha kolay yer bulabilecekler diye düşünüyorum. "

Ahmet Ertan
 
 


Kaynak: Haber Merkezi