Kovid-19’ün yaşattığı halen hafızalarımızdan silinmedi. Yıllarca dünyayı dört duvar arasına sıkıştıran asrın bulaşıcı hastalığı, çok kötü günler yaşattı. Daha sonra yapılan aşıların da kalıcı hasar bıraktığı gerekçesi ile ilaç firmaları hakkında çok sayıda dava açıldı. Daha sonra bulaşıcı hastalığın etkisinin tamamen silindiği ama korkusunun hep kaldığı biliniyor.
Daha sonraki süreçte ise birçok varyant ortaya çıktı. Yeni ortaya çıkan ve dünyada hızla yayılan ise eriş varyantı. Son günlerde Türkiye’de bu varyantın hızla yayıldığı konuşuluyordu. Bu önemli konu ile ilgili açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Koca, “Tüm mutasyonların etkilerini ve değişiklikleri takip ediyoruz. Eris varyantına yönelik yeni bir tedbir gerekmiyor. Hastalığı artık çok iyi tanıyoruz ve endişe edecek hiçbir durum yok. Bazı ülkelerin aşı baskısı ile örnek olmaya çalıştığına hepimiz şahit oluyoruz. Bazı ülkelerin aşı baskısına boyun eğmesi, bizim de aşı baskısına boyun eğeceğimiz anlamına gelmez. Küresel Covid aşısı baskısına boyun eğmemiz mümkün değil. Türkiye’nin kendi programı var ve birileri istiyor diye aşı programı başlatmayız. Yani toplu bir aşılama programına kesinlikle ihtiyaç yok. Fakat bu dönemde grip aşısını önemsiyoruz. Risk gruplarında olup, grip aşıları tanımlanmış olanların bir an önce aşı olmalarını öneriyoruz. Riskli grupta yer alan ve tanımlanmış kişilere grip aşıları ücretsiz olarak yapılmaktadır.
Bildiğiniz gibi Eris varyantının virülansı yani hasta etme gücü daha düşük, fakat bulaşıcılığı daha fazla. Bu dönemde hasta sayısının arttığını söyleyebiliriz. Fakat hastaneye yatış oranları oldukça düşük. Paniğe gerek yok. Eski dönemi hatırlatan kısıtlama ve kapanmalar söz konusu değil. Tüm vatandaşlarımız biliyor; hasta olanların kendilerini izole etmeleri, topluma çıkmamaları, riskli olan kişilerin özellikle kendilerini korumalarını, onların da kalabalık ortamlardan uzak durması, illa gerekiyorsa da o durumda maske kullanmalarını öneriyoruz.” dedi.

Sedat Uz