Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yıllardır 5 yardımcısı bulunuyordu; Ali Sürücü, Rebiye Ünüvar, Handan Serap Özyayla Kenar, Zeynep Özleyiş Çetin ve Mehmet İrfan Mutluay. İlk olarak görevden ayrılan Ali Sürücü oldu. 2012 yılından itibaren Çanakkale Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Ali Sürücü, Haziran 2020’de emekli oldu. Başkan Gökhan, Ali Sürücü’yü pasta keserek uğurlarken, yerine kimseyi almadı ve görevleri geride kalan dört başkan yardımcısına dağıttı.
 
AĞIR SÖZLERLE AYRILDI
Yıllarca belediye başkan yardımcıları içinde hep ön planda olan Rebiye Ünüvar idi. Hatta Başkan Gökhan’ın yerine onu hazırladığı da konuşuluyordu. Ne olduysa bu yazın oldu. Önce izne ayrıldı daha sonra bir daha gelmedi. Bu ay içinde yaptığı açıklama ile görevi bıraktığını açıkladı. Görevi bırakırken yaptığı açıklama çok konuşuldu. Başkan Gökhan’ı öven açıklamanın büyük bölümünde ise CHP’li parti arkadaşlarını ağır eleştirdi. İsim vermeden ama söylediği sözlerde kimlerin olduğu açık bir şekilde anlaşılan açıklamada sorunları bir bir dile getirdi.
Ünüvar’ın çok konuşulacak açıklaması şöyle; “Haber olduğu üzere, 11 Eylül 2023 tarihi itibarıyla Belediye Başkan Yardımcılığı görevimden özel işlerim nedeniyle ayrıldım. Bundan böyle hem CHP Belediye Meclis Üyesi olarak hem de sağlık sektöründe Çanakkale Halkı’na hizmet etmeye devam edeceğim. Bu karar, tamamen kendi özgür irademle ve Sayın Ülgür Gökhan’ın da rızasıyla alınmış bir karardır.
Özgür irademle aldığım bu kararın beni daha da özgürleştireceğine inanıyorum. Ancak, beni bu karara götüren elbette hazırlayıcı faktörler var. Bu faktörler tüm kamuoyunun önünde cereyan etti. Bugüne kadar hep susmayı tercih ettim. Gördüklerim ve yaşadıklarım nedeniyle vazgeçtim, pes etmedim. Neden mi vazgeçtim?
- İdeolojik zeminde parti içi mücadele şansının kalmadığı ortamda ısrarcı olmaktan vazgeçtim.
- İnanmadığım şeyleri hatır için yapmaktan vazgeçtim.
- Bir yere kadar üzülmek, bir yerden sonra vazgeçmeyi bilmek gerektiği için vazgeçtim.
- Ele geçirdiği gücü acımasızca kullananlara karşı tabandan alınan gücün öneminin kalmadığı bir yapıdan vazgeçtim.
- Sosyalist, sosyal demokrat geçinip her türlü jurnalciliği, kendisi değil tetikçilerini kullanarak itibarsızlığı kendi itibarına itibar katacağını zannedenlerle bir arada olmaktan vazgeçtim.
- Çevreci görünüp çevreyi katledenlerle işbirliği yapanların bizim üzerimizden kendilerini realize etmelerine izin vermemek, ayrışmak için vazgeçtim.
- Parti içi mücadeleyi birbirini dövmek, itibarsızlaştırmak, her türlü oyunla kendini var etmeyi mücadele etmek olarak gösterenlere gülümsemek için vazgeçtim.
- Siyasi partilerin amacının halkın iradesi ile ülke yönetimine gelmek olduğunu umursamayıp partiyi ele geçirip gününü gün edenlerle yan yana durmamak için vazgeçtim.
- Her gün havanda su döverek, kısır tartışmalarla zaman geçirmenin ne büyük akılsızlık olduğunu, bu zaman ve enerjiyi başka alanlarda kullanmak gerektiğini bilerek vazgeçtim.
- Bu şehirde güçlü bir kadın model olduğumun bilincinde ama kadınları kaldıraç gibi kullananlara DUR demek için vazgeçtim.
Ama biliyorum ki VAZGEÇMEK bir ÖZGÜRLÜKTÜR. Sevgili dostlarım ve Çanakkale Halkı, 9 yıldır sizlere hizmet etmekten onur duydum. Bana destek veren herkese sonsuz minnet içerisindeyim. Başta Sayın Ülgür Gökhan ve Eşi Sayın Hale Gökhan olmak üzere tüm belediye mesai arkadaşlarım, sizlerle olmaktan ve birlikte çalışmaktan onur duydum. Sayın Başkanım Ülgür Gökhan; bu şehrin sosyal demokrat kimliğine, özgürlükçü algısına, barış ve kardeşçe yaşam için verdiğiniz mücadele hep hatırlanacak. Herkesin yaşamak istediği bir şehir yarattınız Sayın Başkanım. Sizinle çalışmak benim için büyük bir deneyimdi. Kadına verdiğiniz önem ise benim en aklımda kalan olacak. Belediye Meclis üyesi olarak sizinle çalışmaya devam edeceğim ancak 9 yıllık mesai arkadaşlığı için çok teşekkür ederim.
Sevgili yol arkadaşlarım, sabaha kadar yazsam bir kişi daha unutabilirim. Bana inancınız ve yol arkadaşlığınız için sonsuz teşekkür ederim.
Ve kadın arkadaşlarım, hakkınızı helal ediniz. 9 yılda 13-14 seçim sizlerle ev ev, kapı kapı dolaştık, ülkemiz genelinde olmasa da Çanakkale’de partimizin iktidarına katkı sunduk. Emeklerinize sağlık. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum. 
İlkeli davranan bütün yol arkadaşlarım, dostlarım ve Çanakkale kamuoyunun bilmesini isterim ki; siyaseti bıraktınız mı sorusuna cevabım; siyasetin bir yaşam şekli olduğuna inanıyorum.
Ben bundan sonraki yaşamımda;
- Sosyal demokrasinin evrensel ilkelerinin temeli olan özgürlük, eşitlik, adalet ve dayanışma kültürünün yılmaz savunucusu olarak,
- Bu şehirde oluşmuş olan demokrat kültür kimliğinin devamına katkı sunarak,
- Demokrasiyi, yukarıdan aşağıya getirilecek bir araç zannedenlere, hayır önce kendinden, aileden ve bulunduğun parti içinden başla demeye,
- Ülkemize yapılacak en büyük yaptırımın doğaya ve insana olan yatırım olduğu bilinciyle doğa ve insan hakları savunuculuğuna,
- Geçmişimiz, geleceğimiz ve kültürümüz yaşasın diye var gücümle çalışmaya,
- Özgür bir yaşamı kurmak çok zor ama yıkmak çok kolaydır. Bu şehirde yerleşmiş olan özgür yaşam biçimine katkı sunmaya,
- Hukuk devleti önünde kadınlarımızın özgürlüğü ve eşitliği için verilecek mücadelede en önde yer almaya ve kibirden küfelik olmuş kendinden farklı olanın çığlığını duymayanların aksine bu çığlığı çoğaltmaya,
- Çocuklarımızın geleceği için dertlenmeye,
- Toplumun farklı kesimlerini bir araya getiren ve farklılıkları zenginlik olarak gören laikliği yeniden hayata geçirebilme mücadelesine,
- Kadınların mesleklerini meslektaşlarıyla eşit koşullarda yapabilmesi ve de Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere bıraktığı en büyük mirası olan Cumhuriyeti yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için bugüne kadar benimle birlikte ilkeli ve omurgalı durarak mücadele eden yol arkadaşlarım ve dostlarımla birlikte var olma mücadelesine, çıkarsız, amasız ve fakatsız bir inançla yaşam mücadeleme devam edeceğim.”
 
YENİ BAŞKAN YARDIMCISI ALINMAYACAK
Ünüvar’ın da istifası ile beraber başkan yardımcı sayısı 3’e düştü. Ünüvar’ın görevleri de diğer başkan yardımcılarına dağıtıldı. Aldığımız bilgilere göre, ayrılan başkan yardımcılarının yerine yenilerinin alınmayacağı yönde. Yerel seçimlere de aylar kalırken, belediyede böyle bir görevlendirmenin olmayacağı ifade öğrenildi.

YENİ GÖZDE MUTLUAY
Ünüvar’ın ayrılması ile beraber Başkan Gökhan’ın yeni gözdesi ise Mehmet İrfan Mutluay oldu. Mutluay, artık Başkan Gökhan’ın gitmek istemediği veya gidemedi tüm programlara katılıyor. Başkan şehir dışına çıktığında görevlerini ona bırakıyor. Asıl konuşulan ise Başkan Gökhan’ın gelecek yerel seçimde Mutluay’ı başkan yapmak istediği yönünde çıkan kulis bilgileri. Bu söylentiler, Mutluay’ın Ankara’ya giderek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesi. Mutluay ya başkan adayı olarak gösterilecek ya da Başkan Gökhan seçime girip kazanması durumunda bir süre sonra görevi ona bırakacak. Bu konu ile ilgili kulisler hareketlenirken, CHP Çanakkale eski milletvekili Muharrem Erkek’in de aday olmak için çalışmalarına devam ediyor. CHP’nin Çanakkale Belediye Başkan Adayı kim olacağı ise yerel seçimler yaklaşınca belli olacak.
 
Mehmet Güler