18-22 Eylül 2023 tarihlerinde MED EU MODEX 2023 ÇANAKKALE-TÜRKİYE TATBİKATI yapılıyor. tatbikatın büyük bölümü geride kalırken, hergün sabah ve akşam olmak üzere misafir ülke görev liderleri ile faaliyet ve talepler başlıklarında LEMA (Yerel Acil Durum Merkezi) toplantıları yapılıyor.
Önceki gün MMED EU MODEX 2023 Çanakkale Tıbbi Saha Uygulama Tatbikatı gün boyu devam etti. Akşam saatlerinde Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timi nefes kesen kurtarma operasyonuna imza attı. Senaryo gereği, Atikhisar Kalesi’nde gezen bir köylü, ayağının kayması sonucu yüksekten düşerek yaralandı. İhbar üzerine bölgeye Jandarma Arama Kurtarma (JAK) Timi sevk edildi. Bölgeye gelen jandarma ekipleri yaralı köylünün bulunduğu yeri işaret fişeği ile belirledi. Daha sonra bölgeye gelen JAK helikopterinden halatla JAK personeli indi. Yaralı, kurtarma sepetine sabitlendikten sonra halatla çekilerek helikoptere alındı. Daha sonra yaralı kent merkezinde kurulan sahra hastanesine sevk edildi.

Kahramanmaraş'ta görev alan Azerbaycan sağlık ekibi, Çanakkale'deki uygulama tatbikatına katıldı
MED EU MODEX 2023 Çanakkale Tıbbi Saha Uygulama Tatbikatı, Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nca (AFAD) ve katılımcı ülkelerce gerçekleştiriliyor. Tatbikatla afet ve acil durumlarda uluslararası ekiplerin birbiri ile ve ev sahibi ülkeyle birlikte çalışmasını kolaylaştırmak maksadıyla sağlık müdahaleleri, arama ve kurtarma, tahliye, güvenlik, trafik, barınma faaliyetleri kapsamında koordinasyon, eğitim ve tecrübe paylaşımının artırılması amaçlanıyor. Tatbikata Azerbaycan, Almanya, Portekiz, Finlandiya, Romanya, Estonya ve Polonya katılıyor. Tatbikatta toplam 2 bin 446 personel ve 202 araç yer alıyor. Tatbikata kentin çeşitli noktalarında meydana gelen çeşitli kaza ve patlamalarda yaralananlar sahra hastanelerinde tedavi altına alınıyor. Ayrıca tatbikatta 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis ve Malatya'da büyük yıkıma yol açan deprem sonucu yaşanan kurtarma çalışmalarında yer alan Azerbaycan sağlık ekibi de görev alıyor.
Çanakkale'de olmaktan gurur duyduklarını söyleyen Azerbaycan Sağlık Ekibi Sorumlusu Dr. Ramin Burceliyev, "Buraya Azerbaycan Sağlık Bakanlığı'ndan, Tıbbi Arazi Birimlerinin Yönetilmesi Birliği'nden, Doğal Afetler Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü Azerbaycan Ofisinden olmak üzere toplamda 25 kişilik bir ekiple geçen hafta geldik. Burada olduğumuz süreçte 'eğitici eğitimi' aldık. Daha sonra enfeksiyon hastalıkları konusunda eğitim aldık. Bunun ardından MODEX tatbikatına geldik. Tatbikat döneminde de arkadaşlarımız Türk kardeşlerimizin yanında. Hem onlara yardım etmek hem de bir tecrübe toplamak amacıyla burada faaliyetteler. Ben şuna eminim döndüğümüz zaman bu tatbikatlardan ve eğitimlerden aldığımız tecrübeyi en iyi şekilde arkadaşlarımızın uygulayacağına inanıyorum
Kahramanmaraş depreminde de biz ülke olarak tabii ki kardeş ülkemizin yardıma gelen ilk ülke olduk. Biz aynı kökten geldik. Cumhurbaşkanlarımız da 1 millet, 2 devlet olduğumuzu sürekli olarak dile getiriyor.  Bu içten gelen bir şey.  Bunun hiçbir siyasi tarafı yok. Her zaman, birbirimiz için ölmeye bile hazır olduğumuzu biliyoruz ve belirtiyoruz. Bu yüzden de ortak tatbikatlarda kalsın, doğal afet yaşanmasın. Doğal afet yaşandığı durumda da yine her zaman olduğu gibi birbirimize ilk koşan kardeş ülke olarak iştirak edeceğiz" diye konuştu.

BAŞKAN GÖKHAN MODEX TATBİKAT ALANINI ZİYARET ETTİ
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, da MED EU MODEX 2023 Çanakkale Tıbbi Saha Uygulama Tatbikat alanlarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
Sağlık Bakanlığı ve AFAD'ın koordinasyonunda düzenlenen MODEX Tatbikat alanını ziyaret eden Başkan Gökhan ve Belediye Meclis Üyesi Süleyman Canpolat'a İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Gökhan Baştürk eşlik etti.
Alanda kurulan sahra hastanesini ve geçici barınma çadırlarını gezen Başkan Gökhan, tatbikata katılan personelle tanıştı ve yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Belediye olarak tatbikat hazırlıklarında kendilerine düşen tüm görevleri hızlı ve eksiksiz bir şekilde yerine getirdiklerini belirten Gökhan; kendisine ziyaret boyunca eşlik edip detaylı bilgi veren İl Sağlık Müdürü Baştürk ve tatbikat personeline teşekkür edip, başarılar dileyerek ziyareti sonlandırdı.
 
Belediyenin içme suyu, atık su, ve kanalizasyon alt yapı çalışmaları, çocuklar için oyun üniteleri, çöp konteynerleri, itfaiye aracı, cenaze aracı, arazöz ve otobüsler ile destek verdiği tatbikat 22 Eylül Cuma günü sona erecek.
 
Turgut Engin