Ayvacık’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü dolayısı ile Atatürk Kültür Parkı’nda tören düzenlendi. Törende ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Ayvacık Kaymakamı Salih Sak, Garnizon Komutanı Yarbay Fatih Şahin ile Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram, Atatürk Kaidesi’ne çelenk bıraktı, Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı'nı okudu.
Buradaki çelenk bırakılmasının ardından yürüyüş yapıldı. Tören alanından ilçe çarşı içinden Ayvacık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bandosu eşliğinde yürüyüş gerçekleşti. Yürüyüş Ünal Caddesi üzerinde düzenlenen kutlama alanına kadar devam etti. Burada düzenlenen törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram yaptı. Bayram, “Ayvacık ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101.yıl dönümüdür. Bu özel günde, milletimizin birlik ve beraberlik ruhuyla verdiği mücadeleyi anıyoruz. O yıllarda gösterilen azim ve kararlılık, bağımsızlık aşkının ne kadar büyük olduğunu göstermiştir. Kurtuluş Savaşı’nın zorlu dönemlerinde Ayvacık halkının da verdiği destansı mücadele, bugün hür ve bağımsız yaşamımızın temel taşlarından biridir.
Hem cephe hattında savaşan milislerin fedakârlığı hem de sivil halkın destansı direnişi, Ayvacık’ın kurtuluşunu mümkün kılmıştır. Bu tarih Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin sadece büyük savaş meydanlarında değil tüm köylerde, kasabalarda ve şehirlerde verildiğinin bir kanıtıdır.
Milletimiz vatan sevgisi ve bağımsızlığından taviz vermeden, tüm olumsuz şartlara ve imkânsızlıklara rağmen ordusuyla tek vücut olmanın verdiği güçle eşine az rastlanır bir kahramanlık örneği sergilemiştir. Bugün Ayvacık’ın kurtuluşu bize milli birlik ve beraberliğin ne kadar büyük bir güç olduğunu hatırlatmalıdır. Biz Edirne’den Hakkâri’ye, İzmir’den Van’a kadar; ay yıldızlı bayrak altında Anadolu’yu yurt tutan büyük Türk milletiyiz!
101 yıl önce vatan müdafaası için birleşen yüreklerimiz, bugünde aynı sevdayla, aynı ruhla, aynı inanç ve kararlılıkla, cumhuriyetimizi ve demokrasimizi yüceltmek için çarpmaktadır. Tarihin dilinden düşmeyecek bir destan yazan başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.
Ayvacık’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyor, siz hemşehrilerime en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi. 
Kutlama töreni, halk oyunları gösterimi ve şiirlerin okunmasıyla son buldu. Tören sonunda toplu sünnet şöleni yapıldı. Sünnet çocukları palyanço ve gösterilerle eğlendi.
 
Sedat Uz