Denizlerde av sezonun 1 Eylül’de başlaması ile beraber balık tezgahları şenlendi. Deniz ürünleri tüketiminin en çok olduğu illerden biri olan Çanakkale’de vatandaşlar sezonun başlamasından memnun. Yasağın sona ermesinin ardından Çanakkale Balık Hali'ndeki tezgahlarda çeşitlilik artarken fiyatlar da düştü. Av sezonundan önce 250 TL'ye satılan sardalyanın kilosu 100 TL'ye kadar düştü. Balıkhanede hamsi 80, kolyoz 70, yeşil istavrit 150, karides 150, kupa 80, çipura 180, karagöz 120, kefal 100 TL'den satılırken, mezgit ise kilosu 130 TL'den satılıyor.
 
Av yasağı ile beraber balık çeşitliliği artarken, bazı balıklar ise fiyatı ile şaşırtıyor. Denizlerin prensi olarak adlandırılan lüfer balığı fiyatı görenleri hayrete düşürüyor. Lüfer, kilosu 600 TL’den tezgahta.
Lüfer mevsiminin eylül, ekim, kasım aylarında olduğunu söyleyen balıkhane esnafı Hasan Doğuş Tunç, “Lüfer balığı 2-3 gündür tezgahlarda görülmeye başladı. Şu anda fiyatı balığa göre 500 ile 600 lira aralığında devam ediyor. İlk gelen haberler ilerleyen günlerde lüferin bol olacağını gösteriyor. Kilo fiyatının 200-250 liraya kadar düşmesini bekliyoruz. Av sezonunun başlamasıyla birlikte tezgahlarda her çeşit balığı bulmamız mümkün. Fiyatlar da gayet uygun. En uygun gıda şu anda balık diyebiliriz.” dedi.
 
Turgut Engin
Foto: bha