Türkiye genelinde geçen yıl başlayan kuraklık devam ediyor. Kışın az yağan kar kaynakları besleyemedi. Yazın da yağmur yağmayınca kuraklık riski daha da büyüdü. Ülkenin birçok bölgesinde olduğu gibi Çanakkale’de de kuraklık riski her geçen gün artıyor. Aynı zamanda tarım kenti olan Çanakkale, kuraklıktan en fazla olumsuz etkilenen illerin başından geliyor.  Çanakkale’de sulama barajı olarak en fazla kullanılan baraj ise Bayramiç barajı. Çak sayıda su kaynağını içerisinde barındırdığı için mitolojide 'Bin Pınarlı İda' olarak bilinen Kaz Dağları'ndan geçerek, Bayramiç Barajı'nı besleyen dereler de kuraklıktan nasibini aldı. 
Kuraklık nedeniyle mitolojide 'Bin Pınarlı İda' olarak geçen Kaz Dağları'ndan beslenen 96,5 milyon metreküp su kapasitesi bulunan Bayramiç Barajı'nın doluluk oranı, yüzde 18'lere kadar düştü.
Bayramiç Barajı'nı besleyen 4 dere de hem kuraklığın etkisiyle hem de Kaz Dağları'ndaki düşük kar yağışı nedeniyle kurudu.
Dünyada ve Türkiye'de yaşanan iklim krizinden bölgenin de etkilendiğini belirten Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Mesut Şen, "Bu yıl, kış ayı çok zayıf geçti. Kaz Dağları'nda istenilen kar seviyesine ulaşılamadı. Yoğun kar yağışının olmaması nedeniyle yer altı kaynaklarımız maalesef istenilen doluluk oranlarına ulaşamadı. Bunun yanında bilinçsiz sulama ve özellikle kaçak çeltik ekimleri, barajımızın su seviyesini olumsuz etkiledi.
Şu anda barajımızın mevcut seviyesi, yüzde 18 seviyelerinde. Bu da ortalama 17 milyon metreküp su demek. Mevcut olan suyun 6 milyon metreküpü ölü hacim olduğu için tamamen kullanılamaz durumdadır. Şu anda kullanacağımız su seviyesi, yaklaşık 11 milyon metreküp.
Burada, yerleşim alanlarındaki köylülerin birçoğu meyvecilikle geçimini sağlayan kişiler. Bahçelerini bu derelerden ve sulama kanallarında temin ettikleri su ile suluyorlar. Bu da derelerdeki suyun azalmasına neden olan başka bir durum oldu" dedi.

PLANSIZ ÇELTİK PLANLARI BOZDU
Üç ilçenin dolayısı ile Çanakkale’nin en büyük tarım arazisinin suyunu karşılayan Bayramiç barajı, son yıllarda plansız çeltik üretimi nedeniyle suda büyük azalma yaşanıyor. Bu sorunu da hatırlatan Şen, "Daha sonra bu oran yüzde 70'lere çıkarıldı. Buna kaçak ekimler de eklendi. Bu kaçak parseller zaten mevcut suyumuzun az olması nedeniyle sulamayı tamamen etkiledi.
Şu an daha eylül ayının yarısını tamamlamadık. Barajımızın seviyesi, yüzde 18. Mevcut sabit testlerimiz şu andaki verilere göre; eylül ayı sonunda susuzluk ile yüz yüze kalacağımızı gösteriyor. Yetkililerden bundan sonraki yıllarda da benzer problemler yaşanabileceği için bu suyun idareli bir şekilde kullanılması ve kaçak ekimlerin tamamının önüne geçilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

ATİKHİSAR BARAJINDA DA SORUN DEVAM EDİYOR
Bayramiç barajı gibi Çanakkale’nin içme ve sulama suyunu karşılayan Atikhisar barajında da kuraklık riski devam ediyor. Bir süre önce barajdaki doluluk oranının azalması nedeniyle yasaklar getiren Çanakkale Belediyesi, kuraklığın devam etmesi nedeniyle yasakların süresini uzattı. Atikhisar barajında şuanda doluluk oranı yüzde 30 civarında. İçme suyu konusunda şuanda bir risk bulunmasa da ileride kuraklığın devam etmesi durumundan sorunun çok daha büyüyeceği belirtiliyor.

Mehmet Güler