Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından düzenlenen Troya Kültür Yolu Festivali geçen yıl ilki yapılmıştı ve çok beğenilmişti. Çanakkale’nin şimdiye kadar en büyük festivali olarak gösterilen bu festivalin ikincisi de başladı. Çanakkalelileri ve çevre il ilçeleri müziğe, kültür etkinliklerine ve bir çok programa doyuracak program, birçok etkinlik ile yapıldı.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu'nun katılımı ile gerçekleştirilen açılış programı kortej yürüyüşü ile başladı.  Yürüyüşe ayrıca Vali İlhami Aktaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Selim Terzi, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.  Burada gözler siyasetçileri de aradı. İl başkanları, milletvekilleri, ilçe başkanları katılmadı. AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider ise bazı programlara katıldı. Çanakkalelilere büyük katkı sağlayacak olan bu organizasyonda siyasetçilerin katılmaması ise daha çok konuşuldu.  

DOLU DOLU BAŞLADI
Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen ve bu yıl 9 gün sürmesi planlanan Troya Kültür Yolu Festivali, kentin dört bir yanında düzenlenen konserler, sergiler ve çeşitli sanat dallarının gösterilerinden oluşan etkinlikler devam ediyor. Dünyanın en kapsamlı kültür sanat projelerinden biri olan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin dördüncü durağı  olan Troya Kültür Yolu Festivali’nde 40’dan fazla noktada, 500’den fazla etkinlik gerçekleşevek. Bu kapsamda Festivalin ilk günü olan  9 açılış programı düzenlendi.  Program kapsamında Kordon Boyu’nda kortej yürüyüşü düzenlendi. Çanakkale İskele Meydanı'nda başlayan yürüyüşe Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu, Kuzey Makedonya Kültür Bakan Yardımcısı Daim Luçi ve diğer protokol üyeleri katıldı. KKTC, Makedonya, Rusya ve İran'dan gelen konuk halk oyunları ekiplerinin de yer aldığı kortej yürüyüşünün sona erdiği Morabbin Parkı'nda konuk ülkelerin halk oyunları ekipleri gösterilerini sundu. Ayrıca Kordon Boyu'nda cansız mankenler tarafından Çanakkale Savaşları da betimlendi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının ardından düzenlenen tören ve bu törende yapılan çekimlerin yer aldığı, Türk Milletinin birleşmiş duygularıyla dolup taşan anlarının kaydedildiği “Atatürk’ün Sonsuzluk Yolculuğu” sergisi yoğun ilgi gördü. Anadolu Hamidiye Tabyası 8. Bonet’te ziyarete açılan Sergide yer alan fotoğraflar, Milli Kütüphane’nin zengin arşivinde özenle korunan özel bir albümün içinden seçildi. Her bir fotoğraf, o günün atmosferini, duygusunu ve halkın bağlılığını yansıtan bir pencere sunarken, sergiyi ziyaret edenler tarihin önemli anlarına tanıklık ediyor.
 
Bunun yanı sıra Türk resim sanatının önemli isimlerinden Devrim Erbil'in "Devrim Erbil’in Renkleri” sergisi de Çanakkale Evi’nde festival boyunca ziyaretçilerini ağırlıyor. Sanatçının farklı tekniklerle oluşturduğu özgün ve etkileyici eserlerinden örneklerin yer aldığı seçki, Çanakkale’nin tarihi ve kültürel zenginlikleriyle sanatın büyülü dünyasını bir araya getiriyor.
 
GELİBOLU’DA SEMA GÖSTERİSİ YAPILDI
 
Sadece İl Merkezinde değil İlçelerde de bazı tarihi alanlarda  etkinlikler gerçekleştiriliyor. Farklı etkinliklerin gerçekleştirdiği tarihi yerlerden biri de Gelibolu Mevlevihanesi oldu.
 Festival kapsamında Gelibolu Mevlevihanesi’nde Sema Mukabelesi gerçekleştirildi. Sema Mukabelesi’nde Postnişin Mehmet Çıtlak tarafından Mesnevi dersi verildi ve ardından Sema gösterisi yapıldı.
 
FERHAT GÖÇER COŞTURDU
Troya Kültür Yolu'nun İlk Gün Finalinde ise Ünlü Sanayçı Ferhat Göçer sahne aldı.  Anadolu Hamidiye Tabyalarında gerçekleştirilen etkinliğin ilk konserine 55 binden fazla kişi katıldı. Ünlü Sanatçı Ferhat Göçer'in sahne alacağı konsere dakikalar kala, hayranları konser alanını doldurdu. Romantik Şarkıların yanı sıra pop ve arabesk şarkıları da seslendiren ünlü sanatçı ya 55 bini aşkın hayranı koro gibi hep bir ağızdan şarkılara eşlik etti. Müzik  rüzgarının estiği gecede Göçer'in hayranları unutulmaz bir konser yaşadı.
Festivalin ikinci günü gösteri ve sergi ağırlıklı oldu. Konserin gerçekleşmediği ikinci günde Festivalin en önemli duraklarından olan Troya Müzesi ve Troya Ören Yeri, düzenlenen sergilerle adeta ziyaretçi akınına uğradı. Müzeyi ziyaret edenler festival kapsamında hazırlanan “Troya Giysi Tasarım Sergisi” karşıladı. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğrencilerinden Berfin Zeynep Çağan, Deniz Engin, Kağan Sağdıç ve Yasemin Kumbasar’ın, Doç. Dr. Berna İleri danışmanlığında hazırladığı “Troya Giysi Tasarım Sergisi” ve Dr. Devrim Dinç’in hazırladığı süreç belgeseli, Troya Müzesi Fuaye Alanı’nda sanatseverlerle buluştu. Troya Müzesi Sergi Salonu’nda “Bir Rüyadan Fragmanlar” isimli sergi ziyaretçilerin beğenisine sunulurken, Troya Ören Yerinde ise “Ben blegen! Troya’yı Kazmaktan Geliyorum” isimli fotoğraf sergisi ziyaretçilerle buluştu. Troya Ören Yeri, Blegen Evi’ndeki sergi, 1932 yılında başlayan Carl Blegen Kazıları’nın 7 sezonluk dönemine retrospektif bir bakış getirmeyi hedefliyor.
 
Troya Kültür Yolu Festivali’nde çocuklar da birbirinden keyifli ve sanat dolu etkinliklerle buluştu. Geleneksel kaşık kukla, bayrak taç yapımı etkinlikleri ile keyifli zaman geçiren çocuklar, “Z Takımı Müzikali”, “Ormanlar Kralı Aslan” isimli çocuk oyunları ile keyifli anlar yaşadı. Öte yandan Varol Yaşaroğlu ile “Kral Şakir” kitap imza etkinliği de büyük ilgi gördü.

Atakan Alkış
Foto: BHA