Çanakkale’nin trafiğini rahatlatacak ve Sanayi bölgesi ile Havaalanı kısmını birleştirecek olan Sarıçay üzerindeki 4. köprüde çalışma yapılmıyordu. Demirler hazır beklerken neden çalışma yapılmadığı eleştirileri yapılıyordu. Alanda çalışma başladı ve bittiğinde Çanakkale’nin trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak.
Atikhisar barajından gelip Çanakkale şehir merkezini ikiye böldükten sonra Çanakkale boğazına dökülen Sarıçay üzerinde 3 araç köprüsü bulunuyor. İnönü, Atatürk ve Truva köprü kentin araçların geçişini sağlıyor. Zamanla Truva köprüsünün üst kısımları da gelişti. Hem sanayi bölgesinde hem de havaalanı bölgesinde yerleşim yerleri arttı. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşların çayın bir tarafına geçmesi için Truva köprüsünü kullanmak zorunda kalıyor. Bu da hem Truva köprüsünde hem de buradaki yolda yoğunluk oluşturuyordu.

İLK BİZ GÜNDEME GETİRDİK
Sanayi bölgesi ve cezaevi civarında hızla gelişen konutlarda yaşayan vatandaşlar, Adliye, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve bu bölgedeki yerlere gitmek için aşağıya gelip Truva köprüsünden geçip yine havaalanı yanındaki yola girip gidiyordu. Bu da hem zaman hem de yakıt kaybına yol açıyordu. Aynı şekilde ters istikamette giden vatandaşlar için de durum aynıydı. Vatandaşlar Havaalanı yanından karşıdaki sanayi bölgesine bir köprü yapılması isteğini ilk gazete olarak dile getirmiştik. Bu haberimizden sonra Çanakkale Belediyesi buraya bir köprü yapılabileceğini belediye meclisinde dile getirdi fakat devamını getirmedi.

ÇALIŞMA BAŞLADI
Bunun üzerine Devlet Su İşleri (DSİ) geçen yıl burada köprü yapılması için çalışma başlattı. İlahesi yapıldı. Bölgeye demirler getirildi ve demirler bağlandıktan sonra aylardır çalışma başlamadı. Çalışmaların başlamaması tepkilere neden oldu. Aylardır bekleyen çalışma sonunda başladı. Köprünün yapılacağı alanda ayakların dikileceği kısımlar kazıldı. Kazılan kısımların tamamen çöple dolu olması dikkat çekti. Burada kazıkların çakılacağı alan açılıyor. Açılan alanlara direkler çakılacak ve onun üzerine köprü ayakları yerleştirilecek.

TRAFİĞİ RAHATLATACAK
DSİ tarafından 4. Taşıt Köprüsü yapılacak. Köprünün konumlanacağı toplam uzunluk 2.350 metre olacak. Yapıldığı takdirde trafiği rahatlatacak, yeni gelişen bölgelere ulaşım daha kolay olacak. Bu köprü alternatif bir ana arter olacak. Şehri, Esenler ve yeni gelişen Tekzen bölgesi ile bağlayacak.
Öte yandan köprünün bağlanacağı havaalanı yanındaki yolda da çalışma yapılıyor. Çift şeritli yol havaalanı kapısındaki kavşağa bağlanıyor. Aynı şekilde Sanayi bölgesinde de çalışma yapılacak. Bu çalışmalar çerçevesinde cezaevi bölgesindeki ve sanayi bölgesindeki vatandaşlar, üniversiteye, adliyeye, kepeze ve bu bölgeye gitmek istediği zaman Troya caddesine girmeden buradan transit geçecek ve şehir içindeki trafik de rahatlamış olacak.
 
Mehmet Güler