1 Eylül, balıkçılar için yeni bir sezonun başlangıcı oldu. 5 ay süren av yasağının bitmesiyle birlikte balıkhaneler yeniden hareketlendi. Bugünden itibaren, balık tezgahlarının taze ve çeşitli balıklarla dolup taşması bekleniyor. Artan balık arzıyla birlikte balık fiyatlarının da düşmesi vatandaşların balık almasına neden oldu.  Çanakkale'deki balıkhane esnafıysa, tezgahlara olan bu yoğun ilgiden son derece memnun kaldı.


Fiyatlar boyuta göre değişiklik gösterdi


Balık tezgahlarında fiyatlar, balıkların boyutuna göre değişiklik gösterdi. Sardalya 70-100, kupa 70-100, karagöz 70-150, çipura 150-200, hamsi 150, istavrit 150 ve somon 400 liradan tezgahlardaki yerini aldı. Balık fiyatlarının da düşmesiyle birlikte vatandaşlar da balığa yoğun ilgi gösterdi. Sardalye geçtiğimiz hafta av sezonu öncesinde 200 liradan satılıyordu.Neden balık tüketilmeli?

Balık, insan sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık, kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca, balık, protein, vitamin ve mineral kaynağıdır.Atakan Alkış