Hükümet açığı kapatmak için bu yıl ilk defa MTV’den ekstra 2 taksit daha alınacak. İlk taksit ise bu ayın son gününe kadardı Gelir İdaresi Başkanlığı, ek motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) birinci taksitinin ödeme süresinin uzatıldığını duyurdu. Buna göre, 31 Ağustos’ta sona erecek olan birinci taksit ödemesi, 6 Eylül 2023 Çarşamba günü sonuna kadar uzatıldı.
Gelir İdaresi Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bakanlığımızca yapılan değerlendirmeler neticesinde, 7456 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin (5) numaralı fıkrası hükmü uyarınca 31 Ağustos 2023 Perşembe günü sonuna kadar ödenmesi gereken ek motorlu taşıtlar vergisinin birinci taksitinin ödeme süresi 06 Eylül 2023 Çarşamba günü sonuna kadar uzatılmıştır.”
Ek MTV’nin ilk taksidinin ödeme süresinin bitimesine az bir süre kala itirazlar devam ediyor.  Bütçedeki açığı kapatmak için getirilen bu ek vergi ödemesine vatandaşlar ödemek istemiyor. Devlet kurumlarının harcama kısıtlamasına gitmeden vatandaşlardan ek vergi alınmaması gerektiği belirtiliyor. Öte yandan halen en düşük emekli maaşının 7500 TL olduğu bu dönemde bazı vatandaşların bu ek ödemeleri yapamayacağı da belirtiliyor.
 
Arzu Baladur