Tarım kenti olan Biga Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Güray Ergün, TMO’nun açıkladığı mısır alım fiyatını yeterli bulmadıklarını söyledi.  2018-2019 sezonunda 3 milyon 682 bin ton mısır ithalatı yapıldığını bu yılın ilk 6 aylık döneminde ise mısır ithalatının 1,5 milyon ton olarak gerçekleştiğini söyleyerek “Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ne göre, ithalat 2022 yılında 2 milyon 983 bin ton olarak gerçekleşti ve mısır ithalatına ödenen döviz ilk kez 1 milyar doları aştı.

Dünya’ nın en pahalı girdileri ile üretim yapan biz çiftçilerin ise 6,5 milyon ton olan Türkiye’nin mısır üretimini bu yıl 8,2 milyon tona çıkararak döviz açığımızın ciddi oranda kapanması sağladıklarını, gümrük vergilerinin sıfırlanarak 2023 yılının ilk 6 ayında yapılan 1 milyon 505 bin ton ithalat sayesinde şişen stoklara rağmen üreterek ülke yeterliliğine büyük katkı yaptıklarını belirtti. Tüm bunlara rağmen TMO mısır alım fiyatını kilogram başına 6.00(Altı) TL olarak açıklayarak adeta biz çiftçileri cezalandırdığını. Söyledi. Mısır fiyatının geçtiğimiz yıl TMO tarafından 23 Ağustos 2022'de kilogram başına 5,70 TL(Beş Lira Yetmiş Kuruş) olarak açıkladığına dikkat çeken Ergün ‘Bu yıl verilen fiyat ise sadece %5 artışa denk geliyor. Evet yanlış duymadınız sadece %5. Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi yani biz çiftçilerin üretim masrafı bir önceki yılın Temmuz ayına göre yüzde 62 artış göstermiş, yıllık ortalama artış hızı ise yüzde 102 olmuş buna rağmen TMO’ nun açıkladığınız fiyat %5 artmış bu olacak şey mi? Diye sordu. Bu rakamları kendilerinin uydurmadığını Türkiye İstatistik Kurumu’ nun kendi sitesinden derlediklerini ifade eden Ergün “Açıklanan bu fiyatla ne yapılmak isteniyor; Enflasyon düşük çıksın diye üretici terbiyemi edilmeye çalışılıyor? Yoksa üreticiyle dalga mı geçiliyor? Biga Ziraat Odası olarak bu durumu kabul etmiyoruz. Zira bu durumu kabul etmek üretmeyin demektir, bu durumu kabul etmek ithalatın devamını kabul etmek demektir, bu durumu kabul etmek alay edilmeyi ve cezalandırılmayı kabul etmek demektir.” dedi.

 Açıklanan fiyatın Tohumluk Mısır fiaytını da aşağı çekeceğini belirten Ergün Biga’ da 1. Ve 2. Ürün danelik ve tohumluk mısır üretiminin bu yıl 35.000 dekarı geçeceğini ve dekar başına ortalama 1300 kilogram verimden hesaplandığında 45.500 Ton mısır üreten Biga çiftçisinin dalga geçer gibi açıklanan bu fiyat sonrası büyük zarar edeceğine dikkat çekerek, söz konusu fiyatın derhal revize edilerek yapılan büyük yanlıştan bir an önce dönülmesini istedi.


Sedat Uz