Çilek bacak çoğunlukla tıkanmış gözenekler, yanlış tıraş teknikleri veya ciltte oluşan kozmetik bir durumdan kaynaklanabilir. Bu duruma neden olan faktörlerden bazıları şu şekildedir:
 
Gözeneklerin Tıkanması: Gözeneklerin veya kıl köklerinin tıkanması çilek bacak oluşumunun ana nedenlerinden biridir. Gözenek veya kıl kökleri içlerinde bulunan bakteri ve ölü derilerin yağı hissetmeleri sonucunda tıkanabilir. Gözenek veya kıl köklerinde tıkanan yağ havaya maruz kaldığında siyaha bir renge dönebilir. Bu durum sonucunda siyah nokta veya açık komedon olarak adlandırılan cilt problemleri ortaya çıkar. Oluşan siyah noktalar, çilek bacak görünümünü oluşturur.
Tıraş Olmak: Tıraş bıçağı kullanmak kapalı bir komedonun üst kısmını keserek içeriye hava dolmasına neden olabilir. İçi hava ile dolan komedon siyah noktaya dönüşebilir. Bu nedenle eski veya körelmiş bir tıraş bıçağıyla tıraş olmak, çilek bacak görünümüne neden olabilir.
Folikülit: Ciltteki kıl köklerinin enfekte olması sonucunda folikülit olarak bilinen cilt sorunu ortaya çıkar. Bu durum genellikle küçük kırmızı yumrular şeklinde oluşum gösterir. Folikülit oluşumu saç folikülünün hasar görmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu hasar tıraş, ağda, dar giysiler giymek veya cildi ovmaktan kaynaklanabilir. Egzersiz yapmak veya jakuzide vakit geçirmek de folikülite yol açabilir. Folikülit sonucunda çilek bacak görünümü ortaya çıkabilir.
Aşırı Kuru Cilt: Daha hassas olan kuru cildin herhangi bir nedenden dolayı tahriş geliştirme olasılığı daha yüksektir. Oluşan tahriş ciltte folikülite veya koyulaşmış gözeneklerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle cildin aşırı kuruması çilek bacak oluşumuna yol açabilir.
Keratoz Pilaris: Keratoz pilaris, cildi kaplayan küçük kırmızı yumrulara neden olan iyi huylu bir cilt durumudur. Halk arasında tavuk deris olarak adlandırılan keratoz pilaris genellikle üst kollarda ve uyluklarda görülür. Uylukların küçük kırmızı tümseklerle kaplanması çilek bacak görünümünü ortaya çıkarabilir.
Batık Tüyler: Bacaklarda tıraş veya ağda sonucunda tüylerin yeniden çıkması yanlış şekilde olabilir. Kılların derinin altına hapis olarak batık oluşturması sonucunda iltihaplanma ve küçük şişlikler oluşabilir. Bunun sonucunda bacaklarda çilek bacak görüntüsü oluşabilir.
Akne: Vücutta faz sebum birikmesi sonucunda akne oluşumu gözlenebilir. Akne oluşumunun bacaklarda ortaya çıkması çilek bacak görüntüsüne neden olabilir.
Çilek Bacak Nasıl Geçer?
 
Çilek Bacak Nasıl Geçer?
Çilek bacak görünümünün iyileşmesinde altta yatan nedenin ortadan kaldırılması oldukça önemlidir. Çilek bacak görüntüsünün iyileşmesinde uygulanabilecek olan yöntemlerden bazıların şu şekildedir:
 
Tıraş Bıçağını Sık Sık Değiştirmek: Uzun süre aynı tıraş bıçağını kullanmak ciltte tahriş oluşmasına neden olarak çilek bacak görüntüsünü ortaya çıkarabilir. Tıraş bıçağını sık sık yenilemek ciltte oluşan hasarın önlenmesine katkı sağlayabilir. Bu durum tahriş sonucunda oluşan çilek bacak görünümününün oluşmasını engelleyebilir.
Nemlendirici Krem Kullanmak: Ciltte oluşan kuruluk hassasiyetin artmasına neden olabilir. Hassasiyetin artması sonucunda çilek bacak görüntüsü ortaya çıkabilir. Tıraş yapmadan önce cildi nemlendirmek çilek bacak oluşumunu önlemeye katkı sağlayabilir.
Cilde Düzenli Olarak Peeling Yapmak: Cilde düzenli olarak peeling uygulanması gözenekleri ve kıl köklerini tıkayabilecek ölü deri hücrelerinin temizlenmesine katkıda bulunabilir. Kimyasal veya fiziksel peeling uygulaması çilek bacak görünümünün iyileşmesine yardımcı olabilir.
Bir Epilatör Kullanmak: Tıraş bıçağı veya ağda kullanımı ciltte tahriş oluşmasına neden olabilir. Bu durum çilek bacak görüntüsü oluşumuna yol açabilir. Hassas ciltlerin epilatör kullanması çilek bacak görüntüsünün iyileşmesine katkı sağlayabilir.
Kuru Fırçalama: Duş almadan önce bacakların yumuşak ve kuru bir fırçayla dairesel hareketlerle kuvvetlice fırçalamak eksfoliasyon işlemine yardımcı olabilir. Tıraştan uygulamasından bir veya iki gün önce kuru fırçalama yapmak çilek bacak görüntüsünün iyileşmesine katkı sağlayabilir.
Lazer Epilasyon İle Tüy Alma İşlemini Yapmak: Lazer tedavisi, giderek daha popüler hale gelen profesyonel ve uzun vadede çözüm sunan bir epilasyon seçeneğidir. Lazer tedavisi, koyu renkleri hedeflediğinden, açık tenli ve koyu kıl rengine sahip olan kişilerde çilek bacak görünümünün azalmasında etkili olabilir.
Tıbbi Tedavi Uygulamak: Çilek bacak görünümünün evde uygulanan yöntemler ile iyileşme göstermediği bazı durumlarda, bir doktor tarafından ölü deri hücrelerini çıkarmak için kimyasal eksfoliantlar veya ilaçlar önerilebilir. Bu tür uygulamalar ciltte tahriş oluşmadan çilek bacak görünümünü tedavi etmeye katkı sağlayabilir.
 
Kaynak: www.medicalpark.com.tr