Çanakkale’nin en önemli meydanlarından biri olan başta törenler olmak üzere konserlerin de yapıldığı Cumhuriyet Meydanı, Çanakkale Belediyesi tarafından yeniden düzenleniyor. Cumhuriyet Meydanı'nda hem Çanakkale  tarihi dokusuna saygılı hem de sosyal, kültürel ve sanatsal aktivitelere olanak sağlayacak şekilde yeni düzenlemeler gerçekleştirilecek. Kent Meydanı, yapılan düzenlemeler ile birlikte yeni ve işlevsel bir görünüm kazanacak. Cumhuriyet Meydanı için Çanakkale Belediyesi tarafından başlatılan ve yürütülen çalışmalar kapsamında; 24 Ekim 2022 tarihinde “Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu” kararı ile mimari avan proje onaylanırken, ardından hazırlanan uygulama projeleri ile birlikte Meydan, 1. Etap çalışmalarına hazır hale getirildi.  Geçtiğimiz gün meydanda incelemelerde bulunan belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yapılacak dönüşüm hakkında bilgiler almıştı. İncelemelerin ardından dönüşüm başladı.
HEYKEL ESKİ YERİNE KONULACAK
Cumhuriyet Meydanı’nda yıllarca önünde tören yapılan ve şimdi kaldırılan Atatürk Anıtı, Atatürk’ün sağlığında oraya konulmuş. Meydan düzenlenmesi çalışmaları kapsamında güvenlik çemberleri oluştururken Atanın sağlığında yapılan heykellerden biri olan Atatürk Heykeli daha sonra  tekrar kullanılmak üzere kaldırılan ilk nesnelerden biri oldu. 1. Etap proje alanı mevcut Meydana ilave edilen alanlarla birlikte yaklaşık 5 bin 550 metrekarelik alanı kapsarken, çalışmalar doğrultusunda,  Cumhuriyet Meydanı'nın İskele Meydanı,  sık kullanılan arteri olan Demircioğlu Caddesi ve Muammer Aksoy Parkı ile sirkülasyon bağının güçlendirilmesi hedefleniyor.
Proje kapsamında, mevcut meydan alanında yıpranan zemin kaplamaları yenilenerek, tasarımda süreklilik, yönlendirme ve dinamizm algısı yaratması amacıyla zemin kaplamaları organik bir formda kullanılacak. Meydanda sert zemin etkisini yumuşatmak amacıyla, yeşil çim alanlar oluşturulacak ve tercih edilen her dem yeşil bitkiler ile yeşil dokuda süreklilik sağlanacak. Meydan içerisinde oturma alanları oluşturulacak ve çevresi bitkilendirme ile gölgelendirilecek. Cumhuriyet Meydanı içerisinde bulunan Atatürk Heykeli'nde de düzenlenmeler yapılacak. Projenin başlaması ile yaklaşık 4 ayda tamamlanması bekleniyor.
 
BAŞKAN GÖKHAN İNCELEDİ
 
Çanakkale Belediyesi tarafından, kentin en önemli açık kamusal alanlarından biri olan Cumhuriyet Meydanı'nda hem kentin tarihi dokusuna saygılı hem de sosyal, kültürel ve sanatsal aktivitelere olanak sağlayacak şekilde yeni düzenlemeler gerçekleştirilecek. Kent Meydanı, yapılan düzenlemeler ile birlikte yeni ve işlevsel bir görünüm kazanacak.
 
Kentin tarihi meydanı olan Cumhuriyet Meydanı için Çanakkale Belediyesi tarafından başlatılan ve yürütülen çalışmalar kapsamında; 24 Ekim 2022 tarihinde “Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu” kararı ile mimari avan proje onaylanırken, ardından hazırlanan uygulama projeleri ile birlikte Meydan, 1. Etap çalışmalarına hazır hale getirildi.
 
1. Etap proje alanı mevcut Meydana ilave edilen alanlarla birlikte yaklaşık 5.550 m²'lik alanı kapsarken, çalışmalar doğrultusunda; Cumhuriyet Meydanı'nın İskele Meydanı, kentin sık kullanılan arteri olan Demircioğlu Caddesi ve Muammer Aksoy Parkı ile sirkülasyon bağının güçlendirilmesi hedeflenmektedir.
 
Proje kapsamında; mevcut meydan alanında yıpranan zemin kaplamaları yenilenerek, tasarımda süreklilik, yönlendirme ve dinamizm algısı yaratması amacıyla zemin kaplamaları organik bir formda kullanılacaktır. Meydanda sert zemin etkisini yumuşatmak amacıyla, yeşil çim alanlar oluşturulacak ve tercih edilen herdem yeşil bitkiler ile yeşil dokuda süreklilik sağlanacaktır. Meydan içerisinde oturma alanları oluşturulacak ve çevresi bitkilendirme ile gölgelendirilecektir. Cumhuriyet Meydanı içerisinde bulunan Atatürk Heykeli'nde de düzenlenmeler yapılacaktır.
 
Cumhuriyet Meydanı ve Yakın Çevresi Düzenleme Projesi 1.Etap için 15 Ağustos 2023 tarihi itibariyle çalışmalar başlamış olup, alanın en kısa sürede kentlilerimizin hizmetine yeniden sunulması hedeflenmektedir.
 
Sedat Uz