Bu yıl 60’ıncısı düzenlenen Troia Festivali, 9 Ağustos’ta başladı. Pazar günü son bulan festivalin her günü dolu dolu geçti. Spordan, sergilere, konserlerden tiyatro oyunlarına kadar bir çok etkinlik düzenlendi.  Son gün, unutulmaz anılara sahne oldu. Barış Kordonu'nda gerçekleşen Çanakkale Kahramanları Parkı açılışının ardından, Halk Bahçesi'nde çocukların keyifli etkinlikleri devam etti. Gün boyunca süren etkinlikler, kent vatandaşlarının ve ziyaretçilerin yüzlerinde gülümsemeler yarattı.
 
Uluslararası Bisiklet Turu için başlangıç noktası olarak seçilen festivalde, bisiklet tutkunları bir araya geldi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Bisiklet Platformu üyelerine özel bir hediye takdim etti. Bisikletseverlerin buluşması, hem sağlıklı bir etkinlik sunarken hem de dostlukları pekiştirdi.
 
 
Festival boyunca sanatın ve müziğin büyülü anları da unutulmazdı. Aysa Prodüksiyon tarafından sahnelenen "Bütün Kadınların Kafası Karışıktır." oyunu Amfi Tiyatro'da yoğun ilgi gördü. Yeşil Yerel Yönetim Binası ve Kültür Merkezi Meydanı'nda Kalben'in, Özgürlük Parkı'nda ise Nükhet Duru'nun sahne performansları, katılımcılara unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu.
 
Festival hakkında konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan,’’ Her yıl 9-13 Ağustos tarihleri arasında düzenlediğimiz 60. Uluslararası Troia Festivalimizi geride bıraktık. Kentin her bir noktasındaki etkinliklerimiz ile sanatı, sporu, tiyatroyu ve müziği yaşadık, hissettik. Altmış yıldan bugüne kadar festivalimizin gerçekleşmesinde emek verenlere, festivalimize konuk olan sanatçı dostlarımıza, siz değerli kentlilerime ve gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından gelen konuklarımıza teşekkür ediyorum. Nice festivallerde buluşmak dileğiyle’’ ifadelerini kullandı.
 
 
Mine Yel