Ekonomik kriz, birçok alandaki etkinlikleri de kısıtladı. Alım gücünün düşmesi ile  beraber insanlar paralı konserlere, tiyatrolara ve benzeri etkinliklere gidemiyor. Bu tür etkinliklerden uzak kalan vatandaşların imdadına Troia festivali yetişti. Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen ve 9 Ağustos’ta başlayan etkinlikler dolu dolu geçiyor. Her yaşa hitap eden renkli etkinlikler ve kentlilerin yoğun ilgisi ile karşılandı. Vatandaşlar, akşam, gündüz bir çok etkinliğe gidebiliyor. Bir yerde sanatçılar sahne alıyor, kentin diğer bir tarafında ise tiyator gösterileri var. Bazı yerlerde sergiler vatandaşları bekliyor. Bu süre içinde kent adeta etkinliklere doymuş olacak.
Festivalin ikinci gün etkinlikleri kapsamında, Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim Binası ve Kültür Merkezi Meydanında Adamlar grubu sahne aldı. Grup, sevilen şarkılarını meydanı dolduran kentlilerle hep bir ağızdan seslendirerek keyifli bir konser deneyimi sundu.
 
Festivalin ikinci gününde bir konser de Özgürlük Parkı'nda gerçekleşti. Burada sahne alan Meltem Cumbul'un konseri de kentlilerden büyük beğeni topladı. Cumbul, Türkçe-İngilizce sözlü hafif batı müziği tarzıyla festival coşkuna renk kattı. Büyük alkış alan konserin sonunda Belediye Meclis Üyesi Birten Sarıbaş, Meltem Cumbul'a keyifli ve başarılı performansı için teşekkür ederek, seramik takdiminde bulundu.
HEKTOR AYİNİ YAPILDI
 
Festival kapsamında en renkli görüntülerden biri de Halk Bahçesi Amfide Troyalılar Tiyatro Grubunun “Hektor Ayini” isimli oyunu sahnelemesi oldu. Vatandaşlar çocuklar için de yine Halk Bahçesinde renkli ve keyifli bir animasyon programı vardı. Programa katılan çocuklar ve aileleri buradaki etkinlikler ile festival coşkusunu yaşama fırsatı buldu.
 
HADİ ÖLDÜRSENE CONİKOM
 
60. Uluslararası Troia Festivali kapsamında 10 Ağustos Perşembe akşamı Amfi Tiyatroda da Çanakkale Belediyesi Tiyatro Topluluğunun oyunu olan “Hadi Öldürsene Canikom” sahnelendi. Son derece keyifli oyun izleyicilerden tam not alarak, büyük alkış topladı.
 
 
Festival kapsamında aynı gün, Çanakkale Ateşi Halk Oyunları Ekibi de Çanakkale Belediyesi Kültür Merkezi amfisinde sahne aldı. Ekip, yöresel oyunlardan oluşan keyifli bir gösteri sundu. Gösteri sonunda ekibe, seramik takdimi gerçekleşti. Çok sayıda vatandaş halkoyunları gösterisini izledi.
 
Öte yandan, kordonda da müzik keyfi vardı. Festivalin ikinci akşamı, Çağlar Kaynak Basketbol Sahasında da keyifli bir konser gerçekleşti. Burada sahne alan Yörem Müzik Grubu ve Boğazın Efeleri, kentlilere müzik ve dans dolu bir eğlence sundu.
 
 
SANAT BULUŞTU
Kentin en önemli değerlerinden biri de Seramik Müzesi. 60. Uluslararası Troia Festivali kapsamında burada da etkinlikler düzenleniyor. Çanakkale Seramik Müzesinde de çeşitli sanat atölyeleri gerçekleşiyor. Buradaki etkinlikler kapsamında “Troia Güneşi Herkes İçin Seramik Atölyesi” ile katılımcılar, seramik sanatının keyfini çıkarıyor. Öte yandan yine Seramik Müzesinde sanatçı Patricia Cassone da “Eski Bir Japon Tekniği Kullanarak Yeni Bir Vizyon Anagama Odun Pişirimi Heykel ve Seramik Çay Takımları” başlıklı sunumu ile sanatına ilişkin bilgileri katılımcılarla paylaştı.
 
Turgut Engin
Foto: belediye