ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ersin Kahraman ise enflasyona vurgu yaparak, “Enflasyon ülkemizde diğer ülkelerle açık ara çok yüksek seyrediyor ve iş dünyası olarak bu mücadelede net bir politikaya acil ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.” dedi.
 
Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. Açılış konuşmasını yapan Başkan Okyay, ekonominin gidişatına vurgu yaptı. Temmuz ayı enflasyon oranı yüzde 9,49 olurken, yıllık enflasyon da yüzde 47,83 olarak hesaplandığını hatırlatan Başkan Okyay, Türkiye’nin öncelikli hedefinin enflasyonu tek haneye düşürmek olması gerektiğini ve ekonomi politikasının da buna göre çizilmesinin şart olduğunu belirterek, “Hepimizin ortak arzusu, bu ülkede faizlerin kalıcı olarak düşmesi. Yatırımların canlanması, üretim kapasitesinin artması. Ancak bununla birlikte enflasyonun düşürülmesi de en az bir o kadar öncelikli bir hedef.
 
Ekonomik gidişatta geleceğe ilişkin beklentilerin etkisi reel olaylar kadar önemlidir. Küresel ve yerel ilişkilerin iç içe geçtiği bir ekonomi dünyasında, yani dünyaya entegre olmuş ekonomilerde, elbette yurt içindeki vatandaşların beklentileri kadar, yurt dışındaki kurum ve özellikle yatırımcıların da ekonomiye dair gözlem ve değerlendirmeleri önem arz ediyor.
 
İşte bu nedenledir ki, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, yabancı yatırımcılarla birbiri peşine toplantılar düzenleyerek, ekonomik program ve hedefler konusunda kendilerini bilgilendiriyor.
 
Son olarak geçen hafta 50’ye yakın şirketin temsilcisiyle yapılan toplantıdan dışarıya yansıyanlar, yabancı yatırımcı tarafında ihtiyatlı bir iyimserlik olduğu yönünde. Umarız bu çabalar olumlu bir sonuç verir ve ülkemizin çok ihtiyacı olan uluslararası sermayenin ülkemize gelmesi konusunda kapılar arzu edildiği gibi açılır.
 
Deniz ve güneş ülkesi olan Türkiye’de turizm sektörü açısından büyük hareketlilik var.
 
Ancak madalyonun diğer tarafında bu sıcakların yanı sıra insan hataları ve dikkatsizliklerin yol açtığı orman yangınlarıyla karşı karşıyayız. Maalesef geçtiğimiz ay boyunca pek çok noktada orman yangını çıktı, hektarlarca alanı içindeki canlılarla beraber bu yangınlara kurban verdik. Bir kez daha içimiz yandı. Benzer bir felaket komşumuz Yunanistan’ın Rodos Adası da yaşadı. Maalesef iklim krizinin çok acı sonuçlarına şahit olmaya başladık. Bu orman yangınlarına karşı hem tüm yönleriyle önlemlerimizi almamız hem de vatandaşlarımızın çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. Umarım bir daha benzer acılar yaşamayız.
 
Size, Odamızdan güzel bir haber vereyim. Bildiğiniz gibi Odamız, 2015 yılından beri Cosme Avrupa İşletmeler Ağı EEN West-Mar Konsorsiyumunda yer alarak Çanakkale’yi temsil ediyor. Avrupa Komisyonu, ekonomik büyüme, istihdam ve sosyal entegrasyonun kilit taşlarından olan KOBİ’lere özel önem veriyor. Bu çerçevede, KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu bilgi, danışmanlık, teknik destek ve finansman gibi konularda KOBİ’leri destekleyerek yeni girişimlerin hayata geçmesini teşvik ediyor ve iş ortamını iyileştirerek KOBİ’lerin bugünün küresel ekonomisine entegre olmalarını amaçlıyor. Cosme Avrupa İşletmeler Ağı Projesiyle ilgili yeni dönem için geçtiğimiz hafta konsorsiyum koordinatörümüz Balıkesir KOSGEB ile protokol sözleşmemizi imzaladık. 2025 yılına kadar devam edecek proje kapsamında üyelerimizin, finansman kaynaklarına ve yurt dışı pazarlara erişimlerinde eğitim ve danışmanlık faaliyetleriyle farklı destekler sağlayacağız.
 
Hedefimiz, ihracat yapan firmalarımızın önünü açarak onları yeni pazarlarla buluşturmak, bu süreçte yol haritalarının hazırlanmasında destek vermek. Bu girişimimizin tüm ihracatçı üyelerimiz için hayırlı olmasını diliyor emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.
 
Ülkemizin kadim şehirlerinden biri olan Çanakkale’de bugünlerde festival coşkusu var. İlki 1963 yılında gerçekleştirilen ve her yıl Çanakkalelilerin büyük heyecanla beklediği Uluslararası Troia Festivali, bu yıl tam 60'ıncı kez düzenleniyor. Müzik, tiyatro, resim, spor gibi farklı başlıklarda etkinliklerin yapılacağı Troia Festivali, 13 Ağustos’a kadar Çanakkale’de dolu dolu bir şenlik havası yaşatacak.
 
Sözlerime son vermeden önce tüm milletimize büyük gurur yaşatan sporcularımızı burada anmak isterim.
 
Öncelikle Voleybol Milletler Liginde tüm zorlu rakiplerini birer birer devirerek Dünya Şampiyonluğuna ulaşan kadın Voleybol milli takımımızı gönülden kutluyorum, başarıları daim olsun inşallah.
 
Öte yandan Dünya Serbest Dalış Kupası'nda, 3 dakika 14 saniyede 100 metreye dalarak yeni dünya rekorunun sahibi olan milli sporcumuz Şahika Ercümen ve Dünya Şampiyonası'nın klasik yay finalinde altın madalya kazanarak bireyselde dünya şampiyonu olan ilk Türk olan, milli okçumuz Mete Gazoz.
 
Şahika Ercümen’in dalışı kadar Mete Gazoz’un müsabakasını da tüm Türkiye nefesimizi tutarak takip ettik. Dünya tarihine geçen başarılarıyla büyük övünç duyduk. Her iki sporcumuzu da gönülden tebrik ediyorum. Bu vesileyle spora ve sporculara iş dünyası tarafından verilecek desteğin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Tüm şirketlerimizin, sporun birleştirici, iyileştirici gücünü değerlendirerek destek vermeleri, bu başarıların katlanarak artması açısından çok önemli. Şimdi Meclis Toplantımızın gündemine geçiyorum” dedi.
 
 
ENFLASYONDA DİĞER ÜLKELERDEN AÇIK ARA ÖNDEYİZ
 
ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu’nun katılmadığı meclis toplantısında konuşmayı ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ersin Kahraman yaptı. Kahraman da Okyay gibi enflasyona vurgu yaptı. Kahraman, “Hem iklim olarak, hem de ekonomik olarak sıcak günlerden geçiyoruz. Tüm dünyanın gündeminde küresel ısınma problemi ve sınırlandırılması ile ilgili çalışmalar var. Ancak enflasyon Ülkemizde diğer Ülkelerle açık ara çok yüksek seyrediyor ve iş dünyası olarak bu mücadelede net bir politikaya acil ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.
 
TCMB 2023 yılının üçüncü enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini % 22,3’ten % 58’e , 2024 yılsonu enflasyon tahminini de %  8,8’den % 33’e yükseltti. 2025 sonu tahmini ise % 15. Enflasyona karşı korunamadığımızı biliyoruz ama rakamların tam gerçekçi olmasa da gerçeğe yakın ve en azından şeffaflıkla sunulmasını doğru buluyorum.
 
Merkez Bankası politika faizini de yüzde 17,50’ye yükseltti. Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks olan ekonomik güven endeksi TOBB Haftalık Ekonomi Bültenine göre Temmuz ayında bir önceki aya göre % 1,8 azaldı.
 
2023 yılı Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracat %8,4 oranında artsa da,  2023 yılı Ocak-Temmuz döneminde % 0,6 oranında azalışla 143 milyar 435 milyon dolar oldu.
 
İthalat ise 2023 yılı Ocak-Temmuz döneminde  %5,1 oranında artarak 217 milyar 52 milyon dolar oldu. Özetle, dış ticaret açığımız devam ediyor.
 
Son Meclis toplantımızdan bu yana faaliyetlerimiz ve İlimiz ile ilgili önemli gelişmelerden de kısaca bahsetmek isterim.
 
13 Temmuz’da Gazi Meclisimizde Çanakkale Milletvekillerimizi ziyaret ettik. Sayın İsmet Güneşhan’ın şehir dışında bir programı sebebi ile bulunamadığı ziyaretimizde diğer üç vekilimiz Ayhan Gider Bey, Özgür Ceylan Bey ve Rıdvan Uz Bey ile aynı anda görüştük. İlimizi temsil açısından bu birlik beraberlik çok anlamlı ve sürekli olacağına dair inancımız da tam.
 
Aynı gün Çanakkale eski milletvekilimiz ve şimdi RTÜK Üst Kurul Üyesi olan Sayın Mehmet Daniş ile AK Parti Genel Sekreteri kıymetli hemşehrimiz Sayın Fatih Şahin’i ziyaret ettik. Siyasetten uzak,  ortak sevdamız Çanakkale için birlik beraberliğin önemini vurguladık.
 
Akçakoca TSO Meclis Üyesi Hakan Köse Odamızı ziyaret etti. Kendisini 12.Komite Üyemiz Mustafa Uzkuç ile birlikte ağırladık.
 
Sayın Bakanımız Ayvacık Jeotermal Tarıma Dayalı OSB’nin tüzel kişilik kazandığını açıkladı. Yatırım tutarı 5 milyar TL olan proje 2400 dekar alanda hayata geçecek ve 2500 istihdam yaratması hedefleniyor.
 
Kızılkeçili Köyünde başlayan ve Kemel ile Yukarı okçular köylerine de sıçrayarak büyüyen orman yangını hepimizi derinden üzdü. Can kaybı olmaması sevindirici olsa da 2500 hektar alanın yok olmasına sebep olanları kınıyoruz. Cansiperane çalışan tüm ekiplere de teşekkür ediyoruz.
 
 
Sayın Vekilimiz Ayhan Gider ziyaretimizden birkaç gün sonra iade-i ziyarette bulundu. İlimizi ilgilendiren pek çok konuda istişarede bulunduk.
 
Biga Princimiz Biga Ziraat Odası girişimi ile coğrafi işaret aldı ve Çanakkale’nin 12.ürünü olarak tescil edildi. Çanakkale Domatesimiz de Borsamızın girişimleri ile 13.olarak coğrafi işaretli ürünlerimiz arasında yerini aldı. Marka değerlerimizi korumak ve sürdürülebilir olması için coğrafi işaretleri önemsiyoruz.
 
Başkanımız Selçuk Bey, TOBB ve UMAT GTİ tarafından yapımı gerçekleştirilen 400 tır ve 100 küçük araç kapasiteli UMAT İpsala İbrahim Girgin Tır Parkı açılışına katıldı. Bölgemize ve Ülkemize katma değer kazandıracak bu yatırım için başta TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere tüm katkı sunanlara teşekkür ediyoruz.
 
Meclisimizce kurulan Afet Koordinasyon Komisyonumuz AFAD İl Müdürümüz Sayın İbrahim Tarı’yı ziyaret ettiler. Deprem gerçeğini ve 06 Şubat’ı unutturmamalıyız.
 
TED Çanakkale Kurucu temsilcisi Şebnem Hanım ve Kurucu Müdürü Tuncay Şamdan Bey’in ziyaretleri oldu.
 
Rektörümüz Prof. Dr. Cüneyt Erenoğlu Yönetim Kurulumuzu ziyarette bulundu. Üyelerimizin Üniversitemizden daha fazla faydalanmaları, istihdama yönelik staj imkânlarının artırılması, üniversite sanayi işbirliğinin toplantılarda kalmayıp gözlemlenebilir şekilde yayılması konularında görüşlerimizi yineledik. Rektörümüz de yapıcı olarak yaklaştı ve proje odaklı çalışma yönünde desteklerini ifade etti.
 
31 Temmuz 2023 tarihinde Ankara’da yapılan Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi Seçimlerinde 18 No’lu Komite Üyemiz Metin Kenar, SAİK Sigorta Acenteleri Sektör Meclisine seçildi. Seçimlerden sonra bizleri de ziyaret etti ve bilgilendirdi. Odamızı ve sigortacılık sektörünü Ankara’da en iyi şekilde temsil edeceğinden eminiz. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz
2015 yılından beri Cosme Avrupa İşletmeler Ağında yer alıyoruz.  Yeni dönemde de projemizin devamına karar verildi ve 2025 yılına kadar sürecek olan projenin yeni dönemi için konsorsiyum koordinatörümüz Balıkesir KOSGEB ile protokol sözleşmemizi imzaladık. Projemiz kapsamında üyelerimizin, finansman kaynaklarına ve yurt dışı pazarlara erişimlerinde eğitim ve danışmanlık faaliyetleriyle farklı destekler sağlayacağız. Sözleşmenin üyelerimize hayırlı olmasını diliyoruz.
 
Troya Kültür Yolu Festivali 09-17 Eylül 2023 tarihlerinde bu yıl 2. kez düzenlenecek. Geçen yıl da biliyorsunuz Çanakkale Evinde “ Osmanlı Belgeleri ile Çanakkale’de Deniz Ticareti” sergimiz ile destek vermiştik. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile Alan Başkanlığımıza teşekkür ediyoruz.
 
Son Meclis toplantımızdan bu yana 51 üyemiz aramıza katılırken, 17 üyemiz kaydını sildirdi ve bugün itibariyle 9209 üyeli bir aileyiz.
 
Tüm üyelerimizi bu enflasyonist ortamda verdikleri mücadele için tebrik ediyor,  hayırlı işler, bol bereketli kazançlar,  sağlıklı günler diliyorum” dedi.
 
GÜNÜBİRLİK TURİSTLER BÖLGEYE ZARAR VERİYOR
Daha sonra söz alan meclis ve 1 nolu komite üyesi Ferdi Erdoğan, Assos civarındaki günübirlik turistlerin bölgeye ve bölgedeki tesislere zarar verdiğini belirtti.
 
Meclis ve 6 No’lu Komite Üyesi Selçuk Aslan, Rotary Kulüp Üyeliği ve Kulüp çatısı altında bu sene 30 Ağustos’ta 36.sı gerçekleştirilecek Çanakkale’nin en eski spor etkinliği olan Avrupa’dan Asya’ya olacak Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışları ile ilgili bilgi verdi. 
Etkinliğin sahiplerinden Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çelik, Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışları’nın Türkiye sularında yapılmış olan en önemli spor etkinliklerinden biri olduğunu, Asya ile Avrupayı birleştiren bir misyonla öne çıktığını ve 875 yerli & yabancı katılımcıyla gerçekleşeceğini vurgulayarak Çanakkale Şehir Merkezi’ni canlandıracağını aktardı.
Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aydoğdu, ÇTSO’nun faaliyete geçen GES sistemi ile ilgili güncel gelişmeleri aktararak firmaların teşvik edilmesi için bu konudaki prosedürlerin kolaylaştırılması konusundaki taleplerinin Ankara ziyareti sırasında Çanakkale Milletvekillerine aktarıldığını iletti.
Meclis ve 6 No’lu Komite Üyesi Selçuk Aslan, Bakanlık tarafından uygulamaya konan yönetmelik değişiklikleri ile RES ve GES sistemlerinin daha kolay kurulması ve devreye alınması konusunda olumlu sonuçlar beklenildiğini ifade etti.
Meclis ve 4 No’lu Komite Üyesi İlkay Erdoğan dökme ve varil zeytinyağı ihracatına getirilen kısıtlama kararının çok hızlı alınarak uygulamaya geçtiğini ve anlaşması olan ihracatçıların yaşadığı zorlukları belirterek bu konunun Oda tarafından Bakanlığa ve TOBB’a yazılması noktasında destek istedi.
Komitelerden gelen konuşmaların ardından toplantı sona erdi.
 
Arzu Baladur
Foto: ÇTSO