Alım gücünün azalması ve enflasyondan dolayı tatile gidemeyen vatandaşlar, ya karavana ile tatile çıkıyor ya da çadır kuruyor. Tatil bölgesi olan Çanakkale’de de özellikle bu yıl her bölge adeta karavancılarla dolmuş durumda. Karavan alamayanlar ise çadır kuruyor. Sayıları hızla artan karavancılar ve çadırcılar, birçok bölgeyi işgal edince vatandaşlar da şikayetçi oluyor.
Rahatsızlığın zirve yaptığı yerlerden birisi de Kepez Beldesi oldu.  Kepez’in Mavi Bayraklı Halk Plajına park edilen karavanlar, sahile kurulan çadırlar nedeni ile vatandaşlar denizin keyfini çıkarmaz oldu. Vatandaşların yaşadığı rahatsızlık birçok kez Kamuoyuna yansıtılırken konu Kepez Belediye Meclislerinde de konuşulmuştu.  Vatandaşların rahatsız olduğu karavan ve Çadırlar için Ağustos ayında meclisin oy birliği ile aldığı Kepez Belediyesi emir ve yasakları uygulama yönetmeliğindeki bir değişiklikle sahil ve park alanlarında çadır kurmak ve yol kenarlarına karavan çekmek yasaklandı.
 
Artan Şikayetlerle ilgili Kepez Belediyesi önlem için yönetmelik değişikliğine gidildi. İlgili maddenin değiştirilmesi için Ağustos ayı Kepez Belediyesi encümeni tarafından alınacak karar ilk olarak meclise okundu. Madde ile ilgili yapılan açıklamada “Belediyemiz meclisinin 06.12.2017 ve 2017’ye 237 sayılı kararıyla yürürlüğe giren Kepez Belediyesi idari yaptırım yönetmeliğinin adının Kepez Belediyesi emir ve yasakları uygulama yönetmeliği olarak değiştirilmesi yine aynı yönetmeliğin birinci kasım, birinci bölüm, esenlik, huzur, düzen, nizam, intizam ile ilgili, vurulması gereken, belediye emir ve yasakları başlıklı, madde elli altıdan sonra gelmek üzere ilgili kurum ve belediyeden gerekli izinleri almadan, kamping olmayan yerlere, sahil şeridine, kumsala, yol kenarlarına, otoparklara ve kamuya ait alanlara karavan, motokaravan, römork ve çadır koyarak işgal etmek, kamp ortamı yaratmak yasaktır, Şeklinde madde eklenmesi” belirtilerek meclise bilgi sunuldu. 
KARAR ALINDI
İlgili maddenin değişikliği ile ilgili söz alan Belediye meclis üyeleri de hemfikir olduklarını belirttiler. Kepez sahillerini karavan ve çadırlara kapatacak olan maddenin oylaması yapıldı. Yapılan oylamada meclis üyeleri maddeyi oy birliği ile kabul etti. İlgili maddenin değiştirilmesi ile sahil şeridine, kumsala, yol kenarlarına, otoparklara ve kamuya ait alanlara karavan, motokaravan, römork ve çadır koyarak işgal etmek, kamp ortamı yaratmak yasaklandı.
 
Turgut Engin