ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Bradford Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zahir İrani, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Erkul ile Prof. Dr. Dinçay Köksal'ın yanı sıra Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Erkan Bil'in hazır bulunduğu imza töreninde potansiyel iş birliği alanlarına ilişkin planlamalarla kısa, orta ve uzun vadeli çalışmalar üzerinde görüşüldü.
 
 
Bradford Üniversitesi, 1832 yılında kurulan Bradford Mekanik Enstitüsü’nün devamı niteliğinde uluslararası bir araştırma üniversitesi olup 110’dan fazla ülkeden gelen öğrencileri ağırlamaktadır. Üniversite, barış ve çatışma çalışmaları alanında dünyanın en büyük merkezine sahiptir. Ayrıca, işletme ve yönetim eğitimi, araştırma ve bilgi transferi alanlarında dünyanın önde gelen üniversitelerinden biridir. Bradford Üniversitesi, araştırma ve yenilik alanlarında güçlü bir üne sahiptir. Üniversitenin araştırma temaları sağlık ve bakım, mühendislik çevresi ve sürdürülebilir toplumlar olarak belirlenmiştir. Üniversite, toplumsal, kültürel ve ekonomik etki yaratmak için çalışmaktadır. Bradford Üniversitesi, toplumsal kapsayıcılık konusunda da öncü bir üniversite olup öğrencilerinin sosyal statülerini değiştirme konusunda İngiltere’deki üniversiteler arasında birinci sırada yer almaktadır. Ayrıca, sosyal hareketlilik sözleşmesine imza atan ilk üniversitelerden biridir. Bu sözleşme ile üniversite, eğitim ve kariyer fırsatlarını arttırmak ve bu fırsatları herkesin erişimine açmak için çalışmaktadır. Üniversite aynı zamanda bir Sığınak Üniversitesi olarak da tanınmaktadır. Bu unvan ile üniversite, hoşgörü ve kapsayıcılık kültürünü desteklemekte ve mültecilere eğitim imkanı sağlamaktadır.
 
Bradford Üniversitesi ile imzalanan ikili anlaşma sayesinde üniversitemizin uluslararasılaşma vizyonuna doğrudan katkı sağlayacak faaliyetlerin hızla hayata geçirilmesi hedeflenmektedir.
 
Haber Merkezi