Her yıl olduğu gibi Kale Grubu’nun 66. Kuruluş yıldönümünü doğduğu topraklar olan Çan’da geleneksel Seramik Bayramı düzenledi. 1957 yılında temelleri atılan ve hızla büyüyen Kale Grubu’nun 66. Kuruluş yıldönümünüi geleneksel Seramik Bayramı’nı düzenlenen programlarla kutlandı. Grubun ilk şirketi olan Kaleseramik’in halka arzı ve geçen yıl temeli atılan Porselen Levha tesisinin açılışı da yapıldı. Açılış ve bayrama TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır,  Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, daire müdürleri ve çalışanlar katıldı.

YATIRIMLARA DEVAM EDECEĞİZ
Programda konuşan Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, “Asırlık ve asil Cumhuriyet geleneğini ve Cumhuriyet ışığını geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Sanayici olarak, kurduğumuz fabrikalar, geliştirdiğimiz teknoloji ve bugüne kadar on binlerce kişiye yarattığımız istihdam imkanıyla ülkemizin, insanımızın kaderini değiştirmeye odaklanıyoruz. İhracatçı olarak, Türkiye bayrağını en uzak diyarlarda bile dalgalandırırken ülke ekonomisine önemli gelir kazandırıyoruz. Sosyal etki yatırımcısı olarak, eğitimde, kültürde, sanatta, kısacası dokunduğumuz her yerde, her zaman Cumhuriyet’in kurucu değerleri doğrultusunda ilerliyoruz. ‘İyi Bak Dünyana’ diyerek ülkemizin her karış toprağına, her damla suyuna ve her bir insanına sahip çıkıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ‘Aklımızda memleket, kalbimizde gelecek’ diyerek yolumuzda kararlılıkla ilerleyeceğiz.
Stratejik hedefimiz; ihracata yönelik büyüme, dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik, inovasyon ve katma değerli yeni iş alanlarına yönelik girişimlerle Grubumuzu daha da büyütmek. Bu yıl ihracatımızı yüzde 40, ciromuzu ise dolar bazında bir önceki yıla oranla yüzde 20 seviyelerinde artırmayı hedefliyoruz. Büyümemizi desteklemek için 100 milyon doları 2023 yılında olmak üzere, 2023-2025 döneminde toplam 300 milyon dolar daha yatırım yapacağız.
Küresel pazardaki güçlü konumunu ve performansını daha da pekiştirmek için Kaleseramik özelinde bu yıl 50 milyon doları aşan yatırım planladık. Yeni yatırımlarla kapasite artışının yanında, segment ve ürün gamının genişlemesini de sağlayacağız. Bugün Kaleseramik’in iddialı global hedeflere yürüyüşü için çok önemli bir adım attık. Halka arz gelirimizin yarısını halen devam etmekte olan Slab-Sinterflex yatırımına, yüzde 15’ini sürdürülebilirlik yatırımlarına, yüzde 6’sını yurt dışı yatırımlarına yönlendireceğiz” dedi. Geçtiğimiz hafta Ak Yatırım ve Yapı Kredi Yatırım’ın liderliğinde gerçekleştirilen talep toplama işlemine kurumsal ve bireysel yatırımcılardan 2 milyonu aşkın başvuru gelen Kaleseramik’in halka açıklık oranı yüzde 21,25 olacak.
Sektörümüzde fark yaratacak bu üretim tesisinin, bizim açımızdan çok önemli ve değerli bir yanı da sıfır atık ve düşük enerji kullanımını tam dijitalleştirme yoluyla gerçekleştirmek yolunda kaydettiğimiz ilerlemenin bir sembolü olması. Bu üretim hattıyla standart üretime göre yüzde 42 daha az karbon salımı, recover gibi teknolojilerle kullanılmış malzemelerin geri dönüşümünü sağlayarak; kurumsal yaklaşımımız olan ‘İyi Bak Dünyana’nın altını yeni yatırımlarla desteklemeye devam ediyoruz” dedi.
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ise, Türkiye sanayisini; ihracat, istihdam, üretim ve yatırım ekseninde hak ettiği pozisyona taşımak için gece gündüz çalıştıklarını belirterek, “Türkiye Yüzyılı” vizyonundan hareketle, “Milli Teknoloji Hamlesi” hedeflerimiz doğrultusunda yüksek katma değer üreten öncü Türkiye’yi inşa ediyoruz. İhracatımızda yerlilik payını artırırken bir yandan da sanayimizin ithal ürünlere bağımlılığını azaltıyoruz. Yerli girdi oranı en yüksek sektörlerinden biri olması sebebiyle seramik, stratejik öneme sahip. Bilindiği gibi; seramik malzemeler, yapı ve inşaatla birlikte mutfak gereçleri sektörlerinin en önemli girdileri arasında yer almakta. Öte yandan; askeri uygulamalar, yalıtım malzemeleri, havacılık ve uzay gibi birçok yüksek teknoloji sahasında da kullanıma sahip. Seramiğin yenilikçi kullanımları, kuşkusuz geleceğin teknolojilerine kapı aralayacak. Örneğin; hava araçlarımızın pilot kabinleri, seramik malzeme teknolojileri yardımıyla kurşun geçirmez hale getiriliyor. Önümüzdeki on yıl içerisinde de uçakların türbin kanatları seramikten imal edilecek. Son yirmi yılda gerçekleştirdiğimiz üretim hamlesi ile birlikte seramik sektörümüz dünya’da söz sahibi bir konuma kavuştu. Sadece son on yıl içerisinde seramik sektörü için 34,7 milyar TL yatırım tutarında, 19,598 istihdamı içeren 301 yatırım teşvik belgesi düzenledik. Kütahya ve Yozgat’ta olmak üzere bu sektöre iki OSB kazandırdık. Bilecik ili Pazaryeri ilçesinde de bir ihtisas OSB kurulmasına yönelik çalışmalarımız da devam ediyor. Bölgesel kalkınmanın öncüsü Kalkınma Ajanslarımız da seramik sektörüne yönelik yürütülen 29 projeye 71 milyon TL’lik destek sağladı. Sağladığımız bu altyapı ve destek mekanizmaları ile birlikte; Avrupa’da ikinci, Dünya’da altıncı büyük üretici haline geldik. Kalite, markalaşma ve tasarım konusunda da oldukça ileri durumdayız. Ürün çeşitliliğimiz her geçen gün daha da artıyor.
Yaklaşık 2 milyar dolarlık cirosu ile birlikte sektörümüz tam 113 ülkeye 1,5 milyar doların üzerinde Türk seramiği ihraç ediyor. İnşallah bu sayılar daha da artacak, yeni yatırımlarla birlikte çok daha ileri seviyelere ulaşacağız. Türkiye’nin, seramik sektöründe 1 numara olacağına inancım tam. Tabi seramikte 1 numara olabilmek adına sektör temsilcileri başta olmak üzere hepimizin çaba göstermesi, dikkat etmesi gereken hususlar var. Sürdürülebilirlik, yeşil dönüşüm ve katma değerli üretim bunlardan en önemlisi. Bildiğiniz üzere; sınırda karbon düzenlemesi 2026’da yürürlüğe giriyor. Sektörümüzün bu düzenleme karşısında rekabetçiliğini korumak için Bakanlık olarak tüm paydaşlarla işbirliğine hazırız. Öte yandan sektörün Ar-Ge ve katma değer odaklı uygulamalarının geliştirilmesini ve artırılmasını odağımıza aldık. İleri Malzemeler Teknoloji Yol Haritası çalışmalarını başlattık. Son 20 yılda TÜBİTAK destek ve burs programları kapsamında seramik alanında toplam 365 proje ve 438 kişiye 479 Milyon TL destek verdik. Teknoparklarımızda, seramik sektöründe toplam 40 firma faaliyet gösteriyor.  Bununla birlikte biri Çanakkale’de olmak üzere seramik sektörüne yönelik 17 Ar-Ge ve 4 Tasarım Merkezimize destek sağlıyoruz. Türkiye; insan kaynağı kapasitesi, kapsamlı yatırım teşvikleri, planlı sanayi bölgeleri ve ivme kazanan yenilikçilik ekosistemi ile son 20 yılda adım adım küresel üretim üssüne dönüştü. Bu vesileyle de, yatırım yapmak isteyip de “acaba” diyenlere seslenmek istiyorum. Hiç tereddüt etmeyin. Biz yatırım teşviklerimizle, Ar-Ge desteklerimizle, girişimci ve yenilikçi bir anlayışla her zaman y

TÜRKİYE YÜZYILI
Çanakkale’nin 108 yıl önce vermiş olduğu destansı mücadele bugünkü Türkiye’nin geldiği noktanın kurucu ruhu olduğunu belirten Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, " 1915 Çanakkale Köprüsü dahi Çanakkale Destanı üzerinden ne kadar büyük bir başarı öyküsünün ortaya konulduğunun çok açık bir göstergesidir. TOGG arabasının üretimi ile Devrim arabaları arasındaki benzerlikleri ortaya koyduğumuzda TOGG’un önünün açıldığı, milli iradenin güçlü bir şekilde destek verdiği, hükümetin destek verdiği bir ortamda sanayimizin neleri başarabileceğini ortadadır. Aynı şekilde savunma sanayiinde dün bize top, tüfek bile yaptırmayanların, birkaç tane kurşun dışında hiçbir şeyin yapılmasına müsaade etmeyenlerin aksine bugün savunma sanayii Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde önü açıldığında ne büyük başarıların ortaya koyulacağı azim bir şekilde gösterilmiştir. Türkiye’de sanayileşme ile birlikte demokratikleşmenin de arasında bir ilişki vardır. Geldiğimiz noktada Türkiye sanayii başlı başına bir başarı öyküsüdür. Bugün geldiğimiz noktayı asla yeterli bulmuyoruz çok daha ileriye gitmeliyiz, çok daha güçlü olmalıyız. Her alanda güçlü bir Türkiye’yi hep birlikte kuracağız. Türkiye Yüzyılı Teknolojide, sanayide, argede özellikle yüksek teknolojilerde, özellikle uluslararası ilişkilerde güçlü bir Türkiye olacaktır. Türkiye Yüzyılını bir cümlede özetleyecek olursak, ‘Sözü güçlü, gücü tesirli Türkiye’nin Yüzyılı olacaktır.’ Yarınımız bugüne göre daha güçlü olacak, Türkiye’yi her anlamda büyüteceğiz, güçlendireceğiz. Hepimiz güçlü bir Türkiye istikametinde elimizdeki imkanları aynı atalarımız gibi seferber ederek, gücümüzü sonuna kadar kullanarak Cumhuriyetimizin ikinci asrını, hep birlikte Türkiye yüzyılını kurmanın huzurunu yaşayacağız" dedi.
 
Mine Yel