ÇTB Meclis Başkanı Birol Çetin yaptığı açılış konuşmasında Asgari Ücretin, önemli ölçüde arttırdığı belirtirken Hububat fiyatlarının ise çiftçi açısından pozitif etki yaratacağını dile getirdi.
Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB) Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Birol Çetin başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz ve Meclis Üyelerinin katılımıyla ÇTB Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Çanakkale Ticaret Borsası'nın Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısında, yeni hasat dönemi, hububat alım fiyatları ve dünya gıda emtia fiyatları hakkında istişarelerde bulunuldu. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren  ÇTB Meclis Başkanı Birol Çetin  "Ekmeklik buğday ton başına 8 bin 250 TL, Arpa ise 7 bin TL olarak açıklandı. Bunlara ilaveten Buğday da ton başına bin TL, Arpada ise ton başına 500 TL prim desteği verileceği bildirildi. Bu durumun tarımsal üretime olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Ayrıca, fiyatların temin edici olması önümüzdeki sezon ekiliş oranlarına da pozitif etki sağlayacaktır" dedi.

Asgari Ücret Artışı Memnun Edici
Meclis Başkanı Birol Çetin Asgari Ücret artışı ile de değerlendirmede bulundu. Çetin açıklamasında şunları söyledi: "Asgari ücretin yüzde 34 oranında yükseltilerek net 11 bin 402 TL'ye, asgari ücrete sağlanan işveren desteğinin de 400 TL'den 500 TL'ye yükseltilmesi kararı hem çalışanlarımız hem de işverenlerimiz için hayırlı uğurlu olsun. Asgari ücret rakamı, diğer ücretler için temel teşkil etmesi, üretim ve iş maliyetlerini etkilemesi nedeniyle sadece işçiler için değil, işverenler ve hükümetimiz için de önemli bir rakam. Son dönemde yaşanan enflasyonla mücadele süreci, işçi işveren ayırım yapmaksızın herkesi etkiledi. İş dünyası çalışanı ve işvereniyle bir bütün. Fiyat artışlarının genel seviyesi dikkate alınarak çalışanlarının refah seviyesinin korunmasının öncelenmiş olması çok önemli. Bundan hepimiz memnuniyet duyduk.  İstihdam maliyetleri işverenlerin rekabet gücünü doğrudan etkileyen bir faktör. Bu aşamada asgari ücret desteğinin devamı çok kıymetli. İşverene sağlanan asgari ücret desteğinin asgari ücret artış oranı ve genel fiyat seviyesi dikkate alınarak, bütçe imkanları çerçevesinde yeniden değerlendirilebileceği kanaatindeyiz.  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kurulan yeni kabinenin alacağı önlem ve yapacağı çalışmalarla ekonomide dengeleri en kısa sürede yerine oturtacağına ve fiyat dengesizliklerinin de en kısa sürede ortadan kalkacağına inanıyoruz" dedi.
 
Çanakkale Ticaret Borsası  Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz  TOBB tarafından  Ankara’da yapılan 79. Genel Kurulunda yaşanan gelişmeleri de değerlendirerek  79. Genel Kurulda Tarım Kuruluna seçildiğini belirtti.  Genel Kurulda Togg araç için yapılan kura çekimine de değinen Başkan Deniz, 290 Oda/Borsa arasından Çanakkale Ticaret Borsasına  167. sırada TOGG çıktığını  belirtti. Başkan Abdullah Deniz, aracın önümüzdeki günlerde teslim edileceğini söyledi. ÇTB Bahçesine TRUGO şarj istasyonunun kurulması ile ilgili çalışmaların sona geldiğini belirten Başkan Abdullah Deniz, Yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımların çevre koruması ve sürdürülebilirlik açısından önemini vurgulayarak, kurulan elektrikli araç şarj istasyonunun çevre dostu bir adım olduğunu söyledi.
Başkan Deniz “Bu girişim, aynı zamanda borsamızın, bölgedeki sürdürülebilirlik ve yenilikçi projelere öncülük etme konusundaki kararlılığını da göstermektedir. Bu vesile ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin liderliğinde üretilen yerli otomobilimiz TOGG’un ülkemizin yeni teknolojilere hızlı giriş yapması için hayırlı olmasını ve borsamız hizmet binası bahçesine kurulacak TRUGO şarj cihazının, ilimiz elektrikli araç altyapısının gelişmesine katkı sunmasını dilerim” dedi.
Güncel ve ekonomik konular üzerine istişarelerin de yapıldığı Çanakkale Ticaret Borsası Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından görüş ve önerilerin sunulması ve iyi dilek ve temennilerle sona erdi.
Haber Merkezi