Pozner liderliğinde ÇOMÜ'ye gelen belgesel ekibi, ÇOMÜ TURUSIA (Türkiye Rusya İşbirliği Araştırma ve Uygulama Merkezi) müdürü Prof. Dr. Vedat Çalışkan ile bir röportaj gerçekleştirdi. Misafir olan belgesel ekibine yönetim kurulu üyeleri Prof.Dr. Selver Özözen Kahraman ile Öğr. Gör. Ayşe Dağ eşlik etti.
İlk olarak Rus 1 (Perviy) Federal TV Kanalında yayınlayacak olan belgeselde 100. yılda Türk milli karakteri ve Türk olmanın ne anlama geldiği konuları işleniyor. Belgesel projesini yürüten Vladimir Pozner, tanınmış bir gazeteci, TV sunucusu ve yazar. 1980'lerde SSCB-ABD televizyon köprülerinin sunuculuğunu yapan POZNER, 1992'den 1995'e kadar CNBC'de "Pozner and Donahue" programını sundu. Çeşitli ülkelerle ilgili televizyon belgesel dizilerie imza atan sunucunun belgeselleri arasında "Tek Katlı Amerika", "Fransa Turu", "İtalyalar", "Genelde ve özelde İngiltere", "Yahudi mutluluğu", "Don Kişot'u Aramak" ”, “En çok. En çok. En Çok", “Kimononun Ters Yüzü” ve “Rus Karakterini Arayışında” yer alıyor.
Pozner, son 15 yılda ABD, Fransa, İtalya, İngiltere, Almanya, İsrail, İspanya, Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya, Japonya hakkında filmler yaptı.  Vladimir Pozner, filmlerinde her şeyden önce farklı ülkelerde yaşayan insanların doğasını anlamaya; Amerikalı, Fransız, İtalyan, Alman, İngiliz, Yahudi, İspanyol olmanın ne demek olduğunu klişelerden ve önyargılardan bağımsız olarak ortaya koymaya çalışan bir yapımcı olarak tanınıyor. Farklı ülkelerde yaşayanların sosyal zihniyetinin incelenmesi sayesinde, tüm filmleri dünyada büyük ilgi ve merak uyandırdı.
 
Haber Merkezi