Bal üretiminden yem sanayine,  yağ üretiminden bal üretimine kadar bir çok alanda kullanılan Kanola son yıllarda üretimi arttırıldı. Yaklaşık iki yıl önce Kanolanın Çanakkale’de üretimini arttırılması amacı ile Çanakkale Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Kanola Ekelim, Yağ Olsun, Bal Olsun’ projesini meyvelerini verdi ve  Çanakkale’de kanola üretimi iki katına çıktı.

Bir Yılda 150 Bin Ton Üretim Yapıldı
Tarla gününün açılış konuşmasında Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ  “Kanola, ülkemizin bitkisel yağ açığının kapatılması, işlenebilir topraklarımızın organik madde miktarının arttırılması, hayvanları beslemede küspesinde %38-40 arası protein bulunması, arılar için erken ilkbaharda bol miktarda nektar ve polen sağlaması bakımından çok önemli bir bitkidir. Yağında insan sağlığı için çok faydalı olan Omega-9 ve Omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. Ülkemizde 2022 yılı Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 20 ilde 411 bin dekar alanda kanola ekilişi yapılarak, 150 bin ton ürün elde edilmiştir” dedi.  

Çanakkale’de Hedefler  Büyüyor
İl Müdür Erdem Karadağ, müdürlük tarafından hazırlanan proje ile Çanakkale’de Konola ğretiminde artışın sağlandığını belirttiği açıklamasının devamında “Çanakkale ilinde proje öncesi 20 bin dekarda kanola ekilişi yapılırken iki yıldır üst üste uygulanan Kanola Ekelim, Yağ Olsun, Bal Olsun projesi ile bu alan 30 bin dekara çıkmış. Hedefimiz ekilişi 40 bin dekara çıkartmaktır. 10 bin ton kanola üretilen ilimizde ülke üretiminin % 7 si Çanakkale'de üretilmektedir. Çanakkale kanola üretimi açısından ülkemizde 7. sıradaki ildir.  Proje ile üreticilerimize Bakanlığımızın sağladığı kaynak ile % 75 devlet, % 25 üretici katkılı sertifikalı kanola tohumluğu desteği sağladık. Proje öncesi Çan ilçemizde 350 dekar kanola ekilişi varken bugün bu alan 4200 dekara çıktı.Projenin hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçenlere teşekkür ederim" dedi.
Yapılan konuşmaların ardında teknik personel tarafından katılımcılara kanola yetiştiriciliği konusunda bilgi verildi, katılımcılar tarafından kanola ekili tarla gezildi, üreticilerin soruları cevaplandırıldı. Yapılan incelemelerin ardından tarlada kanolaların hasadı gerçekleştirildi.
 
Turgut Engin