2022-2023 eğitim ve öğretim yılının sona ermesiyle Çanakkale’de 85 bin 58 öğrenci karne sevinci yaşadı. Çanakkale Merkezin yanı sıra  il genelinde faaliyet gösteren okullar bir dönemi daha geride bıraktı. Vali İlhami Aktaş da öğrencilerin karne sevincine ortak oldu.Lapseki ilçesi Çardak beldesinde bulunan Çardak İlkokulunda düzenlenen karne törenine, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Lapseki Kaymakamı Emre Öztürk, Çardak Belediye Başkanı Metin Semerci, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Lapseki İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Karaca ile öğretmenler ve öğrenci velileri katıldı. Karne dağıtım töreni, Vali Aktaş ve beraberindekilerin öğrencilere karnelerini dağıtmasıyla sona erdi. Çanakkale’de, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının sona ermesiyle 8 bin 609'u okul öncesi, 25 bin 57'si ilkokul, 23 bin 708'i ortaokul, 27 bin 684'ü ortaöğretim olmak üzere toplam 85 bin 58 öğrenci karne aldı.

Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz’dan Tatile Çıkan Öğrencilere Mesaj
Karnelerini alan ve 2022-2023 eğitim öğretim yılını tamamlanması  sonrasında bir mesaj yayınlayan İl Milli Eğitim Müdürü  Ferhat Yılmaz hem öğrencilere hem de velilere tavsiyelerde bulundu. İl Müdürü Ferhat Yılmaz mesajında “Sevgili Öğrencilerimiz, 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı 2. Dönemi'nin sonuna geldiğimiz bugün, sizler için uzun bir tatil süreci başlıyor. Aldığınız karneler, sizler için bir öz değerlendirme olacaktır. Bu öz değerlendirme sayesinde eksik ve güçlü yanlarınızı görebilecek; bilgi, erdem ve ahlakın yaşamınızda sizleri önemli ve özel hissettirecek en kıymetli değerler olduğunu bilerek kendinizi geleceğe hazırlayacaksınız.    Hayal gücü yüksek, sorgulayan, araştıran, millî ve manevi değerlerine sahip çıkan bireyler olarak güçlü ve güzel yarınlarımızın sizin eseriniz olacağına yürekten inanıyor; keyifli, verimli bir tatil geçirmenizi diliyorum. 
Değerli Meslektaşlarım, Sizler; en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı emanet ettiğimiz, onlara sadece bilgisi ile değil her yönüyle örnek olan, onları yarınlara özveri ve şefkatle hazırlayanlarsınız. Öğrencilerimizi tarihini, kültürünü, değerlerini bilen, Türkiye Yüzyılı'nın imkânları ile çağdaş dünyanın bilgi ve becerileri ile donanmış bireyler olarak yarınlara hazırlayan siz değerli öğretmenlerimize gösterdiğiniz gayret ve özveriden dolayı teşekkür ediyorum.  Kıymetli Velilerimiz, Anne ve babalarının desteğini alan her çocuk, değerli ve özel olduğunu hissettikçe mutlu; mutlu oldukça da başarılı olacaktır. Bizler; eğitim ve öğretimin paydaşları olarak idarecilerimiz, öğretmenlerimiz ve siz kıymetli velilerimizle öğrencilerimizin bedenen, ruhen sağlıklı ve mutlu kişiler olarak yetişmesi, onların bilgi ve becerilerini etik değerlerle insanlık yararına kullanması için her zaman yanlarında olacağız.  Hep birlikte sağlıklı, huzurlu, verimli ve mutlu bir tatil geçirmeyi diliyorum” dedi.
 
Tuba Demirtaş