Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO)  Haziran ayı Olağan Meclis Toplantısında konuşan ve gündemi değerlendiren ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu unutulan depremi bir kez daha gündeme getirdi. Seçimlerin geride kaldığını ve Türkiye’nin gerçek gündemine geri dönmesi gerektiğini dile getiren Semizoğlu “Seçimler geldi geçti,  seçilenler görevlerini icra etmeye başladı ama çok çabuk unuttuğumuz şeyler var. 6 Şubat depremini unuttuk. Ne basında ne kamuoyunda yeterince yer bulmuyor” dedi.
Bir iki ziyaret ve konuşmanın ardından Çanakkale’de de  deprem gerçeğinin unutulduğunu dile getiren  ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu “Bunun altını çizmek isterim; Çanakkale’miz de deprem bölgesi ve bunun için bir iki göstermelik ziyaret veya konuşmanın dışında pek bir şey yapılmadığını görüyorum. ÇTSO olarak, her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Haziran ayı olağan meclis toplantısı ÇTSO Kongre ve Fuar merkezinde düzenlendi. Üyelerin yoğun katılım gösterdiği  meclisin açılış konuşmasını yapan ve ülkenin ekonomik sorunlarına değinen  Meclis Başkanı Osman Okyay “Döviz kurlarının düşük seyretmesi nedeniyle özellikle ihracatçı firmaların dünya pazarlarında rekabet gücünü kaybettiği malumunuz. Son iki haftadır kurda gerçekleşen düzeltme hareketi bir nebze rahat nefes aldırmış olsa da beklenti, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de altını çizdiği üzere rasyonel politikalara geri dönülmesidir. İş dünyası olarak her zaman olduğu gibi üzerimize düşen tüm görevleri yapmaya, çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz. Son bir yıldır içinde bulunduğumuz olumsuzluklara ve buna eklemlenen üzücü 6 Şubat depreminin yarattığı tabloya rağmen, Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 büyüme kaydetmeyi başardı. Bunda kamu yatırımlarının artmasının payı olduğu gibi, enflasyon ortamında tüketicilerin taleplerini öne çekmesi de büyümeyi etkiledi. Maalesef tarım ve sanayi ise daraldı, öte yandan inşaatta 5 yılın en hızlı büyümesi gerçekleşti. İhracattaki daralma da dikkat çekti” dedi.

OSB Bölge Ekonomisine Can Verecek
Konuşmasında Hem Çanakkale’deki yatırım gelişmelerini hem de kuraklığa dikkat çeken Meclis Başkanı Osman Okyay “Özellikle gıda sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizin çok yakından takip ettiği üzere, Çanakkale’miz yeni bir ihtisas OSB’si kazanmış durumda. Yatırımcılardan büyük ilgi gören Ezine Gıda İhtisas OSB, tam anlamıyla faaliyete geçtiğinde 8 bin kişiye istihdam sağlayacak. Şehir ekonomisi için büyük ekonomik değer taşıyan süt ve süt ürünlerinin yanı sıra tarım ürünleri de bu OSB’de işlenecek. Tarım ve hayvancılığa olduğu kadar bölge ekonomisine de can verecek bir OSB olacağına inanıyoruz Yine Çanakkale’mize güzel bir haber de yağışlarla geldi. Geçen yıldan beri hemen her meclis toplantımızda dikkat çektiğimiz kuraklık konusunda akut durum son dönemdeki yağışlarla çözülmüş gibi olsa da kronik sorunumuz maalesef devam ediyor. Bu nedenle iş dünyamızın da halkımızın da suyu bilinçli ve tasarruflu şekilde tüketmesi büyük önem taşıyor. Bu çatı altındaki tüm iş insanı dostlarımızın bu konuda yüksek hassasiyete sahip olduklarını biliyorum. Malumunuz, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak, sürdürülebilir bir dünya için karbon salımını azaltmak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek amacıyla önemli girişimlerde bulunuyoruz. Bunlardan biri de şubat ayında devreye aldığımız çatımızdaki Güneş Enerjisi Santrali. 100 kW kurulu güçle elektrik enerjisi üretmeye başlayan santralimiz, üç ayda elektrik tüketimimizin yaklaşık dörtte üçünü (%72,68) karşıladı. Böylece hem maddi fayda sağladık hem de gelecek adına önemli bir yatırıma imza attık. Bu girişimimizin tüm üyelerimize örnek olmasını ve Çanakkale’de GES’lerin sayısının artmasını diliyoruz. Tüm sanayicilerimize de temiz ve verimli enerji sağlayan sistemlere yönelmelerini öneriyoruz” dedi.
 Öncelikli Beklentimiz Temsil  Yetkilerini Doğru Kullanmaları
Haziran ayı Meclis Gündem dışı bir açılış konuşması yapan ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu ise seçim sürecine değinerek  “Mayıs ayı Ülkemiz için önemli bir aydı. 14 Mayıs’ta milletvekillerimizi, ortalama % 90 katılım oranı ile gerçekleşen iki tur seçimler sonucunda da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımızı seçtik. Seçimlerin Türk Milletine yakışır bir şekilde huzur ve güven ortamında tamamlanması demokrasi adına sevindiricidir. Seçim sonuçlarının Devletimiz ve Ülkemize hayırlar getirmesini  diliyor, seçmiş olduğumuz  Çanakkale Milletvekillerimiz başta olmak üzere tüm seçilen vekillerimizi gönülden kutluyorum. Çanakkale vekillerimizin her biri sevip saydığımız, beraber tabut omuzladığımız ya da düğünde birlikte oturduğumuz arkadaşlarımız, kardeşlerimizdir. Bizleri en iyi şekilde temsil edecek yeterlilikte ve donanımda olduklarına inanıyorum.  Çanakkale için sevindirici bir haber daha; fahri hemşerimiz Numan Kurtulmuş TBMM Başkanı olarak seçildi. Bunun her bir Çanakkaleliye artı bir güç katacağına inanıyorum. İnşallah önümüzdeki günlerde Sayın Başkanımızı Mecliste ziyaret etmek için girişimlerde bulunacağız.  Yasama ile yürütmenin işbirliği ve uyum içerisinde çalışması hizmetlerin aksamaması için çok önemlidir. Artık seçimin Ülke gündeminden çıkması ve kamu ve özel sektörde tüm dinamiklerin de belirsizlik ortamını bırakıp işlerine adapte olmaları, önlerine bakmaları gerekmektedir.  Ülkemizin acil çözüm bekleyen sorunlarının çözülmesi,   asıl gündemimiz olan ekonomiye dönülmesi, liyakat esaslı kadrolaşma, güven ve istikrar ortamı,  sağlam eğitim, seçilen vekillerimizin temsil yetkilerini en doğru şekilde kullanmaları öncelikli beklentilerimizdir.  Yeni yüzyılın bu beklentilerimizi karşılaması ve kazananın daima Ülkemiz ve Yüce Türk Milleti olması temennisi ile her koşulda çalışmaya ve üretmeye devam eden fedakâr iş dünyasına da bu vesile ile kolaylıklar diliyorum” dedi.

Liyakat ve İnsan Enerjisinin Öne Çıktığı Bir Dönem 
Semizoğlu Merkez Bankası ve ÇOMÜ Rektörlük atamalarına da değindiği konuşmasında “Liyakatin ve insan enerjisinin öne çıktığı bir döneme girdiğimize inanıyorum. Yeni T.C. Merkez Bankası Başkanımız Sayın Hatice Gaye Erkan 40’lı yaşlarda, son derece liyakatli ve eğitimli. Onun dışında Çanakkale’mizin bacasız fabrikası ÇOMÜ’deki yeni Rektörümüz Prof. Dr. Ramazan Cüneyt Erenoğlu da yine aynı yaşlarda.  Kendilerini kutluyorum.  Bunun her birimizi de sevindirmesi ve önümüze daha umutla bakmamızı sağlaması gerektiğini düşünüyorum. Rektörümüzü hayırlı olsun demek için aradığımızda çok samimi bir şekilde karşıladı bu bizi ayrıca çok mutlu etti. Eski Rektörümüz de geçen hafta veda ziyaretinde bulunmuştu, kendisine de Üniversitemize sunduğu katkılar için  teşekkürlerimi iletmek istiyorum” dedi.

Nüfusun %15’inin Yaşadığı Bölgede Yaşanan Depremi Unuttunuz
ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu konuşmasında Deprem gerçeğini de bir kez daha hatırlattı. Semizoğlu, Çanakkale’nin de bir deprem bölgesi olduğunu hatırlatarak  bunların telafisi olmadığını, gidenin geri gelmeyeceği için ÇTSO olarak hem hükümet hem de yerel yönetimler açısından ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını dile getirdi. Semizoğlu “Seçimler geldi geçti,  seçilenler görevlerini icra etmeye başladı ama çok çabuk unuttuğumuz şeyler var. 6 Şubat depremini unuttuk. Ne basında ne kamuoyunda yeterince yer bulmuyor. Türkiye nüfusunun yüzde 15’nin  yaşadığı coğrafyadaki bu yıkıcı kayıplara sebep olan felaketi unuttuk.  Artık gerçek gündemimize dönmeliyiz. Biz her ne kadar iş dünyasının sesi olarak gerçek gündemi  her zaman diri tutmaya çalışsak da bu tüm dinamikler olmadan mümkün olmuyor.  Deprem coğrafyasıyız bildiğiniz gibi, bunun için ne yapmalıyız bir iki ay konuştuk sonrasında olmamış gibi yaşamaya devam ettik. Bunun altını çizmek isterim; Çanakkale’miz de deprem bölgesi ve bunun için bir iki göstermelik ziyaret veya konuşmanın dışında pek bir şey yapılmadığını görüyorum. ÇTSO olarak, her türlü desteği vermeye hazırız. Ne yapmamız gerekiyorsa yapacağımızın sözünü veriyoruz. Gerek hükümet gerek belediye yetkililerini bu konuda göreve çağırıyorum. Bunların telafisi yok, giden gelmiyor” dedi.

Hedefleri Iskaladık Ama Umudumuz Var
Türkiye’nin yüz yılı olan 2023 hedeflerinin tutturulamadığını ancak umudun her zaman var olduğunu dile getiren Selçuk Semizoğlu “Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan bu çok kıymetli  2023 hedeflerimizi tutturamadık ama umudumuzu kaybetmiyoruz. Yeni yüzyılda tam bağımsız güçlü bir Türkiye için gerekli potansiyelimiz fazlası ile mevcut. Siyasi kaygılardan uzak, Ülkemizin ve Milletimizin bütünlüğü için yapmamız gereken, çalışmak ve üretmek.  En büyük dış ticaret açığı kaynağımız petrol biliyorsunuz. İlk 3 ayda açığımız, petrolden dolayı 6 buçuk milyar dolar küçülmüş ama 2 buçuk milyar dolar da yurt dışından aldığımız otomotiv & araçtan dolayı artmış. Biraz daha mütevazı ve tutumlu olmamız gerektiğine inanıyorum”
 
Güzel Haberlerimiz Var

Semizoğlu  “ÇTSO olarak Çanakkale için ne yaptığımızı sorarsanız, güzel haberlerimiz var. Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından açıklanan mavi bayraklı plaj sıralamasında Türkiye, 551 plajı ile dünya 3'üncüsü olurken Çanakkale’miz mavi bayraklı 12 plajı ile  Türkiye 7’ncisi oldu. Bu sayıyı artırmak da bizim elimizde. Bu konuyu önümüzdeki günlerde gündemimize alacağız.  Kosmos Vize Hizmetleri Ofisinin açılışını dün hep beraber  gerçekleştirdik. Bizim için de Çanakkale için de büyük bir şans olduğuna inandığım Yunanistan İstanbul Başkonsolosu Georgina Soultanopoulou’nun katılımıyla resmi açılışını yaptık. Kendisi başından beri enerjisi ve pozitif ayrımcılığıyla bizleri destekledi. Bizden sadece fiziki bir mekan istediler. Biz de hemen sağladık. Bunun için çok mutluyuz çünkü basit bir parmak izi işlemi için bile İstanbul’a gitmemiz gerekiyordu. Çok şükür ki artık vize işlemleri Çanakkale’de ikamet eden  vatandaşlarımız için Odamız içerisinde kolaylıkla yapılacak. Dün bu sebeple çok rahat uyudum. Çanakkale’mize güzel bir hizmet sağladığımıza inanıyorum. Dün açılış kokteylinde Georgina Hanım ile sohbetlerimiz esnasında Yunanistan’ın 1000’in üzerinde adası olduğunu konuştuk. Bu adaların her birine ulaşım sağlanıyor. Bizim Marmara Denizi’ndeki adaların haricinde 2 tane adamız var; Gökçeada ve Bozcaada. 3 yıl önce kendisi eşi ile birlikte Gökçeada’ya geldi. Gökçeada’dan Bozcaada’ya 1 günde getiremedik. Gökçeada-Kabatepe-Eceabat-Çanakkale-Geyikli ve Bozcaada yolunu izleyerek ancak geçiş yapabildiler. Ben Gestaş Yönetim Kurulu Üyesiyim, sizleri temsil ediyorum. Geçen Cuma günü Yönetim Kurulu toplantısında Hasan Yürükçü Bey’in tekrar GESTAŞ Genel Müdürlüğüne getirilmesi kararını imzaladık. Hayırlı uğurlu olsun, Çanakkale fabrika ayarlarına geri dönüyor, yerlileşiyor ve millileşiyor. Hasan Bey Çanakkale’yi ve denizciliği iyi bilir. Adalar arasındaki ulaşım konusunu sıcağı sıcağına Hasan Bey’e aktardım. Projeler geliştirmemiz gerektiğine inandığımı söyledim kendisi de kabul etti. Bu konularda sizlerin fikirleri de çok önemli” dedi.
Selçuk Semizoğlu Konuşmasının devamında “Ticarette bazen beklemek gerekiyor. Döviz kurları oturmadığı sürece ihracatçıların işi zor oluyor. Asgari ücret de  gündemde. Artış olduğunda herkesin maliyetleri etkilenecek. Çalışanla işveren bir bütün, herkesin mutlu olacağı bir Türkiye olmalı. İnşallah bunların hepsinin üstesinden geleceğiz. 31 Mayıs’ta TOBB  79. Genel Kuruluna delegelerimiz ve Genel Sekreterimiz ile katılım sağladık. Çanakkale’ye olan desteğini her fırsatta ve ortamda dile getiren ve bunu bize hisettiren Birlik Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu Bey ve ekibi güven tazeledi.  Beni de Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyeliğine uygun gördüler. Geçen dönem de öyleydim. Bu Konsey Üyeliği basit bir konum değil. Bu göreve seçilme sebebimiz Odamızın hizmet kalitesi ve üyeleri ile olan irtibatı oldu. Huzurlarınızda sizlere, Meclis Üyelerimize, en başta Genel Sekreterimiz Sayın Sema Sandal olmak üzere sekretaryaya çok teşekkür etmek istiyorum. TOBB’a gittiğimiz zaman Çanakkale’ye olan bu yaklaşımı ve pozitif ayrımcılığı hissediyorsunuz. Çalıştık, bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Bünyamin Nami Tonka