2015 Yılında Barış Plajında göndere çekildiği günden bugüne her yıl Mavi Bayrak almaya hak kazanan Çanakkale Belediyesi 8. Yılında da tüm plajlarında Mavi Bayrak Dalgalanacak.  Her yıl farklı bir plajda düzenlenen Mavi Bayrak programı Bu yıl ilk kaz Mavi Bayrak alacak Dardanos Plajında düzenlendi.  Denize girmek isteyen vatandaşlara güven veren Mavi Bayrak törenle göndere çekildi.
 Ülkenin sahil kesimlerinde olduğu gibi Haziran ayı itibari ile havaların iyice ısınması ile  yaz sezonu başladı. Bu sıcak havalarda vatandaşların en çok tercih ettiği yer ise   denizi ve sahiller oluyor. Özellikle yabancı turistlerin en çok tercih ettiği plajlar ise Mavi Bayraklı plajlar olurken, Çanakkale Belediyesine ait Barış Plajı, Güzelyalı ve Dardanos Halk Plajında da her yıl olduğu gibi bu yıl da Mavi Bayrak dalgalanacak.  Denizlerin temiz olduğunu gösteren Mavi Bayrağın teslim töreni ise Dardanos Plajında gerçekleştirildi. Düzenlenen Bayrak teslim törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜÇEV)  Kuzey Ege İlleri  Koordinatörü Doğan Karataş, Belediye Meclis Üyeleri, EKO Okul  programı kapsamındaki Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye Mavi Bayrak Sıralamasında 3’üncü
Törende açılış konuşması yapan ve Türkiye’nin Mavi Bayrak başarısı hakkında bilgiler veren Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜÇEV)  Kuzey Ege İlleri  Koordinatörü Doğan Karataş  “Bugün aramızda çok değerli çevre temsilcileri ve EKO okul temsilcileri de var. Burada hem çevre sorunlarına dikkat çekmek ve mavi Bayrağımız Dardanos plajında göndere çekmek  için toplandık.  Dünyada  temiz çevre ve temiz deni anlamına gelen Mavi Bayrak çalışmaları 1993 yılında Turizm Bakanlığımız nezdinde  başlatılmış o günden bu güne Mavi Bayrak çalışmaları ülkemizde başarı ile yürütülmüştür.  Bu başarı elbette  Türkiye Çevre Eğitim Vakfı nezdinde bize ait tek bir başarı değildir.  Bu başarıda özellikle Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız ve Kültür  Turizm Bakanlığımızın da çok çok büyük emekleri vardır. Aynı zamanda  Mavi Bayrak çalışmalarının sağlıklı ve nitelikli olabilmesi için olmazsa olmaz koşullarımızdan birisi de  Belediyeyle ve özellikle STK’larla uyumlu  çalışabilmektir.  Tüm bu çalışmaların ortak sonucu olarak  2023 yılı itibari ile gururla belirtmek isterim ki  Türkiye sahip olduğu 151 plaj ile  Dünyada İspanya ve Yunanistan’ın ardından 3. Sırada yer alıyor.  Çevrenin ve Halk Sağlığını korumak kriterleri barındıran  dünyada  halk nezdine en çok bilinen ve güvenilen  Marmara halkın sağlıklı bir şekilde sahillerden faydalanması da  sürdürülebilir bei çevrenin gelişmesine katkı sağlamaktadır . Çevre, sağlık, güvenlik ve hijyen konularının en üst seviyede tutulduğu Mavi Bayraklı Plajlarda  Yüzme suyu sezon içerisinde sürekli takip edilmekte  ayrıca plaj ve donanımların temizliği, engelli olanakları, can güvenliği ve  çevre yönetmeliğine dair pek çok kriter sürekli olarak  Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından denetlenmektedir. Tüm bu kontrollerin ardından plajımız artık yüzme suyuyla, ter temiz sahili, güvenlik önlemleriyle  ve özellikle engelli olanakları ile  eksiksiz bir biçimde mavi bayrak almaya artık hazır.  İlk olarak 2015 yılında Barışın şehri Çanakkale’ye  Barış plajını kazandırarak başladığımız bu sürece  daha sonra Mega Beacıh, Güzelyalı  ve son olarak Dardanos plajını bu sürece dahil ettik” dedi.

Aralıksız 8 Yıldır plajlarda Dalgalanıyor
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise yaptığı konuşmasında Çanakkale Belediyesinin çevre konusunda yaptığı çalışmalara değinerek, 8 yıldır alınan mavi Bayrağın sürdürülebilirliğin göstergesi olduğunu belirterek “Neden, nasıl mavi bayrak alıyoruz? Çünkü  Çanakkale olarak hem merkezdeki hem de mücavir alan Güzelyalı ve Dardanos bölgesinde  çevre yatırımlarımızı tamamladık.  Yani Kanalizasyon ve arıtmalarımızı tamamladık.  Yaptığımız temizliklerle denizlerimizi temizliyoruz ve dolayısı ile hiçbir atık denizlerimize gitmiyor.  Arıtmalarımız çalışıyor ve Marmara Denizine kıyısı olan tüm illerde  arıtması yapılmış çağdaş teknolojilerle  donatılmış il Çanakkale ilidir.  Katı atık tesisimizi de hayata geçirdik ve kirletici unsurlara karşı gerekli tedbirleri alarak  çalışmalarımız tamamladık.  Bütün bu tesisler  denetim altında ve Halk Sağlığı tarafından denetleniyor.  Dolayısı ile bunların denetim altında olması da halkımız açısından bir güvence.  Türkiye Çevre Eğitim Vakfı gerekli denetimleri yaptıktan sonra bu  mavi bayrağı veriyor.  8 yıldır da biz bu bayrakları peyder pey aldık.  Bu önemli ve hiçbir aksaklık olmadan, arada kesinti olmadan bu bayrakları almak  sürdürülebilir bir iş yaptığımızın göstergesi.  Yani biz bu denetimleri yapıyoruz  ve bunun sonucunda da bayrak almaya hak kazanıyoruz.  Bir Müsilaj sorunu yaşadık biliyorsunuz Marmara denizinde.

Müsilaj Dönebilir
Başkan Gökhan geçtiğimiz yıl yaşadığımız Müsilaj  sorununa karşı alınan önlemlerin gevşediğine ve Marmara’ya atık suların akıtılmaya devam edildiğini belirterek, müsilaj’ın geri gelebileceği sinyallerini verdi. Başkan Gökhan “Maalesef atık sular kanalı ile Marmara denizini kirlettik.  Bununla ilgili  önlemler alındı ama bana sorarsanız bu yeterli değil.  Ya da bunlar unutuldu, gevşedi . Ama hala daha o ergene nehrinden, Kocaeli Körfezinden atıklar maalesef denizlerimize, derelerimize  ve  özellikle gübreli tarlalardan akan suların denizlerimize  ulaşmaya devam ediyor. Kapalı sulama sistemine geçemedik. Bunun sonucunda da Marmara denizinde  her an  müsilaj sorunu ile karşılaşabiliriz.  Ama onun ötesinde illa Müsilaj olmasa da  istatistikler Marmara Denizindeki balık çeşitlerinin yok olduğunu gösteriyor.  Yani Mevcut ekosistem içerisindeki ol balıklar,  maalesef nesilleri birer birer yok oluyor.   İklim değişikliği de çok ciddi boyutlara ulaştı. Her akşam televizyonu açtığında bir sel haberi görürsünüz.  Çünkü düzensiz bir yağış  ülkesine döndük.   Çanakkale’de olmadı ama olmaz diye bir kaide yok.  Bu düzensiz iklim ya kuraklık ya düzensiz yağış getiriyor.  Bütün bunlar çevre sorunlarına karşı duyarlı olmamız gerektiğini gösteriyor.  Çevrenin kirletilmesi, ormanların yok edilmesi, yanlış tarım gibi bunların hepsi ekolojiye zarar veriyor” dedi.  
 Konuşmaların ardından  Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a Mavi Bayrak  teslim belgeleri takdim edildi.  Daha sonra  EKO Okul temsilcileri olan Bahçeşehir Koleji, Çanakkale Koleji, İsmail Kaymak Koleji, Ticaret Borsası İlkokulu , Cevatpaşa Ortaokulu,  Turgut Reis Ortaokulu okul temsilcilerine ve öğrencilerine teşekkür belgeleri verildi. Programın sonunda ise alkışlar arasında taşınan mavi Bayrak Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından göndere çekildi.
 
Tuba Demirtaş