SMA Tip 1 Hastalığı ile mücadele eden Gelibolulu Minik Merve’nin tedavi kampanyası devam ediyor.  Kampanyada  yüzde 60’a ulaşmak için çalışan gönüllüler vatandaşlardan destek bekliyor. Yapılan her bağışın Merve'ye umut olduğunu unutmadan 14 bin 500 kişi 1000 TL bağışlarsa kampanya yüzde 60’a ulaşacak.
Tekin Ailesinin 3 çocuğundan en küçüğü olan dört yaşındaki Merve Tekin’in  hastalıkla mücadelesi  doğduktan 2 ay sonra başladı. Merve 2 aylık olana kadar ters giden bir şeylerin olduğunun farkına varan Tekin ailesi Çanakkale  Onsekiz Mart Üniversitesine  giderek durumu anlamaya çalıştı. Minik Merve’nin durumunun anlaşılabilmesi için çok sayıda test yapıldı. Testlerin sonuçları ise Tekin ailesini yıkan sonuca ulaşıldı. Tekin Ailesi minik kızları Merve’nin Tedavi edilmediği takdirde ölümcül olan SMA Tip 1 hastası olduğunu öğrendi. Kızının SMA hastası olduğu öğrenildi.  Müteahhit Baba kızının hastalığını yavaşlatmak için tüm imkanlarını seferber edip minik kızlarını tedavi ettirmeye çalıştı. Ancak bunda başarılı olamadı. Çünkü tedavi masrafları oldukça pahalıydı. Tedavinin Yurt dışında olması ve dolar bazında olması  tüm SMA hastalarının aileleri gibi Merve’nin ailesini de zorladı.

Gelibolu ve Çanakkale’de Kampanyalar Yürütülüyor
Tekin ailesi minik kızları Merve’nin yaşama tutunmasını sağlamak için Çanakkale valiliği onaylı kampanya başlattı. Merve’nin tedavisi için gerekli olan 1 Milyon 825 Bin dolar tutarındaki tedavi ücretinin toplana bilmesi için Gelibolu’da ki Sivil Toplum Kuruluş ve Dernek bir araya gelerek, Merve’ye umut olmak kampanyaya destek oldular.  Kampanya süresince  aylardır çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Etkinlikler sonucunda toplanan paralar  kampanyayı ilerletse de Merve’nin tedavisine yetmiyor. Bu nedenle sadece Gelibolu’da değil, gönüllüler Çanakkale’de de  kampanyalar gerçekleştiriyor.

Bağışlarda hedef Yüzde 60’a Ulaşmak
Mimik Merve’nin hayata tutunabilmesi için Merve’nin fotoğrafının olduğu 500 adet özel  kumbaralar ve bağış stantları yaptırıldı ve bu stantlar Çanakkale merkez ve ilçelerde işlek caddelere gönüllüler tarafından konularak Merve için bağış toplanıyor. Ayrıca minik Merve’ye SMS üzerinden bağışların yapılabilmesini saplamak için 2809 numarasına SMS atarak 1 SMS 20 TL olarak bağış yapılması kolaylığı sağlandı.  SMA hastası Minik Merve’nin 2 milyon dolarlık tedavi ücretinin toplanması için bağış kampanyaları devam ederken Merve’nin hayata tutunabilmesi için yeni adım Merve’nin tedavi ücretinin % 60’sının toplanmasını sağlayacak olan yeni kampanya oldu. 14.500 kişi Çanakkale valiliği onaylı yardım hesaplarına 100’er TL bağış yaparsa bu hedefe kısa sürede ulaşılacak ve SMA hastası minik Merve’ nin yaşama umudu dahada artacak. Kampanyada 14.500 kişi arasında olmak istiyorsanız Minik Merve için Çanakkale valiliği onaylı Merve’nin babası Ferdi Tekin adına açılan Zıraat Bankası TR36 0001 0025 0752 6944 5550 07 IBAN numarasına 100 TL bağışa  bulunabilirsiniz. SMA hastası Minik Merve’nin büyük Çanakkale ailesine ihtiyacı var. Haydi Çanakkale Merve’ye umut ol.

Arzu Baladur