Alınan önlemlerle ilgili yapılan açıklamada “ Ayvacık İlçesine bağlı Küçükkuyu Beldesi, turizm ve ticari taşımacılık yönünden Avrupa kıtası ile Ülkemiz batı bölgeleri arasında  önemli bir konumda yer alıyor. Küçükkuyu Beldesi’nin özellikle yaz aylarında nüfusunun kapasitenin üzerinde artış göstermesi, belde sokak, caddelerinin dar olması ve yeterli otopark alanının olmaması trafik düzenini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle  Ayvacık ilçesi ile Küçükkuyu beldesi arasında yapılan, Assos ve Troya Tünelleri,  sayesinde  Küçükkuyu Beldesi’ne ulaşım, mesafe, zaman ve akaryakıt tasarrufu sebebiyle daha cazip ve kolay hale gelmiştir.
‘2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi’ ve ‘2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı’ doğrultusunda Sorumluluk güzergahı ‘Assos ve Troya Tünelleri’ içerisinde: ‘Algılanan Yakalanma Riski Duygusu’nun geliştirilmesine yönelik görünür olmak ‘Aşırı ve Uygunsuz Hızla Mücadele’ kapsamında karayolunda tüm yol kullanıcıları için düzenli ve güvenli bir trafik ortamını sağlamak Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının azaltılarak can kayıplarını önlemek Trafik denetimlerinin her zaman her yerde; etkin, sürekli, yoğun ve kararlılıkla yürütmek amacıyla; Video Kameralı Radar cihazı kurulu olan aracımızla, ‘Seyir Halinde Radarla Hız Denetimleri’ planlanmakta ve uygulanmaktadır. Bölge Trafik ekiplerimizce yasal sınır üzerinde hız ile seyreden araçlara/sürücülere ‘Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı’ düzenleniyor.
 ‘Küçükkuyu Beldesi’ içerisinde, Taşıt yolu üzeri park/duraklama ihlali yapan araç sayısını azaltmak, Mecburi hallerde yapılacak park ve duraklamaları kontrol altına almak, Tünellerden gelen akıcı ve yoğun trafiğin olumsuz etkilenmesini önlemek, Yaya’ya çarpmalı ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarını önlemek amacıyla, Ayvacık Bölge Trafik ve Karayolları 142. Şube Şefliği işbirliğince; fiziki tedbirler artırılarak; yol şerit çizgileri yenilenmiştir. Bu sayede her zaman en az iki şeridin trafik akışı kesintisiz hale geldi.
 
İkinci ve üçüncü şerit arasına aralıklı olarak delinatörler (esnek şerit ayırıcı) monte edilmiştir. Bu sayede mecburi hallerde yapılacak park ve duraklamaların kontrollü olarak paralel şekilde en sağ şeride yapılmasına olanak sağlanmış, dik ve ikinci sıra parklanmanın önüne geçilmiştir. Aylık kontrol programı kapsamında, Seyir Halinde Denetimler arttırılarak, Küçükkuyu Beldesi anayol üzerinde en az iki şeridin her zaman açık kalması sağlanmakta, mecburi hallerde en sağ şeritte yola paralel olmak şartıyla yapılan park ve duraklamaların kontrol altında tutularak, gece / gündüz trafik tanzimi sağlanıyor. Yeni trafik düzenine alışkanlık kazandırmak ve yol kullanıcılarını bilgilendirmek amacıyla yazılı ve görsel içerikli Broşürler hazırlanarak vatandaşlarımıza dağıtılıp, yüz yüze eğitici ve bilinçlendirici faaliyetler yapıldı.  Daha çok kitleye ulaşmak ve bilgilendirmek amacıyla, yeni trafik düzeni ile ilgili; Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, Küçükkuyu Belediye Başkanlığı, Küçükkuyu Jandarma Komutanlığı, Küçükkuyu mahalle muhtarları, esnaflar, camiler, marketler, fırınlar, ticari taksi durakları, minibüs kooperatifleri vb. kurumlar ve kişiler ile görüşüldü” ifadelerine yer verildi.
 
Haber Merkezi