Lapseki Sahil Sosyal tesislerinde düzenlenen program, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Halk Eğitim Müdürü Zafer Çelik, “Milli Eğitim Bakanlığımızın ilanı ile Haziran ayının ilk haftası ‘Hayata boyu öğrenme haftası’ Kutluyoruz. Hayat boyu öğrenme,yaşam boyu süren bir eğitim faaliyetidir. 7’den 70’e herkesin katıldığı bir etkinlik bütünüdür.Hayat boyu öğrenme faaliyetleri ;genel kurslar ve mesleki kurslar olmak üzere 2 ana kategoride 72 alanda, toplam 3749 kurs programı ile yürütülmektedir. Hayat boyu öğrenme haftası ile öğrenme faaliyetlerine katılımı arttırmayı, öğrenme fırsatları hakkında halkımızı bilgilendirmeyi, öğrenmeyi teşfik etmeyi, geçmişle günümüz arasındaki bağı kuvvetlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu hafta ile bireylerin kendilerini geliştirmeleri için merak ve istek uyandırmak, öğrenmenin eğlenceli ve rehabilite eden yönünü öne çıkarmak ve bireylerinin öğrenme süresince katılımını sağlamak temel amacımızdır. Bölgemizin istihdam alanlarına yönelik faaliyet gösteren firmalar ile yerelde protokoller imzalayarak, sektörün ihtiyaçlarına yönelik kurslar açarak nitelikli iş gücünü arttırma katkı sağlamaktayız. Lapseki Halk Eğitim Merkezi olarak, ilk yardım kurslarımızı ve afet acil durum farkındalık kurslarımızı ön planda tutarak, toplumumuzda farkındalık oluşturduğumuza inanıyoruz. Başta örgün eğitim kurumlarımız olan okullarımız tüm kamu kurumlarımızla yakın iş birliği içinde çalışmaktayız. Bu bağlanmada tüm okul müdürlerimize ve kurumlarımızın daire huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.
Ardından öğrencilerin gitar gösterisi, Halk Eğitim Merkezi 36-72 ay oyun odası öğrencilerin gösterisi, Çardak yetişkin halk oyunları gösteresi, Plevne ortaokulu özel eğitim öğrencilerinin gösterisi, Türk halk müziği dinletisi, Resim sergisi açılışı ve son olarak ta stantların açılı yapıldı.
Programa Lapseki Kaymakamı Emre Öztürk, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Çardak belediye Başkanı  Metin Semerci,  İlçe Emniyet Müdürü Faruk Karabulut İlçe Müftüsü Rahmi Temiz, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Kaçan, İlçe Özel İdare Müdürü Aydın Şafak Kılıçaslan,İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Karaca okul müdürleri ve öğrenci velileri katıldılar.
 
Mine Yel