Hayata gözlerimizi açtığımız ilk andan itibaren motor gelişim, denge kurabilme, fiziksel aktvite ve koordinasyondan sağlamak için gözün hayatımızda önemli bir rolü vardır. Günlük hayatta gözümüzün işlevi, sağlıklı bir yaşam sürdürmeyi sağlar. Rutin hayatımızda herhangi bir aktivite yapmak, özgürce hareket etmek ve karşılıklı iletişim kurabilmek görme eylemi ile hayat bulur. Görme eyleminde yaşanan sorunlar hayat kalitesini olumsuz etkiler.
 
Ekrana bakma süresinin uzun olması, uygun olmayan ışıklandırmalara maruz kalmak, gözün darbe alması, diyabet ve kalp damar rahatsızlıkları, genetik özellikler ve bazı hastalıkların yan etkilerine bağlı olarak göz sağlığı olumsuz etkilenir. Bunun sonucunda göz hastalıkları ortaya çıkar. Göz sağlığının olumsuz etkilenmesi sonucu oluşan göz hastalıklarından bazıları şu şekildedir:
 
Glokom: Göz tansiyonu olarak da bilinen glokom sonucu gözde bulanık görme oluşur. Ayrıca göz ve başta şiddetli ağrıya neden olur.
Şaşılık: İki gözün birden aynı noktaya orantılı bakmasını engelleyen göz problemidir.
Renk Körlüğü: Genellikle genetik faktörlerden kaynaklı olan renk körlüğü, kırmızı yeşil ve mavi renkleri birbirinden ayırt edememe durumudur.
Katarakt: Normalde şeffaf olan göz merceğinin herhangi bir nedenden dolayı bulanıklaşması katarakt olarak adlandırılır
 
Göz hastalıkları sonrası uygulanan tedavi protokolleri birbirinden farklılık gösterir. Katarakt sonucu en sık uygulanan prosedür cerrahi yöntemlerdir. Katarakt ameliyatı göz merceğinin yerinden çıkarılarak yerine yapay bir mercek takılması işlemidir. Siz de katarakt nedir? Katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Gibi soruların cevabını merak ediyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz. Göz hastalıkları sonrası uygulanan tedavi protokolleri birbirinden farklılık gösterir. Katarakt sonucu en sık uygulanan prosedür cerrahi yöntemlerdir. Katarakt ameliyatı göz merceğinin yerinden çıkarılarak yerine yapay bir mercek takılması işlemidir.
 
Katarakt Nasıl Ortaya Çıkar?
Katarakt çoğunlukla yaş alma ve göze gelen darbeler sonucu göz merceğini oluşturan dokuların hasar görmesi sonucunda oluşur. Mercekte bulunan lifli yapı yavaş yavaş parçalanarak puslu ve bulanık görmeye neden olur. Genetik faktörler, steroid ilaçların uzun süre kullanımı, diyabet (şeker hastalığı) ve kalp damar hastalıkları ve diğer bazı göz rahatsızlıkları da katarakt gelişmesine neden olabilir. Katarakt sonucu göz bulanık ve ışıklı ortamlarda parıltılı görme oluşur.
 
Katarakt görme bozukluğu sonrası önerilen tedavi yöntemlerinden biri de ameliyattır. Katarakt ameliyatı hasar görmüş göz merceğinin yerinden çıkarılarak yapay bir mercekle yer değiştirilmesi işlemidir. Katarakt ameliyatı genellikle hastanede yatış gerektirmeyen, işlemi kolay olan bir ameliyat sürecidir ve oldukça güvenli bir yöntemdir. Katarakt ameliyatı sonrası nadir de olsa oluşabilecek komplikasyonlar şu şekildedir:
 
İltihaplanma
Enfeksiyon kapma
Kanama
Gözde şişme
Göz kapağı sarkması
Takılan yapay merceğin yerinden çıkması
Göz tansiyonu
Retina dekolmanı (retinanın yırtılması)
Görme kaybı
Kataraktın tekrarlaması
Katarakt Ameliyatı Nedir?
Katarakt ameliyatından sonra, görüşün iyileşmesi uzun zaman alabilir. Göz iyileşmeye başladığı ilk dönemde bulanık görme yaşanabilecek durumlar arasındadır. Ayrıca ameliyattan sonra renkler ve cisimler daha parlak görünebilir. Bunun nedeni göz merceğinin bulunduğu yerden çıkarılarak yerine yeni bir lens yerleştirilmesidir. Genellikle ameliyattan bir veya iki gün sonra, sonraki hafta ve yaklaşık bir ay sonra iyileşmeyi takip etmek amacıyla doktor tarafından randevu günleri planlanır. Ameliyattan sonra birkaç gün kaşıntı ve hafif rahatsızlık hissetmek normaldir.
 
Katarakt Ameliyatı Sonrası Problemler
Katarakt Ameliyatı Sonrası İyileşme
Ameliyattan sonra gözü ovmamaya ve gözün darbe almamasına dikkat etmek gerekir. Ameliyat günü göz bandı veya koruyucu bir ekipman kullanmak da doktor tarafından önerilebilir. Ayrıca enfeksiyonu ve iltihap oluşumunu engellemek, göz tansiyonu gibi oluşabilecek göz rahatsızlıklarını önlemek için doktor tarafından bazı ilaçlar reçete edilebilir. Ameliyat sonrası sürecin sağlıklı geçmesi için ameliyat sırasında da doktor tarafından ilaç enjekte edilmesi istenebilir.
 
Katarakt ameliyatı sonrası genelde bir hafta içerisinde iyileşme başlar ve oluşan rahatsızlıklar ortadan kalkar. Tam iyileşmenin sağlanması çoğu zaman sekiz haftayı bulur. Katarakt ameliyatı sonrası oluşan bazı belirtiler ciddi yan etkilerdir. Bu belirtilerin yaşanması durumunda doktora başvurmak gerekir. Bu belirtiler şu şekildedir:
 
Görme kaybı
Azalmayan şiddetli ağrı
Geçmeyen gözün kızarması
Göz kapağının şişmesi
Göz önünde oluşan ışık çakmaları
Katarakt Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Katarakt ameliyatı sonrası gözlük kullanımına ihtiyaç duyulabilir. Bu tür durumlarda doktor tarafından uygun gözlük reçete edilir. Gözlük kullanımı genellikle ameliyattan sonraki üç aylık sürede sonlanır. Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin sağlıklı geçmesi için yapılması gerekenlerden bazıları şu şekildedir:
 
Ameliyat sonrası verilen göz damlalarını talimatlara uygun olarak kullanmak
İlk 2-3 gün yapacağımız işlerde ve konfor alanının sağlanmasında çevreden destek almak
Göz koruyucuyu en az bir hafta önerilen şekilde kullanmak
Doktor tarafından reçete edilen ağrı kesicileri düzenli almak
Göz hijyenine dikkat etmek
Banyo yaparken göz için önerilen koruyucu bantları takmak
koruyucu bandı ve güneş gözlüklerini açık havada kullanmak
4 ila 6 hafta boyunca yüzmekten kaçınmak
Gözlerini ovmamak
Duş sırasında sabun veya şampuanın göze kaçmasını engellemek
Doktor onay verene kadar araba kullanmamak
Yorucu egzersiz veya ev işi yapmaktan kaçınmak
En az 4 hafta göz makyajı yapmamak
Doktor tavsiyesi dışında hareket etmemek
Katarak Ameliyatı Sonrası Evde Neler Yapılabilir?
Özellikle diğer gözdeki görüş zayıfsa, görüş geri gelene kadar kişisel işlerde yardım edecek bir destek kaynağının olması iyileşme süreci için önemlidir. Verilen ilaçların düzenli kullanılması da iyileşme sürecinin sağlıklı geçmesi için oldukça büyük önem arz etmektedir. Doktor tarafından hastaneden ayrılmadan önce, gözün iyileşmesine yardımcı olmak ve enfeksiyonu önlemek için s bazı göz damlaları reçete edilir. Göz damlalarını doktorun önerdiği şekilde kullanmak önemlidir.
 
Aksi söylenmedikçe şunları yapmak gerekir:
 
Damlalara operasyondan sonraki sabah başlamak
Bu damlaları yalnızca ameliyatlı bir gözde kullanmak
Damlaları kullanmadan önce elleri yıkamak ve göz hijyenine dikkat etmek
Göz damlasını doktorun tavsiye ettiği süre boyunca kullanmak ve kendiliğinden kesmemek
Göz damlasının bir başkası tarafından kullanılmasına izin vermemek.
 
Kaynak: www.medicalpark.com.tr