Kale Grubu’nun, sosyal girişimciler ve sosyal girişim dünyasına ilgi duyan gençleri bir araya getirdiği ‘Hayata Değer Buluşması’ Müze Gazhane’de gerçekleşti. Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, “Gençlerin enerjisi, yenilikçi fikirleri ve tutkulu çabaları, sosyal girişimcilik alanında büyük bir potansiyel barındırıyor. Gün, gençlerle birlikte onarma günü… Düşleri ve deneyimleri tek potada harmanlamalıyız” dedi.
 
Kale Grubu, hayatını Türkiye sanayine adamış bir iş insanı ve girişimci olan Kurucusu Dr. (h.c.) İbrahim Bodur’u vefatının yedinci yıl dönümünde anmak, aynı zamanda değerlerini gelecek nesillere aktarmak için bu yıl ikinci kez düzenlediği ‘Hayata Değer Buluşması’nı, sosyal girişimciler ve gençlerle birlikte gerçekleştirdi.
 
Müze Gazhane’de yapılan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, “Sosyal girişimcilerin başarısını kutlamaktan ya da cesur vizyonerlerin hikayelerini paylaşmaktan öteye geçebilmeyi, iş birlikleri için ideal zemini sunabilmeyi çok önemli görüyorum. Sosyal girişimciler arasında, kamu kuruluşları ve özel sektör arasında, jenerasyonlar arasında yeni köprüler kurabilmek adına hiçbir fırsatı kaçırmamamız gerektiğine inanıyorum. Zira biliyorum ki, kuracağımız bu köprüler hepimizi başka bir geleceğe taşıyacak. Umudu eyleme çevirmek, sosyal etkinin çeperlerini genişletebilmek bizim elimizde…” dedi.
 
Zeynep Bodur Okyay: Gençlerle kuracağımız bağ tek taraflı değil, birbirinden öğrenen ve gelişen bir yapıda olmalı…”
 
Gençlerin enerjisi, yenilikçi fikirleri ve tutkulu çabalarının, sosyal girişimcilik alanında büyük bir potansiyel barındırdığını vurgulayan Zeynep Bodur Okyay, “Artık, ‘Gençlere geleceği emanet etmek’ klişesinden kurtulmanın zamanı geldi de geçiyor. Gençlere yatırım yaptım diyerek geri çekilmek, bundan böyle kabul edilebilir değil!  Gün, gençlerle birlikte onarma günü. Düşler ve deneyimleri tek potada harmanlamak hayati önemde. Son 7 yıldır birçoğu henüz çok genç yaşlarda olan sosyal girişimcilerle yakın çalışıyoruz. Onları anlamaya, yol boyunca duyabilecekleri ihtiyaçlar için yanlarında olmaya, hedefe birlikte koşmaya ve elbette onlardan öğrenmeye gayret ediyoruz. Bugün gençlerle kuracağımız bağın tek taraflı değil birbirinden öğrenen ve gelişen bir yapıda olmasının hayata değer katmak için ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Onlarla anlamlı ve etkili diyaloglar kurabilmek için tüm kapıları açıyor, engelleri aşıyoruz” diye konuştu.
 
Sosyal girişimcilerden ilham veren sohbetler
 
Hayata Değer Buluşması, İhtiyaç Haritası Kurucu Ortağı Ali Ercan Özgür, Nivogo Kurucu Ortağı Arnas Akbaş, S360 Sürdürülebilirlik Danışmanı Aysel Kapsız, Impact Hub Istanbul Kurucu Ortağı Ayşe Sabuncu, PlumeMag Kurucusu Bihter Ayyıldız, Alethina Kurucusu Can Atacık, 3dots Kurucu Ortağı Çağıl Özdemir, Dünya Ekonomik Forumu Küresel Sosyal Girişimcilik Birliği Başkanı Daniel Nowak, Esmiyor Kurucu Ortağı Derin Altan, Artcomun Kurucu Ortağı Dora Kezer, Good4Trust Alan Oluşturucu ve Yönetim Çemberi Koordinatörü Eş Yazarı Ece Satıcı, Onarım Atölyesi Kurucusu Ekin Al, Kültür Yöneticisi Emre Erbirer, Katalist Kurucu Ortağı Emre Gür, Los Chullos Kurucusu Güven Cem Çullu, Gözlemevi Kurucusu Handan Uslu, Yazar-Eğitmen Hülya Mutlu, Sivil Toplum Gönüllüsü İbrahim Betil, Etki Kolaylaştırıcısı İlayda Küçükafacan, Dnd Lab Kurucu Ortağı Mehmet Can İrhan, İhtiyaç Haritası Kurucu Ortağı Mert Fırat, UP School Kurucu Ortağı ve CEO’su Mina İlköz Demirtaş, Abdi İbrahim Kurumsal İlişkiler, Sürdürülebilirlik ve İletişim Direktörü Oğuzcan Bülbül, Birleşmiş Milletler SKA Genç Lideri, Twin Science Kurucu Ekip Üyesi Okan Dursun, Blindlook Kurucu Ortağı Sadriye Görece, Impact Hub Istanbul Kurucu Ortağı Semih Boyacı, Sürdürülebilirlik İletişimcisi Sertaç Doğanay, Good4Trust Kurucusu Uygar Özesmi,
Biriktir Kurucu Ortağı Yağmur Gömürlü gibi sosyal girişimcilik ekosisteminin önde gelen paydaşlarını bir araya getirdi.
 
Sosyal girişimciliğin geleceğini irdeleyen, gençliğin özel sektör etkisine ışık tutan, dayanışmadan sosyal fayda odaklı veriye, etki yatırımlarından yeni nesil iş birliğine kadar birçok konuyu ele alan ilham ve enerji dolu oturumlara, başta gençler olmak üzere tüm katılımcılar büyük ilgi gösterdi.
 
Sosyal girişimcilere ve gençlere özel atölye çalışmaları
 
Hayata Değer Buluşması kapsamında gençlere ve sosyal girişimcilere özel atölye çalışmaları düzenlendi. Sosyal girişimcilere özel olarak düzenlenen ‘Kazan Kazan Modeli’, ‘Kurum İş Birliklerinin Formülü Var Mıdır?’ ve ‘Yeni Kaynakların Kapısını Aralama’ atölyeleri yoğun ilgi görürken gençler için düzenlenen ‘This Is Mana X Upcycling’, ‘Sınırları(nızı) Aşın!’ ve ‘Değişimin Neresindesin?’ atölyeleri de gençlere farklı bir deneyim yaşattı.
 
Ayrıca Sosyal Girişimcilik Pazar Yeri’nde her biri farklı alanda etkin çalışmalar yürüten 50’ye yakın sosyal girişimci tezgâh açarak ürünlerini ve çalışmalarını tanıtma fırsatı buldu.
 
Haber merkezi