Okula, yere ve mekana bağlı kalmadan hayatın her alanında öğrenmeyi sağlamak ve vatandaşlara eğitim sağlamak amacı ile ‘Yaşamın Her Anı Öğrenme Zamanı’ felsefesi ile çalışmalar yapıldı. Halk Eğitim Merkezi tarafından başlatılan hayat boyu öğrenme, eğitim öğretim faaliyetleri aracılığıyla bireysel, toplumsal gelişim ve istihdam öncelikli bir yaklaşımla vatandaşlar faydalanıyor. Bu yıl  il genelinde 2 binden fazla kurs düzenlendi.  El Sanatları, Giyim Teknolojileri, Resim, Çinicilik, Seramik, moda tasarım, müzik, resim gibi vatandaşların talep ettiği her alanda kurslar açıldı. Yıl boyunca düzenlenen kurslara 40 bin kişi katılım gösterdi.
Kurslarda eğitim gören kursiyerler eserlerini ve yeteneklerini yılsonu programında sergilediler.  Kursiyerlerin eserlerinin yer aldığı ve Anadolu Hamidiye Tabyalarında gerçekleştirilen serginin açılışına Vali İlhami Aktaş, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Emniyet Müdürü Celal Taşci, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Sadi Akman, Sahil Güvenlik Batı Marmara Grup Komutanı SG. Yb. Ercan Oran, kurum müdürleri, şehit aileleri, gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

SERGİ AÇTILAR
Bir yıl devam eden çalışma sonucunda yıl sonu programı düzenlendi. Programın açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz yaptı. Yılmaz hem kurslar hem de kursiyerlerin katılımı ile ilgili bilgiler verdiği açıklamasında “Halk Eğitim Merkezimiz tarafından hazırlanan kurslarda gösterilen faaliyetler burada sergileyeceğiz.  İlimiz genelinde Hayat Boyu Öğrenme Kurslarının eserleri sergilenmeye devam edecek.  Bu yıl Halk Eğitim Merkezlerimizde 2 bin civarında kurs açılışı yapıldı. Bu kurslara toplamda 40 bin vatandaşımız katılarak eğitimlerini başarı ile tamamladılar.  Destek veren çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum Çünkü bu sene ulaştıkları sayı ile geçtiğimiz yılın performansını tam olarak ikiye katladılar. Bu nedenle gerek yıl boyunca verilen eğitim gerekse bu serginin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 
Halk eğitim merkezi beceri geliştirme kursları stantlarını gezen Vali İlhami Aktaş ve protokol üyeleri, kursiyerler tarafından hazırlanan el sanatları, giyim, resim, heykel, seramik ve cam ürünlerinden oluşan el emeklerinin sergilendiği serginin açılışını gerçekleştirildi. El işi ürünler ve resim sergisinin açılışının ardından açılan stantları ve Halk Eğitim sergi alanını gezip, sergilenen eserler hakkında kursiyer ve öğretmenlerden bilgi alan Vali İlhami Aktaş, Hayat Boyu Öğrenme Haftası Etkinliklerinin hayırlı olmasını temenni ederek, öğretmenlere ve kursiyerlere emeklerinden dolayı teşekkür edip başarılarının devamı diledi.
 Hayat Boyu Öğrenme Haftası Etkinlikleri kapsamında halk oyunları gösterisi, beceri geliştirme kursları uygulama atölyesi, stant etkinlikleri, beceri geliştirme kursları faaliyetleri, spor aktiviteleri ve masal kahramanları çocuk etkinliği gösterileri gerçekleştirildi.
 
Turgut Engin