AK Parti’nin Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, yeni göreve başlayan kabineyi değerlendirdi. Açıklanan bakanlar listesinin, şu ana kadar görev yapmış kabineler arasında en iyilerden biri olduğunu ifade eden Gider, Çanakkale eski milletvekili Bülent Turan’ın kabinede yer almaması üzerine de; “Bakan olup olmaması, Bülent Beye bir şey eksiltip artırmaz. Bundan sonra en az bakanlık kadar etkili bir görevde yer alacaktır” ifadelerini kullandı.
 
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin açıklamasının ardından TON TV’nin sorularını yanıtlayan AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, yeni kabine ve gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. Göreve başlayan kabinenin Türkiye Yüzyılı vizyonu için önemine değinen Gider; “Yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinemiz, sanıyorum bugüne kadar oluşturulan kabinelerin en iyilerin biri. Göreve gelen bakanlarımızın tamamı, alanlarında uzman, kendini ispatlamış ve duruşları olan insanlar. Bu anlamda kabine bizi çok mutlu etti. Bu yüzyıl için, Türkiye Yüzyılı olacak dedik. Bununla ilgili tüm hedefimizi buna endeksledik. Türkiye Yüzyılı yolunda gerek her şeyi, bu kabineyle yaşayıp göreceğimize inanıyorum. Önümüzdeki yılın önceliği depreme hazırlık olacak. Türkiye’nin tamamında, bu konuda hummalı bir çalışma bekliyorum. Devamında, teknoloji, savunma sanayi de Türkiye Yüzyılını yakalayacağız” dedi.
 
“BÜLENT BEY, YETİŞMİŞ BİR SİYASETÇİ”
 
Bülent Turan’ın kabinede yer alacağı yönündeki beklentilere karşın, adının açıklanmaması konusunda gelen soruyu yanıtlayan Ayhan Gider; “Bülent Bey, gerek AK Parti’de gerekse Türkiye siyasetinde var olan bir karakter. Dolayısıyla bakan olup olmaması, Bülent Beye bir şey eksiltip artırmaz. Bundan sonra en az bakanlık kadar etkili bir görevde yer alacağını düşünüyorum. Bizim gibi ülkelerde yetişmiş siyasetçi çok kolay bulunan bir şey değil. Bu anlamda Bülent Turan kendini ispatlamış bir karakterdir. İnanıyorum ki hem Çanakkale’ye hem de Türkiye’ye faydalı yeni görevlerde yer alacaktır. Bunu sadece bakanlık ile sınırlamak doğru olmaz” ifadelerini kullandı.
 
“ÖNCELİK DEPREM”
 
Çanakkale’de yeni dönemde öncelikli olarak ele alacağı konunun ne olduğu yönündeki soruya da cevap veren Gider; “Türkiye için söylediklerimi, Çanakkale için de söylüyorum. Tüm belediyelere de sesleniyorum. 5 yılın ana fikri, depreme karşı hazırlık olacak. Olası bir depremden en az zararla kurtulabilmek için mücadele vereceğiz. Bunun için kaynak lazımsa kaynak, kural lazımsa kural, kanun lazımsa kanun. Ne gerekiyorsa, yapacağız. Bir depremi, şu an içinde bulunduğumuz haliyle karşılama lüksümüz yok. Belediyelerin koordinesinde ve bizim öncülüğümüzde, öncelikli konumuz depremdir. Çanakkale üniversite ve eğitim şehri. Tarım ve tarıma dayalı sanayi şehri. Yeni boğaz köprümüz ve tünellerimizle birlikte Çanakkale lojistik üssü olacak. Montaj ve imalat sanayi, Çanakkale’de çok hızlı gelişecek” dedi.
 
Haber merkezi