Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 2021 yılından bu yana yürütülen, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" alt projesi “Damlaya Damlaya Çeltik Olur" projesi kapsamında Lâpseki ve Biga ilçelerinde toplam 9 üreticiye 350 dekar alan için 7.040 kg 'lık çeltik tohumu desteği verildi.

2021 yılında başlanılan başta % 70 yakın su tasarrufu sağlayan doğaya çevreye dost proje kapsamında çeltik tohumu verilen üreticiler; projenin büyük oranda su tasarrufu sağlaması kadar, aynı yıl aynı yere birden fazla ürün yetiştirilmesine olanak sunduğu, eğimli arazilerde de çeltik yetiştirilebildiği, toprak hazırlığının tava yöntemine göre % 50 den fazla tasarruf sağladığını, bu yöntemle kuraklığın olduğu bu yıl gibi, su kısıtının olduğu yıllarda çeltik ekim alanlarının daraltılması ortadan kalkmış olacağını, aşırı sudan dolayı toprağın yapısının bozulmasının önüne geçilebileceğini belirttiler.
Proje kapsamında üreticilere % 75 Devlet, % 25 üretici katkılı 7.040 kg tohum dağıtıldı. Sonbaharda da  yem bezelyesi tohumu desteği verilecek.

Haber Merkezi