Merkezi Danimarka’nın başkenti Kopenhag'da bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından açıklanan Mavi Bayraklı plaj sıralamasında Türkiye, 551 plajı ile dünya 3'üncüsü oldu. Türkiye’nin İtalya ve Fransa’yı geride bırakarak dünyanın en çok mavi bayraklı plaja sahip 3'üncü ülkesi olurken Çanakkale’de Türkiye’de 7. Sırada yer aldı.
Doğası ve denizi ile turistlerin ilgisini çeken Çanakkale’miz, 12 plajı ile Türkiye’de 7.sırada yerini aldı. Bir dizi sıkı çevre, eğitim, güvenlik ve erişilebilirlik kriterinin karşılanmasıyla hak kazanılan Mavi Bayrak, yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde turizm ve çevre sektörlerini bir araya getiren çok saygın ve tanınmış bir eko-etiket haline geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Plajların ödüllendirilmesinde emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara, sektör temsilcilerine ve duyarlı vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyorum.
12 plajımızda, sürdürülebilir turizme ulaşmada önemli bir araç olarak görülen Mavi Bayrak dalgalanıyor olmasının Çanakkale’ye gelecek turistlerin tercihlerini etkileyeceği kanaatindeyim.
Muhteşem koylara, uluslararası standartlardaki plajlara ve doğa harikası sulara sahip olan Çanakkale’mizin bu zengin potansiyel ile Mavi Bayraklı plaj sayısını daha da artıracağına inanıyorum.
Çanakkale’de yaşayan, burada doyan, bu Kente kıymet verenler olarak doğamızı koruyarak turizmde çıtamızı daha da yükseltmeyi görev edinmeliyiz. Biz de Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak, sektör temsilcilerimiz ile birlikte bu yükselişe katkı sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.
 
Haber merkezi