Geçen yıl başlayan kuraklık, kış ayında da devam etti. Bu yüzde hem içme suyu ihtiyacını karşılayan hem de tarımsal ürünlerin su ihtiyacını karşılayacak barajlar tam dolmadı. Çanakkale’nin hem içme suyu hem de sulama suyu için yapılan Atikhisar barajında Mayıs ayı itibarı ile doluluk oranı yüzde 60’larda kaldı. Bu da hem içme suyunda hem de tarımsal alandaki ürünlerin su ihtiyacını karşılamakta sıkıntı çıkabileceğini gösteriyor. Sorunun yaşanmaması için Çanakkale Belediyesi alternatif su arayışına geçti.

"37 NOKTADA JEOFİZİK ETÜT YAPTIK"
Çanakkale Belediyesi tarafından Atikhisar Barajı'nın dışında rezerv su kaynakları arama çalışmaları yürütülüyor. Bu kapsamda 4 tane yeraltı sondajı açıldı. Yeraltı suyundan yararlanarak, alternatif bir kaynak yaratıldı.
Atikhisar Barajı ve belediyenin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi veren Çanakkale Belediyesi Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, "Atikhisar Barajı, Devlet Su İşleri'nin tasarrufunda olan bir baraj. Biz yapmış olduğumuz protokol gereği ondan içme ve kullanma suyu alıyoruz. Tabi ileriye dönük tarımsal sulamadan vazgeçilmesi bana göre çok olanaklı değil. Nedeni ise 25 bin dekara yakın bir alanda sulama yapılıyor. Bu ciddi bir ekonomik getiridir. Çünkü kent ekonomisini de yakından etkileyen bir  alandır burası. Dolayısıyla tarımsal üretimi yapmak zorundayız. Ancak Atikhisar Barajı'nın dışında da bizim rezerv su kaynaklarını arama gibi çalışmalarımız var. Örneğin 4 tane yeraltı sondajı açtık. Yeraltı suyundan yararlanarak, alternatif diğer bir ifadeyle yedek bir kaynak yarattık. Umurbey Barajı'nın da sol sahilinden de yararlanarak kentin içme suyu şebekesini destekleyebileceğimizi düşünüyoruz. Ancak tarımsal sulama bu ilin ve bölgenin vazgeçilmezidir. Bu nedenle su da tarımsal üretimin candamarıdır. Su kuyularını açmadan önce biz 37 noktada jeofizik etüt yaptık. Sonrasında 7 adet deneme kuyusu açtık ve bunların 4 tanesi hem kalite hem de debi olarak ihtiyacımızı karşılar nitelikte" dedi.

KISITLAMALAR 31 MAYIS'TA SONA ERECEK
Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağını korumak için Belediye Encümen kararı ile su kullanımına kısıtlamalar getirilmişti. Alınan önlem kararları ise 31 Mayıs'ta sona erecek. Kısıtlamalar son bulacak fakat yetkililer vatandaşların suyu tasarruflu kullanmasını istedi.
 
Bünyamin Nami Tonka
Foto: BHA