Çanakkale’nin en önemli ürünlerinden biri de Lapseki kirazı. Büyük kısmı iç ve dış pazara gönderilen kirazın hasadına yavaş yavaş başlandı. İlk turfanda kısmı pazarda 70 TL civarında fiyatla geldi. Gün geçtikçe toplanması da artacağı için fiyatının da düşeceği belirtiliyor. Bazı bölgelerde kirazın kilosunun 40 TL’den satılıyor.
Kiraz üreticisi Cihat Gündüz, erkenci kiraz dedikleri kirazların toplanmasının biraz geciktiğini vurgulayarak, “Hava koşulları da şu an çok uygun. Sadece 5 veya 10 gün kadar hasat gecikti. Çok güzel verim gözüküyor bir hafta birkaç güne hasada başlayacağız. Erikte fazla hafta sonu hasada başlayacağız. Fiyatlarda oldukça iyi. kirazın tarlada ki fiyatı 25-50 TL arasında. Bugünler de hasada başlayacağımız kiraz  eşme kirazı iç piyasa kirazı ardın dan Lapseki devi dediğimiz  kirazı toplayacağız. Ardından ise pıs pıs  dediğimiz ziraat 900 kirazı var onlarda da oldukça iyi ürün var. Bunlar ihracat kirazımız. Biz üreticilerin beklentisi çoğu şeftali ve kiraz Rusya ya ihraç olduğu için Rusya yala aman aramızda bir şey olmasın korkusu var vatandaşın ihracatta her hangi bir sıkıntı yaşanmaz ise mükemmel bir sezon geçeceğini düşünüyoruz.”dedi.
İlk kiraz hasadının bir hafta içinde başlanacağını belirten Ali Kaçan, “Başka bir açıdan baktığımızda üreticimizin cebine taze para germiş olacak. Çünkü üreticilerimiz kış boyunca budama, ilaçlama ve ağaç bakımı adına hep masraf ettiler turfanda kiraz bu açıdan üreticilerim için önemli. Gözlemlerimiz şu yönde tarla bitkilerinde güzel bitki verimimiz var. Baktığımız zaman coğrafya hem karada hem denizde evrimsel pozisyonda iyi gözükmekte ilçemiz bazında baktığımızda güzel getiriler sağlayacağını düşünüyoruz. Lapseki’de üreticilerimiz çok bilinçli neyi nasıl yapacaklarını çok iyi biliyorlar. İlçemizde üreticilerin ürettiği ürünler kiraz veya Şeftali’nin %60-70’i dış piyasada alıcı bulmaktadır. Dış piyasayla ürünlerini buluşturan kesim bilinçli üreticiler o yaptığı işte başarılıdır demektir. Dış piyasa ürüne her türlü bakıyor gerek renk, tat, aroma bu kakımdan bakıldığında Lâpseki tüm meyve kriterlerinde öne çıkmakta bu da üreticimize ekonami olarak geri dönmektedir.” dedi.

Sedat Uz
Foto BHA