Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ) okuyan kızı Zeynep Kerse'ye (22) verdiği “At ile seniz ziyarete geleceğim” sözünü yerine getirmek için Selman Kerse, İstanbul’dan at ile yola çıktı. 5 gün süren zorlu ve eğlenceli yolculuğun sonunda Çanakkale’ye gelen Türkiye Binicilik Federasyonu'nda lisanslı ‘endurance binicisi’ olan Selman Kerse, üniversiteye gelerek kızını ziyaret etti, ortaya ilginç görüntüler çıktı.
 
Bu ilginç yol hikayesi, kızına verdiği sözle başladı. İstanbul'un Silivri ilçesinde yaşayan evli ve 2 çocuk babası Selman Kerse'nin kızı Zeynep Kerse, 2019 yılında ÇOMÜ Sağlık Yönetimi Bölümü'nü kazandı. Kızıyla üniversiteye kayıt için Çanakkale’ye gelen baba Kerse, burada kızı Zeynep'e, 'Babamın bir atı olsa da gelse' sözü türkülerde kalmasın. Okulunu bitirince yanına atımla geleceğim' diyerek söz verdi. Zeynep Kerse, mezun oldu. Bunun üzerine baba Kerse 17 Mayıs'ta İstanbul'un Silivri ilçesinden safkan Arap atı olan 'Kaan Berk' ile yola çıktı. 5 gün boyunca 300 kilometre yol geldi. Dinlene 5 gün sonunda Çanakkale’ye ulaştı. Kerse, ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesi'nde kızıyla buluştu. Kampüste buluşan baba-kız, duygu dolu anlar yaşadı.

ÇOK İLGİ GÖRDÜM
Kızına verdiği sözü tuttuğu için çok mutlu olduğunu söyleyen Kerse, yol boyunca çok ilgi de gördüğünü söyledi. Atı ve kupası ile ÇOMÜ’de kızı ile buluşan Kerse, “Kızıma okulu bitirince atla geleceğimin sözünü vermiştim. İstanbul'dan Çanakkale'ye kadar 2-3 defa yağmurda ıslandım. Ancak çok sıcak insanlarla karşılaştım. Bana evlerini açtılar, atımı ahırlarına koydum. Kalmak için yanıma çadır aldım ama sağanak buna izin vermedi, çok ıslandım. 300 kilometreden fazla yol gittim. Bu zorlu yollara rağmen buraya ulaştım. Her şey kızım içindi, çok mutluyum. Şu an çok duyguluyum, kızımla biraz özlem gidermek istiyorum. Ben sözümü tuttum kızım da sözünü tuttu okulunu bitirdi.” dedi.
ÇOMÜ Sağlık Yönetimi Bölümü öğrencisi Zeynep Kerse ise “Babam İstanbul Silivri'den ziyaretime geldi. Çok gururluyum, bu duygunun tarifi yok. İyi ki benim babam. Üniversiteyi kazandıktan sonra kampüste fotoğraf çekildiğimiz sırada babam, 'Mezun olduğun sene atımla geleceğim' dedi ve geldi. Çok şanslı bir insanım. Bu çok büyük bir fedakarlık. Buraya bir sürü riski göze alarak geldi.” dedi.
 
Mehmet Güler