Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2023 yılı Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. Mayıs ayı olağan Meclis toplantısının açılış konuşmasını Meclis Başkanı Osman Okyay yaptı. Okyay, hem ulusal, hem Çanakkale hem de seçim gündemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Okyay, “Ülke olarak oldukça hareketli ve yoğun günlerden geçiyoruz. Birkaç gün sonra Cumhurbaşkanlığı ve TBMM üyelerinin seçimi için sandığa gideceğiz. Ancak bunun yanında hepimizin bildiği, ülkemizin belki de tek gündemi olması gereken deprem ve depreme hazırlık var. Bugün Meclis toplantımızda, bu kritik gündemi yakından bilen çok kıymetli bir misafirimiz vardı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi Yapı Mühendisliği Bölümü’nden Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Alper İlki.
 
Bugünlerde seçim nedeniyle deprem her ne kadar biraz geri planda kalsa da seçim atmosferinin dağılmasıyla yeniden deprem konusuna odaklanılacağını düşünüyorum. Ülkemizin benzer afetler yaşamaması için tedbiri de elden bırakmamak zorundayız.
 
Bildiğiniz gibi, Şubat Ayı Meclis toplantımızda odamızda bir Afet Koordinasyon Komisyonu kurulması kararı alınmıştı. Bu komisyon, ilk toplantısını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. Bu komisyon ile başta Çanakkale’de olmak üzere, tüm Türkiye’de afete hazırlık seviyesini en üst düzeye çıkarmak, özellikle afet sonrası ilk 72 saatte gerekli koordinasyonu sağlamak, afet sonrasında da yardım taleplerini etkin şekilde değerlendirmek ve yönetmek. Odamızın bu adımlarını planlar ve hayata geçirirken, Sayın Prof. Dr. Alper İlki gibi uzmanların görüşleri oldukça kıymetli. Kendisinin anlattıklarının önümüzdeki çalışmalar için bize yol göstereceğine inanıyorum.
 
Ana gündem maddemize geçmeden önce, birkaç hususa değinmek istiyorum. Geçtiğimiz ay ağırlıklı olarak, hem yaşadığımız depremlerin etkisiyle, hem de Ramazan Bayramı’na bağlı olarak iş günü sayısında gerçekleşen düşüş (takvim etkisi) sebebiyle ihracatımızda düşüş yaşandı. Genel Ticaret Sistemi kayıtlarına göre, Nisan ayındaki toplam ihracatımız 19,3 milyar dolar oldu. Bu, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,2 düşüşü işaret ediyor. Ocak-Nisan dönemini ise 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 3 düşüşle kapadık. Diğer yanda enflasyon cephesinden baz etkisiyle görece iyi haberler geliyor. Nisan’da aylık bazda yüzde 2,39 artış oldu, fakat yıllık bazda 16 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 43,68'e geriledi.
 
Şimdi önümüzde bir seçim var. Sandıktan çıkan sonuç her ne olursa olsun ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. İş dünyası olarak yeni döneme dair en büyük temennimiz, ekonomik istikrarın ve güven ortamının sağlanmasıdır. Bunun başında enflasyonun kontrol altına alınması yer alıyor.
 
Çanakkale gündeminden de öne çıkan birkaç gelişmeyi sizinle paylaşmak istiyorum. Önce son aylarda özellikle konuştuğumuz kuraklık konusunda sevindirici bir gelişme var. Şehrimizdeki son yağışlarla neredeyse tamamen boşalan barajlar yeniden dolmaya başladı. Toprak şimdilik suya kavuştu, fakat tedbiri elden bırakma lüksümüz yok. Önümüzde kurak geçmesi muhtemel yaz ayları var. Umarım, bu ay ve sonraki ay boyunca yağışlar verimli bir şekilde devam eder ve kuraklık daha da ciddileşmeden üstesinden geliriz.
Diğer yanda güzel bir haber de Çanakkale’nin geleneksel seramik sanatına ilişkin… Çanakkale Seramiğinin turizm tanıtımı için geliştirilen projeye TÜBİTAK’tan destek geldi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm işletmeciliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tülay Güzel başkanlığında yürütülecek proje kapsamında Çanakkale Seramiği hakkında belgesel ve 3 kısa film çekilecek. Bu projeyle orta-uzun vadede özellikle turistlerde farkındalık oluşturulması, böylece yerel halkın ve seramik eşya üreticilerinin ekonomik fayda elde etmesinin sağlanması amaçlanıyor” dedi. Okyay’ın konuşmasının ardından gündeme geçildi.” dedi.
BAŞKAN SEMİZOĞLU KATILMADI
Okyay’dan sonra sözü ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Selçük Semizoğlu katılmadığı için yardımcısı Ersin Kahraman yaptı. Kahraman, “Prof. Dr. Alper İlki Bey’i dinledik biraz önce. Daha önce de vurguladığımız gibi,  hiçbir gündemin Ülkemizin acı bir gerçeği olan deprem gündeminin önüne geçmemesi gerektiğini engin tecrübesi ile bizlere hatırlattı. Hatalı yapılaşmalardan kaynaklı can kayıplarının bir daha yaşanmaması temennisi ile Alper Hocamıza bu aydınlatıcı sunumu için çok teşekkür ediyoruz.
 
Son Meclis toplantımızdan bugüne kadar olan faaliyetlerimiz hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.
 
ATA İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sayın Sinan Oğan Odamızı ziyaret etti.
 
İlimize yeni atanan Emniyet Müdürümüz Sayın Celal Taşçı’yı ziyaret ettik. İlk icraatı olarak şehrimizin giriş ve çıkışlarındaki beton bariyerleri kaldırmış olmasından dolayı teşekkür ettik, görevinde başarılar diledik.
 
Odamız organizasyonunda, inşaat sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizden oluşan 13 kişilik heyet, 16-19 Nisan 2023 tarihlerinde KOSGEB desteği ile Almanya Münih’te düzenlenen dünyanın en büyük yapı fuarı BAU Münih’e katıldı.
 
İl Kadın Girişimciler Kurulumuz 23 Nisan münasebetiyle Terzioğlu Öğrenci Yurdunda kalan depremzede çocuklarımızla bir araya gelerek çeşitli etkinlikler düzenlediler. 
 
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısına ev sahipliği yaptık.
 
Yönetim Kurulumuzda oybirliği ile karar alarak Çanakkale Merkez’de şehrin göbeğine yapılması planlanan kamu kampüsünün yerine karşı olduğumuzu bir duyuru yayınlayarak kamuoyu ile paylaştık. Yerel aktörlerden bir görüş alınmadan ihaleye çıkarılan bu proje ile ilgili görüşlerimizi aktardık.
 
İnşaat sektöründe faaliyet gösteren 40 üyemiz için 29 Nisan’da TÜYAP’ta düzenlenen 45. Turkeybuild İstanbul Yapı Fuarına ziyaret düzenledik.
 
Sorumlu Emlak Danışmanı sınavlarının bu yıl üçüncüsünü 37 aday ile gerçekleştirdik. Yoğun talep var ve çok yakında dördüncüsünü de düzenleyeceğiz.
 
Meclis kararımız ile kurulan Afet Koordinasyon Komisyonumuz ilk toplantısını gerçekleştirdi ve Yönetim Kurulumuza kararlarını sundular. İlk etapta Meclis ve Komite üyelerimize afet çantası hazırlayarak farkındalığımızı hep ön planda tutacağız.
 
Çanakkale Milletvekili Sayın Muharrem Erkek ile CHP ve Gelecek Partisi Çanakkale temsilcileri Odamızı ziyaret ettiler.
 
Aynı gün İyi Parti Genel Başkan Yardımcıları ve Çanakkale temsilcilerinin de ziyaretleri oldu.
 
Genel Sekreterimiz Sema Hanım ve Kadın Girişimciler Kurulu Başkanımız Birce Hanım, “Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirmesi Projesi”  kapsamında kadın kooperatifleri ile bir araya geldiler. Çanakkale’nin de pilot illerden biri olduğu bu projenin kadın kooperatiflerimize faydalı olmasını diliyoruz.
 
8 Mayıs itibariyle Kosmos Vize Hizmetleri Ofisi Odamızda hizmete başladı. Bu konu ile ilgili de kısa bir bilgilendirme yapmak isterim. Duyurduğumuzdan beri pek çok üyemiz arıyor. Başvurular KOSMOS üzerinden münferit olarak ya da acenteler aracılığı ile yapılabilecek. KOSMOS, TÜRSAB kanalı ile Çanakkale’deki tüm acentelere çağrı yaptı ve yetkili acente olarak çalışmak isteyenlerin başvuru yapmasını istedi. Cuma gününe kadar acenteler başvuracak ve daha sonra KOSMOS yetkilendirdiği acenteleri bize bildirecek, biz de sizlerle paylaşacağız.
 
Voleybol Takımımız dün akşam oynanan yarı final maçında 3-1 yenildiler. Çok güzel bir takımımız var, ekip ruhu ile gönüllü olarak işlerinden güçlerinden ayırdığı zaman ile antrenmanlarını yaptılar, maçlara çıktılar. Huzurlarınızda kendilerine teşekkür ediyor, 12 Mayıs’ta yapılacak üçüncülük / dördüncülük maçında başarılar diliyoruz.
 
Üye durumumuz hakkında da sizleri bilgilendirmek isterim. Son Meclis toplantımızdan bugüne 46 üyemiz aramıza katılırken 6 üyemiz kaydını kapattı. 9113 üyemiz ile her gün büyüyen bir aileyiz.
 
14 Mayıs 2023 Pazar günü 2023 Türkiye genel seçimleri yapılacak ve bu seçimler ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yeni üyeleri belirlenecek, Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminin de ilk turu yapılmış olacak. Öncelikle Milletimiz ve Ülkemiz için en hayırlısının olmasını temenni ediyoruz.
 
Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan bu kıymetli yılda; Çanakkalemiz ve Cennet Vatanımızın her köşesi için, Vatan ve Bayrak kırmızı çizgimizden asla ödün vermeyecek, ihtiyaç duyulan liyakat ve ulaşılabilirlik kriterlerine sahip, bizlere hizmet için seçildiğini unutmayacak, ortak hedeflerde beraber yürüyeceğimiz vekillerin seçilmesi dileği ile hepinizi saygı ile selamlıyorum” dedi.
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Genel Sekreteri Sema Sandal tarafından sunulan azami fiyat tarife talepleri Mecliste görüşülerek onaylandı.

Arzu Baladur