Yeme içme sektörü dünyada çok önemli bir yere geldi. Birçok bölgenin yemekleri için turizm düzenleniyor. Yeme içme sektörünün en iyi olduğu yerlerden biri de Türkiye. Özelikle Hayat, Gaziantep, Urfa, Adana gibi illerde bu daha da ileri gitmiş durumda. Çanakkale’de bu alanda kendini tanıtmak için çalışmalar başlıyor.
Bu kapsamda Çanakkale’de 3-4 Haziran’ da Çanakkale’nin ilk Gastronomi festivali gerçekleşecek.  Çanakkale’de gerçekleştirilecek olan ilk gastronomi festivali ile ilgili açıklama yapan Gastrokale Derneği Başkanı Bahadır Yasa “5000 yıllık tarihi geçmişinde Osmanlıdan günümüze 8 farklı etnik mutfağa ev sahipliği yapıyor. Festivalde dünden bugüne geçmişinde izler bırakan Musevi mutfağı olarakta bilinen “Sefarad Mutfağı” ustaları da festivale katılan konuklar arasında olacak  konuklarımız arasında olacak. Homeros'un İlyadasına ilham kaynağı olan İda dağları Endemik bitki türleri ile Türk mutfağına şifalı otlarının  zenginliğini sunacak.” dedi.
 
Yasa festival ile ilgili detaylı bilgilerde vererek festivalimiz 3-4 Haziranda Kolin Otelde GastroKale Derneği tarafından “Yadigar Yemeklerimiz ve Reçetelerimiz” sloganıyla yola çıkan GastroFest Çanakkale 3-4 Haziranda Lezzet düşkünlerine ev sahipliği yapacak. Yeşil ve mavinin kucaklaştığı yakın tarihin izlerini taşıyan Çanakkale'de bambaşka bir gastronomi deneyimi sizleri bekliyor. GastrorFest bu yıl ilk kez düzenlenecek. Kuzey Ege ve Trakya bölgelerinin mutfak zenginliğine ev sahipliği yapan festival unutulmaya yüz tutmuş sandıktaki reçeteleri gelecek nesillere aktarmayı hedefliyor. Bu topraklarda kardeşçe yaşayan sekiz farklı etnik kökene ait yemekleri tanıtmak, Çanakkale'yi gastronomi turizminin cazibe merkezlerinden biri haline getirmek GastroFest'in bir diğer hedefi. Bölgenin kültür zenginliğinin yansıdığı yemekleri usta şefler kendi yorumları ile ziyaretçilere ve katılımcılara sunacak. Ziyaretçiler yöresel lezzetleri farklı sunumlarla görme ve tatma şansına  yakalayacak . Damaklarınızda iz bırakacak GastroFest  Çanakkale. Asya ve Avrupa kıtasının buluşma noktasında Truva ile Gelibolu Yarımadası'na karşı tarihe ve yöresel lezzetlere kısa bir yolculuk yapmak için sizleri Çanakkale'ye bekliyor.
Turgut Engin