Bir süre  önce tersane süreci tamamlanan ve düzenlenen törenle hizmete giren gemi, İstanbul’da halkın görmesi için sahilde bekletiliyordu. İstanbul programın bitmesinin ardından dün İzmir'e doğru hareket eden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en büyük savaş gemisi yerli ve milli üretim Çanakkale Boğazı’ndan geçti.
 
İstanbul Tuzla'daki Sedef Tersanesi'nde inşa edilen, 230 metre uzunluk, 32 metre genişlik ve 9 bin 200 metrekare büyüklüğe sahip, 27 bin 500 ton deplasmanı ile Türk donanmasının en büyük savaş gemisi TCG Anadolu, Marmara Denizi’nden akşam saatlerinde Çanakkale Boğazı’na giriş yaptı. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün altından geçerek, Dur Yolcu, Kilitbahir Kalesi, Seyit Onbaşı haykeli istikametinden geçip yoluna devam etti.
Toplam 1200 askeri personeli, 30 yataklı hastanesi bulunan, amfibi harekat ile hava harekatı başta olmak üzere insani yardım ve kontrol gemisi görevlerinde de kullanılabilecek TCG Anadolu Gemisi  Şehitler Abidesini de selamlayarak Çanakkale Boğazı geçişini tamamlayıp Ege Denizi’ne geçti.
 
Sedat Uz