Bakan Derya Yanık, TGRT Haber canlı yayınında Ankara Temsilcisi Ercan Gürses’in sorularını yanıtladı. Seçim çalışmalarıyla ilgili konuşan Bakan Yanık, “Sokak çok iyi. Biz nerede vatandaşımızla temas etsek son derece heyecanlı, gayretli bugüne kadar yapılan hizmetlerin farkında bir seçmenimiz var. Anketlerin pek çok bileşeni pek çok da değişeni vardır. Bizim anketimiz sokakta yaptığımız çalışmalar. Vatandaşımızla birebir yaptığımız çalışmalar. Anketlerden bağımsız olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Cumhur İttifakı olarak güç birliği yaptığımızı her fırsatta söylüyoruz. Seçim çalışmalarımız gayet güzel gidiyor” diye konuştu.
 
“Vatandaşımızın teveccühünü kazanmak için uğraşıyoruz”
 
Demokraside seçmen iradesinin tek belirleyici unsur olduğunu vurgulayan Yanık, “Biz ilk turda geçebilmek için, Cumhurbaşkanımızı tekrar Cumhurbaşkanı seçtirebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Birinci turda seçilebilmek için vatandaşımızın teveccühünü kazanmak için uğraşıyoruz. Gerisi seçmenin iradesine kalmıştır” şeklinde konuştu.
 
Bakan Derya Yanık, sosyal yardımlarda hareket noktasının tekrar anlatılması, sosyal devlet sorumluluğunun ne olduğunu bir kez daha hatırlaması gerektiğini söyledi. Sosyal devleti AK Parti’nin inşa ettiğini kaydeden Bakan Yanık, “Kimin ihtiyacı varsa devlet olarak yanında yer aldık. Bütünleşik Sosyal Yardım Sistemimiz var. Bizim sistemimiz dünyada iyi uygulanan sitemlerden birisi. Şeffaf ve adil bir sistemden bahsediyoruz” dedi.
 
Aile ve Gençlik Bankası
 
AK Parti'nin hayata geçireceğini açıkladığı Aile ve Gençlik Bankası ile 2 yılı geri ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin lira faizsiz evlilik kredisi verileceğini hatırlatan Bakan Yanık, bireysel emekli olmak isteyen ev hanımlarının sigorta primlerinin 3'te 1'inin de devlet tarafından ödeyeceğini kaydetti. Bakan Yanık, şehit anne ve babalarının aylıklarına ilişkin gerekli düzenlemeleri yapacaklarını, şehit yakını ve gazilere yönelik alternatif istihdam modeli oluşturmaya çalışacaklarını da anlattı.
 
“Alımlarda mülakat sistemi uygulanmayacak”
 
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Bakanlık taşra teşkilatı sosyal hizmet kuruluşlarında istihdam edilmek üzere 2 bin 431 kişi alacaklarını bildirdi. Yanık, başvuruları 8 Mayıs'a kadar devam edecek alımların sadece KPSS puan üstünlüğüne göre yapılacağını, alımlarda mülakat sisteminin uygulanmayacağını açıkladı.
 
“Bu yapıyla mücadele etmeyi önemsiyoruz”
 
Bakan Derya Yanık, ‘”aile kadın ve erkekten oluşur’ demenizin altında ne var?” sorusuna şu yanıtı verdi:
 
“Son 50 yılda dünyada, ağırlıklı olarak ABD ve Avrupa merkezli olmak üzere eşcinsel lobilerinin çok sistematik bir yol alışları söz konusu. Son geldiğimiz noktada bu lobinin asıl büyük talebi, aile kavramının içerisine dahil olmak. Bu lobilerin arkasında çok ciddi bir finansal destek var. Korkunç para yatırılıyor. Dünyada pek çok noktayı bu anlamda zorlayan bir lobiyle, akımla karşı karşıyayız. Dünyada maalesef eşcinsel lobilerinin kadın hakları mücadelesini de sabote ederek aldıkları mesafe var. Türkiye olarak ailemizi, insanımızı, son kertede aile kavramının içerisine dahil olmaya çalışan bu yapıyla mücadele etmeyi önemsiyoruz, mücadele etmeyi zorunlu görüyoruz."
 
Kaynak: bakanlık